1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

YSK'dan 'yedek anahtar' açıklaması

YSK Başkanı Güven: - "Bern'de, Kurulumuzca izin verilmemesine rağmen güvenlikli odanın yedek anahtarının yapıldığı anlaşılmıştır"
13 Mayıs 2015 15:33
Yazdır
YSK'dan 'yedek anahtar' açıklaması

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, İsviçre'de oy pusulalarının saklandığı Bern Büyükelçiliği'ndeki güvenlikli oda için Kurul tarafından izin verilmemesine rağmen yedek anahtar yaptırıldığının belirlendiğini bildirdi.

Güven, bazı basın yayın organlarında yer alan "Kozmik Odada Anahtar Şoku" başlıklı haberlerle ilgili yazılı açıklama yaptı.

Sadi Güven, haberlerde "yurt dışında kullanılan oyların saklandığı odanın 3 farklı kişide olan anahtarının, kimsenin haberi olmadan yedeklerinin yaptırıldığı ortaya çıktı" denildiğini aktardı.

Yurt dışı temsilciliklerindeki seçimlerde görev yapacak, oy pusulalarını saklama ve Yurt Dışı İlçe Seçim Kuruluna ulaştırmakla görevli komisyonun, o yerin misyon şefi veya kıdemlisi, temsilcilikte görevli bir kamu görevlisi ve son milletvekili genel seçiminde Türkiye genelinde en çok oy alan üç siyasi partinin bildirdiği isimlerden oluştuğunu hatırlatan Güven, komisyonda AK Parti, CHP ve MHP'li üyelerin görev yaptığını bildirdi.

Güven, YSK'nın ilgili genelgesi gereği, oy pusulalarının bulunduğu torbaların temsilciliklerde, komisyonun izni olmadan girip çıkılamayan, kapısında en üz üç farklı kilit yer alan odalarda muhafaza edildiğini vurguladı.

Odanın anahtarlarından birinin komisyon başkanında, diğerlerinin, ad çekme suretiyle belirlenen siyasi parti üyelerinde bulunduğunu aktaran Güven, komisyon başkanı ile üyenin, torbaların muhafaza edileceği yerde hazır bulunmak zorunda olduklarının da genelgeyle karar altında alındığını hatırlattı.

Söz konusu komisyonun 24 saat çalışma esasına göre görev yaptığını belirten Sadi Güven, şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanı seçiminde kullanılan oy pusulalarının saklanması ve ülkemize intikalinde hiçbir güvenlik sorunu ile karşılaşılmamıştır. Oyların kullanılıp, temsilciliklerimizde saklanıp ülkemize intikalinin tüm aşamalarında siyasi parti temsilcilerimiz görev yapmış, parti temsilcileri evrakları 4x4 bayrak yarışındaki gibi elden ele birbirine devretmiştir.

Bern'de Yüksek Seçim Kurulunca izin verilmemesine rağmen güvenlikli odanın yedek anahtarının yapıldığı anlaşılmıştır. Bunun üzerine diğer temsilciliklerimizde de aynı uygulamanın olma ihtimali göz önüne alınıp, Dışişleri Bakanlığı aracılığı ile 'güvenlikli odaların kilitlerinin hiçbir şekilde yedek anahtarının olmaması gerektiği, bu odaların şayet yedek anahtarı var ise asıl ve yedek anahtarlar dahil tüm kilit sisteminin değiştirilerek, Sandık Saklama ve Ulaştırma Komisyonu tarafından tutanak altına alınması' konusunda yurt dışı temsilcilikler uyarılmıştır. Bern Büyükelçiliğimizdeki yedek anahtarın ise 'kimsenin haberi olmadan' yaptırıldığı iddiası ise doğru değildir."

Güven, açıklamasında, "söz konusu odanın kapısındaki kilitlere ait ikişer yedek anahtarın büyükelçilik mühürlü zarf içinde aynı odada muhafaza edildiğine" dair AK Parti, CHP ve MHP'li üyelerin imzaladığı 31 Temmuz 2014 tarihli tutanağa da yer verdi.

Tutanakta yer aldığı şekliyle yedek anahtarların, siyasi parti temsilcilerinin de bulunduğu komisyon tarafından mühürlü bir zarfa konularak güvenli odada saklandığına dikkati çeken Güven, "Siyasi parti temsilcilerinin de olduğu komisyonun tuttuğu tutanakla genelgeye aykırı olarak mühürlü zarfa yedek anahtar konulmuşken 'kimsenin haberi olmadan yedeklerinin yaptırıldığı' yönünde seçim güvenilirliğini sarsacak yanlış haber, emeği geçen milyonlarca insanın hakkına tecavüz oluşturacaktır" ifadesine yer verdi.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
02:47 - Kurtulmuş: Dedikodu üzerinden bir siyasi gündem oluşturmaya çalışıyorlar02:46 - Soylu, gençlere 'doğru istikamet' tavsiyesinde bulundu02:43 - Sayıştay Yönetim Birimlerinin Hakkında Yönetmelikte Değişiklik02:42 - Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği İçmimarlar Odası Ana Yönetmeliğinde Değişiklik02:31 - Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde Değişiklik02:19 - Ağrı'da hasta taşıyan ambulansla otomobil çarpıştı: 1 ölü, 9 yaralı00:05 - 50-d araştırma görevlilerinin lisansüstü eğitimleri hakkında duyuru00:02 - 23 Kasım 2019'dan önemli gündem başlıkları23:42 - Göç İdaresinden yabancıların kimlik süreleri ile ilgili açıklama23:25 - Kara Kuvvetleri Komutanlığı darbe davasında ara karar
22:46 - Erdoğan: İzmir'in başına gelmiş en büyük felaket CHP'dir22:03 - Bursa'da 250 polisle 'huzur' uygulaması21:21 - Şanlıurfa merkezli FETÖ operasyonu: 8 tutuklama20:59 - Bakan Kurum: Dipsiz Göl eski haline dönecek20:55 - Kağıthane'de esnafın dikkati faciayı önledi20:51 - MEB'den rehberlik ve araştırma merkezlerine yeni düzenleme20:43 - Dipsiz Göl'deki rehabilitasyon çalışmaları sürüyor20:37 - Yargıtay'ın beraat kararını bozduğu darbe sanıkları tutuklandı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Okullardaki ara tatil uygulaması hakkında ne düşünüyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam