1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Yetişme dönemindeki danışman öğretmen, puan veremeyecek

25 Şubat 2016 13:42
Yazdır
Yetişme dönemindeki danışman öğretmen, puan veremeyecek

2016 yılındaki öğretmen atama sürecinde iki bölüm bulunmaktadır. Birincisi Yetiştirme Süreci ikincisi Adaylık Süreci.

Aday Öğretmenlik ve Danışman Öğretmenin Mevzuattaki yeri şu şekildedir:

"f) Danışman öğretmen: Aday öğretmene adaylık sürecinde danışmanlık yapacak öğretmeni, "

MADDE 15 - (1)Aday öğretmenler, adaylık dönemlerinin yetiştirme sürecinde asıl görev yapacakları ilin dışında görev yapabilir ve en az bir yıl fiilen çalışmak ve performans değerlendirmesine göre başarılı olmak şartlarını sağlamak kaydıyla yazılı veya yazılı ve sözlü sınava girmeye hak kazanır.

Performans değerlendirmesi

MADDE 16 - (1) Aday öğretmenler, görev yaptığı eğitim kurumunda ve eğitim ortamında bu Yönetmeliğin ekinde yer alan Ek-3 Performans Değerlendirme Formu üzerinden, göreve başladığı ilk dönemde bir, takip eden dönemde ise iki defa olmak üzere, değerlendiriciler tarafından toplamda üç defa değerlendirilir. Değerlendiriciler; il milli eğitim müdürünce görevlendirilecek maarif müfettişi, aday öğretmenin görev yaptığı eğitim kurumu müdürü ve eğitim kurumu müdürünün görevlendirdiği danışman öğretmenden oluşur. Değerlendiriciler birden fazla aday öğretmenin performansını değerlendirebilir; ancak, aynı değerlendirici birden fazla sıfatla aynı aday öğretmenin performansını değerlendiremez....

(3) Performans değerlendirmesi, bir dönemde en az iki ay fiilen öğretmenlik görevi yapan aday öğretmenler hakkında uygulanır.

Burada bahsedilen ilk dönem: aday öğretmenin atandığı okulda fiilen öğretmenlik yaptığı dönemdir.

Bu Danışman Öğretmen O Danışman Öğretmen Değil.

Aday Öğretmenler fiilen görev yapmaya Eylül ayında gideceklerinden o dönemde de kendilerine Danışman öğretmen atanacaktır. Çünkü şu anda atanan danışman öğretmenler yönetmelikte geçen danışman öğretmenler değildir.

Bu Danışman öğretmenler sadece yetiştirme sürecinde öğretmenlere adeta rehberlik edecek öğretmenlerdir.

Öğretmenlerin büyük bir kısmı yetiştirme sürecini atandıkları yerde geçirmediklerinden Adaylık sürecinde (göreve başladıktan sonra) bu danışman öğretmenlerden ayrılacaklar ve adaylık sürecinde kendilerine okul müdürlükleri tarafından ayrıca Danışman Öğretmen atanacaktır.

Yetiştirme sürecindeki danışman öğretmen adaylık için değerlendirme puanı verecek mi?

Aday öğretmenin fiilen derse girme dönemi yetiştirme sürecinden sonra olacağından bu Danışman Öğretmenler değerlendirme yapmayacaklar, değerlendirme puanı vermeyeceklerdir.

Aynı şekilde okul müdürü ya da müfettişler de yetiştirme sürecinde değerlendirme yapmayacaklardır.

Maksut Balmuk

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 1 9
5 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
02:21 - Malatya'da, 5.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi02:12 - Yalova Belediyesi yolsuzluk soruşturmasında 3 kişi gözaltına alındı00:45 - Koca: İran'dan, numunesi pozitif çıkan hastamız olmadı00:02 - Özel sektörde geçen süreler sözleşmeli personele fayda sağlar mı?00:01 - 26 Şubat 2020'den önemli gündem başlıkları00:00 - Kazandıran Şubatta Son 3 Gün23:43 - 4 araçtan 1'i EDS'ye yakalandı23:37 - 30 bin kişi 4 yıl sonra doğum günü kutlamaya hazırlanıyor23:31 - Deprem korkusu yüzünden otların üzerinde yatıyor23:26 - Vali olmak istiyordu, hayali bir günlüğüne gerçek oldu
23:21 - Torba teklifin 22 maddesi daha kabul edildi23:16 - Oğlunun saçıyla başladı, siparişlere yetişemiyor23:11 - Akılalmaz yöntem! 'Altın bulduk, beraber değerlendirelim'23:06 - Milli sporcular koronavirüs nedeniyle ülkeye geri döndü23:00 - 'Koronavirüsün korkusu gerçeğinden büyük'22:53 - Küçük Nilüfer matematikte dünya birincisi oldu22:48 - Suriye sınırına askeri araç sevkiyatı22:43 - Galatasaray hisseleri kazandırmaya devam ediyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
2002'den bu yana, en çok beğendiğiniz Milli Eğitim Bakanı kimdir?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam