1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Bakaya olan aday neden atanamaz?

Yerleşmiş Ancak Bakaya Durumda Olan Adayın Ataması Neden Yapılmaz?
09 Aralık 2015 10:47
Yazdır
Bakaya olan aday neden atanamaz?

KPSS Tercih Kılavuzlarında "Başvurma Genel Şartları" bölümünde; "e) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48'inci maddesinin 6'ncı fıkrasında belirtilen askerlik şartını taşımak.(Askerde bulunan adaylar da tercih yapabileceklerdir. Ancak, bakaya durumda bulunan adayların tercihte bulunmamaları gerekmektedir.) ifadesi yer almaktadır.

"Bakaya" 1111 sayılı Askerlik Kanunu 12'nci maddede; "yoklamada bulunarak asker edildikleri halde istenildikleri sırada gelmeyenlere veya gelip de askerlik yapacakları kıtalara gitmeksizin toplandıkları yerlerden veya yollardan savuşanlara" şeklinde tanımlanmıştır.

Aynı Kanunun 93'üncü maddesinde; "...Yoklama kaçağı, saklı ve bakayaları bilerek resmi veya özel hizmete alanlar Askeri Ceza Kanununa göre cezalandırılırlar..." hükmü ve 1632 sayılı Askeri Ceza Kanununun 75'inci maddesinde de; "Asker kişileri kaçmağa kışkırtan veya kaçmalarını veya kaçaklığın devamını kolaylaştıran veya kaçakları, izinsizleri, bakayayı, yoklama kaçaklarını, saklıları ve çağrılıp da gelmeyen yedek subaylarla yedek askeri memurları bilerek özel ve resmi hizmete alanlar veya gizleyenler veya Devlet, il ve belediyelerle bunların denetimi altındaki bütün kuruluş ve kurumlarda ve banka ve kamu faydasına çalışan dernek ve mesleki kuruluşlarda her ne suretle olursa olsun çalıştıranlar ve Hükümetten yapılacak tebligat üzerine özel işlerinden çıkarmayanlar barışta üç aydan bir yıla ve tekerrüründe bir yıldan üç yıla, seferberlikte veya olağanüstü hallerde altı aydan iki yıla kadar hapis ve bu eylemin seferberlikte veya olağanüstü hallerde tekerrüründe yedi yıla kadar ağır hapis cezasıyla cezalandırılır." hükmü yer almaktadır.

Bu doğrultuda, kurum bünyesinde oluşturulan Sınav Değerlendirme Komisyonu, yukarıda yer alan hükümleri dikkate alarak, KPSS ile yerleşen adayların KPSS Genel Yönetmeliğinin 25'inci maddesi gereğince askerlik beyanlarını alacak ve bu beyanlarının gerçekle örtüşüp örtüşmediğini kontrol edecek, kılavuzda yer alan yukarıdaki hükme rağmen bakaya olup da tercih yapan ve yerleşen adayların bakaya durumunu askerlik şubesine giderek netleştirmesini ve atama esnasında askerlikle ilgili bir sıkıntısının bulunmamasını isteyecektir.

Askere sevk tarihi netleşen ve hali hazırda askerlikle ilişiği bulunmayan söz konusu adayların ise atamaları yapılacaktır.

Askerlik beyanlarında yanlış, yanıltıcı bilgi veren adaylar hakkında ise yine Genel Yönetmeliğin 25'inci maddesindeki; "...Gerçeğe aykırı belge verdiği veya beyanda bulunduğu tespit edilenlerin atamaları yapılmaz, atamaları yapılmış ise iptal edilir, bu kişiler hakkında Türk Ceza Kanununun ilgili hükümleri uygulanır. Gerçeğe aykırı belge verdikleri veya beyanda bulundukları tespit edilen adaylar hakkında yapılacak işlemler, atama başvuru formunda kamu kurum ve kuruluşları tarafından yazılı olarak belirtilir." hüküm uygulanacaktır.

KPSS ile yerleşen adayların durumlarını inceleyecek Sınav Değerlendirme Komisyonlarının bu noktada dikkatli olmaları gerekmektedir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 1 7
6 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
17:26 - 'Cumhuriyet Gazetesi' davasında mahkeme kararında direndi17:22 - Gün sonu altın fiyatları17:18 - Türkiye'ye yatırımı erteleyen Volkswagen'in CEO'sundan açıklama17:13 - Dolarda iki günlük düşüş devam ediyor17:07 - Eğitim'de geçen hafta neler oldu?17:00 - PKK/YPG'nin DEAŞ kumpasını güvenlik güçleri bozdu16:54 - Mobil uygulama 'Eczanem Nerede' hizmete girdi16:51 - Büyük İstanbul depremini tetikleyecek hatta enerji hareketliliği var16:45 - Eğitim'de şiddetin önlenmesi kanun teklifi TBMM'ye sunuldu16:35 - Yargıtay, Türk Telekom baskını davasındaki cezaları onadı
16:35 - Süt kansere neden oluyor!16:33 - Suriye sınırına paletli zırhlı muharebe aracı sevk edildi16:30 - 'Tüketici ortalama 3 market gezip öyle alıyor'16:21 - TBMM'de gündem, Tank Palet Fabrikası16:17 - Gürün'de 'Enderundan EnGürün'e Kapıyı Sevgiyle Çal' projesi16:12 - Yanaktan 'makas almak' tazminat sebebi16:05 - Olayın tarafları dışında, tanık bulunmayan soruşturmalara dair önemli karar16:05 - FETÖ sanığı eski savcıya hapis cezası
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Okullardaki ara tatil uygulaması hakkında ne düşünüyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam