1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

KPSS B Grubu kadrolara atanmak için belirli bir puan sınır var mıdır?

11 Eylül 2006 07:35
Yazdır

Merkezi memur sınavı ilk olarak 1999 yılında yapıldı. Bunun adı DMS idi. Bu sınavda 70 alanlar başarılı sayıldı ve Devlet Personel Başkanlığı tarafındana açıklanan boş kadrolara sadece 70 ve üzeri alanlar başvurabildi.

Ancak, merkezi memur sınavının dayanağı olan yönetmelik 2002 yılında değiştirildi ve B Grubu kadrolara başvurabilmek için gerekli taban puan sınırı kaldırıldı. ( 2002 yılı ile birliktre sınavın adı KPSS oldu) Bu nedenle açıklanan boş kadrolara KPSS Sınavına girmiş tüm adaylar başvurabilecektir. Bunun tek istisnası Milli Eğitim Bakanlığıdır. Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen atamalarını kendisi yürütmektedir ve taban puan uygulamaktadır.

Ancak, taban puan uygulamasının kaldırılmış olmasına rağmen, bir kadroya yerleşebilmek için yüksek puan almış olmanın gerekliliği de açıktır. Özellikle de çok sayıda adayın başvurabildiği genel alanlarda puan nerece yüksek olursa o derece şanslı olunur.

Memurlar.Net
Bu haber 237,447 defa okundu. 43 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Sizce Diyanet İşleri Başkanlığı, halkı yeterince aydınlatıyor mu?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam