1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Askeri kurumlara KPSS ile memur alımında düzenleme

Askeri kurumlara memur alımında bir yönetmelik bulunmuyordu. 22 Mayıs itibariyle bu konuda bir düzenleme yapıldı.
22 Mayıs 2015 12:57
Yazdır
Askeri kurumlara KPSS ile memur alımında düzenleme

KPSS Yönetmeliğinin 3. maddesine göre; Adalet Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı, kapsam dışındadır.

Ancak kapsamın dışında olmak, kuralsız alım yapılacağı anlamına gelmez. Buna rağmen, Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 15 yıldır herhangi bir yönetmelik hükmü olmadan memur alımı yaptı.

Memurlar.net olarak bu alımların hukuksuz olduğunu ve dava açılması halinde, alımların iptal edilebileceğini belirtmiştik.

Muhtemelen bu konuda bir dava açıldık i, Milli Savunma Bakanlığı, askeri kurumlara sivil memur alımında düzenleme yaptı.

22 Mayıs 2015 tarihi itibariyle yapılan değişiklikler şu şekildedir:

1- Sivil memur alımı ilanlarına, KPSS'ye giren adaylar başvurabilecektir. Adaylar ya mesleki yeterlik yazılı sınavına ya da sadece sözlü sınavına tabi tutulacak.

2- Mesleki yeterlik sınavına, atama yapılacak kadro sayısının 20 katından, yalnızca mülakat sınavı yapılması halinde ise 6 katından fazla aday çağrılmayacak.

3- Şehit, malul ve muharip gazi eş ve çocuklarının; anne, baba veya eşinin şehit/gazi olduğunu gösterir belge ile başvurularında, almış oldukları merkezi sınav puanına %10 ek puan eklenecek.

4- Askeri kurumlar artık unvanlara her istediği şartı yazamayacak. Sadece ilana çıkılan kadroların nitelikleriyle sınırlı kalmak kaydıyla duyuruda belirtilen diploma ve sertifika suretleri gibi diğer belgeler istenebilecektir.

5- Mesleki yeterlik yazılı sınavı veya mülakatta 100 üzerinden 70 puan alanlar başarılı sayılacak.

6- Sınavlarda başarılı olanlar güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasına tabi tutulacak.

Yönetmeliği incelemek için tıklayınız

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haber 86,592 defa okundu. 10 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Sizce Diyanet İşleri Başkanlığı, halkı yeterince aydınlatıyor mu?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam