1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

MEB İlköğretim Müfettişleri Başkanlıkları Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı

08 Ağustos 2006 09:45
Yazdır

MADDE 1 ? 13/8/1999 tarihli ve 23785 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Müfettişleri Başkanlıkları Yönetmeliğinin 6 ncı maddesinin birinci fıkrasının (e) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"e) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinin birinci fıkrasının A bendinin (5) nolu alt bendinde sayılan suçlardan dolayı kesinleşmiş mahkumiyet kararı bulunmamak ve hakkında açılan soruşturma sonucu idari görevinden alınmamış olmak."

MADDE 2 ? Aynı Yönetmeliğin 7 nci maddesinin birinci, ikinci ve üçüncü fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"İlköğretim Genel Müdürlüğü ile koordineli olarak belirlenen branşlara göre ilköğretim müfettiş yardımcısı ihtiyacı, kadro sayısı, sınava başvuru şartları ile sınava ilişkin diğer bilgiler genelgeyle ve elektronik ortamda Personel Genel Müdürlüğünce Bakanlık merkez ve taşra teşkilâtına duyurulur."

"Bu Yönetmeliğin 6 ncı maddesine göre yarışma sınavına katılma şartlarını taşıyan ve sınava müracaat etmek isteyen adaylar, Personel Genel Müdürlüğünce genelge ile duyurulan Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün elektronik adresine başvurularını yaparak kurumuna onaylatırlar."

"Adaylar, genelgede belirtilen takvime uygun olarak sınavın yerini, zamanını ve sınavla ilgili diğer hususları içeren sınav giriş belgesinin elektronik ortamdan çıktısını alarak kurumlarına onaylatır ve bu belgeyle sınava katılırlar."

MADDE 3 ? Aynı Yönetmeliğin 26 ncı maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"Yeterlik sınavında başarılı olanlar Personel Genel Müdürlüğünün teklifi ve Bakanlık onayı ile ihtiyaç bulunan illere ilköğretim müfettişi olarak atanırlar."

MADDE 4 ? Aynı Yönetmeliğin 30 uncu maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"MADDE 30 ? Valiliklerce, en az on yıl ilköğretim müfettişliği yapmış olanlar, bu şartı taşıyan aday bulunmaması hâlinde kıdemi fazla olan ilköğretim müfettişleri arasından başkanlık için üç aday belirlenerek Personel Genel Müdürlüğüne teklif edilir. Personel Genel Müdürlüğünce eğitim, sicil ve kıdem durumu dikkate alınarak bu adaylardan biri Bakan onayı ile üç yıllığına başkan olarak görevlendirilir. Başkanlık yapanlar, aynı usulle en fazla bir defa daha teklif edilerek görevlendirilebilir."

MADDE 5 ? Aynı Yönetmeliğin 33 üncü maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"Başkan yardımcıları, o ildeki ilköğretim müfettişleri arasından en az üç yıl ilköğretim müfettişliği yapmış olanlardan, bu şartı taşıyanların bulunmadığı durumlarda kıdemi fazla olan ilköğretim müfettişlerinden biri başkanın önerisi, il millî eğitim müdürünün uygun görüşü ve valinin onayı ile üç yıllığına görevlendirilir. Başkan yardımcılığı görevi sona erenler, aynı usulle yeniden görevlendirilebilir."

MADDE 6 ? Aynı Yönetmeliğin 42 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"MADDE 42 ? İlköğretim müfettiş ve ilköğretim müfettiş yardımcılarının, rehberlik, araştırma, iş başında yetiştirme, teftiş ve değerlendirme, inceleme ve soruşturma hizmetlerine yönelik olarak;

a) Okul öncesi eğitim kurumları,

b) İlköğretim kurumları,

c) Özel eğitim gerektiren çocuklar için açılmış ilköğretim seviyesindeki okullar ve sınıflar,

d) Yetiştirici ve tamamlayıcı sınıflar ve kurslar,

e) İlköğretim seviyesinde açılan öğrencileri yetiştirme kursları,

f) 8/6/1965 tarihli ve 625 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında faaliyette bulunan, okul öncesi ve ilköğretim kurumları ile ilköğretim seviyesindeki dershaneler, her tür ve seviyedeki özel yaygın eğitim kursları,

g) Rehberlik ve araştırma merkezleri ve akşam sanat okulu müdürlükleri,

h) Öğretmen evi ve akşam sanat okulları, öğretmen evi lokalleri ile sosyal tesisleri,

i) Millî eğitim yayın evleri,

j) Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı ilköğretimin 5 inci sınıfını bitiren öğrenciler için açılan yaz Kur'an kursları,

k) Spor ve izcilik merkezleri,

l) Gençlik ve izcilik eğitim tesisleri,

m) Valilikçe uygun görülen diğer okul ve kurumlarla ilgili inceleme ve soruşturma işleri görev alanını oluşturur."

MADDE 7 ? Aynı Yönetmeliğin 76 ncı maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"MADDE 76 ? İlköğretim müfettiş ve ilköğretim müfettiş yardımcılarının idarî işlemleri Personel Genel Müdürlüğünce, mali işlemleri ise İlköğretim Genel Müdürlüğünce yürütülür."

MADDE 8 ? Aynı Yönetmeliğin 8 inci maddesinin üçüncü fıkrasında, 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinin ikinci paragrafında, 12 nci maddesinin birinci fıkrasında, 13 üncü maddesinin birinci fıkrasında, 14 üncü maddesinin birinci fıkrasında, 16 ncı maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinin birinci paragrafında ve (2) nolu alt bendinin üçüncü paragrafında, 19 uncu maddesinin üçüncü fıkrasında, 20 nci maddesinin birinci fıkrasında, 21 inci maddesinin ikinci fıkrasında ve 23 üncü maddesinin birinci fıkrasında geçen "İlköğretim Genel Müdürlüğü" ibaresi "Personel Genel Müdürlüğü" ve 16 ncı maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde geçen "240" ibareleri "120" ve "1200" ibareleri ise "240" olarak değiştirilmiştir.

MADDE 9 ? Aynı Yönetmeliğin 8 inci maddesinin ikinci fıkrasının (c) bendi, 52 nci maddesinin ikinci fıkrasının son cümlesi ile Geçici 10 uncu maddesi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 10 ? Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki Geçici 14 üncü madde eklenmiştir.

"GEÇİCİ MADDE 14 ? Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte hizmet bölgelerinde zorunlu çalışma sürelerini tamamlamayan ilköğretim müfettişlerinin çalışmadıkları bölge illeri dışındaki sıra istekleri değerlendirilmez."

MADDE 11 ? Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 12 ? Bu Yönetmelik hükümlerini Millî Eğitim Bakanı yürütür.

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
12:33 - 2020 LGS yerleştirmeleri için ek kapasite oluşturuldu12:32 - Fenomen'in annesinden yürek yakan sözler! Ailemiz yok oldu12:29 - İmamoğlu'nu eleştirdi, pişmanlık videosu şartıyla uzlaştı12:21 - İdlib'li babanın kızıyla yürek yakan kahkahası oyun zannediyor12:14 - Gün ortası döviz fiyatları12:11 - Gıda denetimine WhatsApss şikayet hattı geliyor12:04 - Adana'da FETÖ'nün 'büyük bölgecisi'ne 8 yıl 9 ay hapis12:03 - Emniyet Müdürü'nün şehit edilmesi soruşturmasında gözaltı süresi uzatıldı12:02 - DPB'nin görevleri, Çalışma Genel Müdürlüğüne devredildi12:00 - Vali ile öğrencilerin sosyal medyadaki 'kar tatili pazarlığı' güldürdü
11:58 - Bankacılık dışı finans sektörü 3,2 milyar lira net kar elde etti11:48 - Dayak yiyen Suriyeli, şikayete giderken yolda öldü11:38 - Gıda mühendislerinden 'Tağşiş cezaları caydırıcı değil' uyarısı11:35 - 15 saniyede hırsızlık güvenlik kamerasında11:28 - Şırnak'ta FETÖ ve PKK'dan yakalanan 35 şüpheliden 3'ü tutuklandı11:25 - FETÖ, TSK'deki elemanlarına liseden itibaren kod isim vermiş11:25 - Sigara içenlerin sayısı % 30 azaldı11:24 - Kargodan gelen paketten deterjan çıktı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
İş Bankası'ndaki CHP hisseleri, Hazine'ye devredilmeli mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam