1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Öğretmen Yerleştirmeleri, MEB Tarafından Yapılamaz

Öğretmenlerin yerleştirme işlemlerine ilişkin ilk bilgiler 13/8/2002 tarihli Resmi Gazete'de ve sitemizde yayınlandı. Ancak, Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmeliğin 23. maddesinde ?Adaylar, ÖSYM tarafından (B) grubu kadrolara; KPSS puanları, tercihleri, kadro sayıları ve koşulları göz önünde tutulmak suretiyle yerleştirilir.? hükmü yer almasına rağmen, MEB öğretmen yerleştirmelerini kendisi yapmaya çalışmaktadır. Memurlar.net olarak, Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu ve ilgili Yönetmelikte bir değişiklik yapılmadan bu şekilde bir işlem yapılmasının hukuksuz olacağını ve telafisi imkansız zararların doğabileceğini tüm yetkililere hatırlatmayı bir görev biliyoruz.
15 Nisan 2003 00:00
Yazdır

Öğretmenlerin yerleştirme işlemlerine ilişkin ilk bilgiler 13/8/2002 tarihli Resmi Gazete'de ve sitemizde yayınlandı. Ancak, Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmeliğin 23. maddesinde ?Adaylar, ÖSYM tarafından (B) grubu kadrolara; KPSS puanları, tercihleri, kadro sayıları ve koşulları göz önünde tutulmak suretiyle yerleştirilir.? hükmü yer almasına rağmen, MEB öğretmen yerleştirmelerini kendisi yapmaya çalışmaktadır. Memurlar.net olarak, Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu ve ilgili Yönetmelikte bir değişiklik yapılmadan bu şekilde bir işlem yapılmasının hukuksuz olacağını ve telafisi imkansız zararların doğabileceğini tüm yetkililere hatırlatmayı bir görev biliyoruz.


Bilindiği üzere Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik ile İlk Defa Devlet Kamu Hizmeti ve Görevlerine Devlet Memuru Olarak Atanacaklar İçin Mecburi Yeterlik ve Yarışma Sınavları Genel Yönetmeliği yürürlükten kaldırıldığı için şu anki kamu personel atamaları yeni yönetmeliğe, yani Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmeliğine dayanılarak yapılmaktadır.

Daha önce yapılan yerleştirme işlemleri Devlet Personel Başkanlığı tarafından yapılmaktaydı. Ancak yürürlükten kaldırılan bir önceki yönetmeliğe 12/7/2000 tarih ve 2000/1037 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile eklenen Geçici madde 3 ile (Yön. Bölümümüzde bulunmaktadır.) öğretmen yerleştirme işlemlerinin Milli eğitim Bakanlığı tarafından yapılması sağlanmıştı. Diğer taraftan, biraz önce de vurguladığımız üzere bu Yönetmelik yürürlükten kaldırılmış olpu, şu anki işlemler Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmeliğe göre yürütülmektedir.

Bu Yönetmeliğin ?Yerleştirme? başlıklı 23. maddesinin ilk fıkrasında ?Adaylar, ÖSYM tarafından (B) grubu kadrolara; KPSS puanları, tercihleri, kadro sayıları ve koşulları göz önünde tutulmak suretiyle yerleştirilir. Yerleştirme işlemlerinde, diğer koşullar saklı kalmak kaydıyla, yerleştirmenin yapıldığı tarihte aynı adaya ait geçerlilik süresi bitmeyen sınavlardan alınan en yüksek KPSS puanı dikkate alınır ve aynı puanı alan adaylar arasından diploma tarihi itibariyle önce mezun olmuş olana, bunun aynı olması halinde yaşı büyük olana, her ikisinin de aynı olması durumunda ise sınav sonucu yeni açıklanan adaya öncelik tanınır.? denmekte, ikinci fıkrasında ise ?ÖSYM gerek gördüğü takdirde yerleştirme işlemlerinde, Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Ölçme ve Değerlendirme Yönetimi Başkanlığı ile işbirliği yapar? denmektedir.

Özetleyecek olursak, yerleştirme işlemleri ÖSYM tarafından yapılacak ancak, ÖSYM yerleştirme yaparken Ölçme ve Değerlendirme Yönetimi Başkanlığından yararlanabilecektir.

Bu hükümlerde de belirtildiği üzere tüm yerleştirme işlemleri ÖSYM tarafından yapılmalıdır. Aksi taktirde, bir bakanlık ?Milli Eğitim Bakanlığı niiçin kendisi yerleştirmeleri yapıyor da ben yapamıyorum? deme hakkına sahip olacaktır. Bu da her Bakanlığın zamanla yerleştirme işlemlerini kendisinin yapması bir sonucu doğuracak olup, sistem tekrar eski haline dönebilecektir.

Bu nedenle, telafisi imkansız bir zarara yol açmadan önce mutlaka ilgili Yönetmelikte, (bir önceki Yönetmelikte yapıldığı gibi) Bakanlar Kurulu Kararı bir değişiklik yapılarak Milli Eğitim Bakanlığının öğretmen yerleştirmelerini yapabileceği hüküm altına alınmalıdır.
Memurlar.NET
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
23:35 - Sahtekar dilencinin oyunun zabıta bozdu23:31 - İnsanlık ölmedi dedirten hareket: 90 bin TL'yi teslim etti23:24 - Belgrad Ormanı ve sahil şeridi çöplüğe döndü23:21 - Kızkumu'nun prenses heykeli 'askılık' olmaktan kurtuldu22:50 - Ünlü markaların avukatları ile esnaf arasında gerginlik22:44 - 'Kıdem tazminatı diyerek işçilerin uykusunu kaçırmayın'
22:43 - 'Libya'yı Ruanda yapamayınca Türkiye'yi hedef gösteriyorlar'22:32 - Avukat dehşet anlarını anlattı: Ölü numarasıyla kurtuldum22:27 - Prof. Dr. Şenyiğit: Ezbere ağrı kesici almayın22:23 - 1977 model otomobiline gözü gibi bakıyor22:15 - Fatma Şahin: Vakalar artarsa okullar açılmayabilir22:10 - 7 ilde bazı yerleşim yerleri karantinaya alındı
22:08 - Öğrenciler dezenfektan üretti, öğretmenler köy köy dağıttı22:04 - Denizli'de sokak düğünlerine izin verildi21:35 - TSK'dan Gelibolu'daki yangını söndürme çalışmalarına destek21:34 - Acelle Yaylası'na yapılan beton yapılar tepkiye yol açtı21:31 - 250 işçi alımına 4 bin 911 kişi başvuru yaptı
21:24 - CTE'den aile mazereti tayin duyurusu
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Çoklu baro kanun teklifi hakkında ne düşünüyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam