2016 KPSS'ye kim hangi düzeyden girecek?

2016 KPSS Lisans Sınavına hangi aday hangi düzeyden girecek?

Kaynak : Memurlar.Net - Özel
Haber Giriş : 16 Mart 2016 14:02, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42
2016 KPSS'ye kim hangi düzeyden girecek?

Adayların, 2016 KPSS'ye hangi düzeyden gireceği belli oldu.

2016 KPSS Lisans sınavında yer alan açıklama şu şekildedir:

"1.4 2016-KPSS LİSANS sadece lisans (dört veya daha fazla yıllık yükseköğretim) programlarından mezun olanlar ile mezun olabilecek durumda bulunanlar içindir. Bu kılavuz sadece bu sınavın kural ve işlemlerini kapsamaktadır. Yüksek lisans veya doktora derecesini almış olanlar, başvurularını lisans diplomasını aldıkları alandan yapacaklar, daha sonraki tarihlerde atanmak üzere tercihlerini belirlerken bu alanı göz önünde tutacaklardır.

Bir lisans (dört veya daha fazla yıllık yükseköğretim) programından 31 Mart 2016 tarihi itibarıyla mezun olmamış olmak koşuluyla; önlisans (iki yıllık meslek yüksekokulu ve iki yıllık açıköğretim) ve ortaöğretim (lise ve dengi meslek lisesi) mezunları ile bu kurumlardan mezun olabilecek durumda olanlar 22-23 Ekim 2016 tarihlerinde yapılacak olan sınava gireceklerdir. Bir lisans programından 31 Mart 2016 tarihi ve öncesinde mezun olanlar, KPSS'ye lisans düzeyinden girmek zorundadır. Bir lisans programından 31 Mart 2016 tarihinden sonra mezun olacaklar ise mezuniyet durumlarını göz önünde bulundurarak, KPSS'ye lisans düzeyinden veya ortaöğretim/ön lisans düzeyinden girebileceklerdir. Adayların birden fazla öğrenim düzeyinde KPSS'ye girmeleri mümkün değildir. 22-23 Ekim 2016 tarihlerinde yapılacak KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans sınavıyla ilgili kılavuz ayrıca hazırlanacak ve adaylara duyurulacaktır."

DEĞERLENDİRME

1- Kılavuzdaki bu açıklamaya göre, kritik tarih 31 Mart 2016'dır.

2- 31 Mart 2016 tarihinden önce bir lisans programından mezun olanların, sınava lisans düzeyinden girmesi zorunludur. Bu adaylar sınava bir önvceki öğrenimleri olan lise veya önlisans düzeyinden giremezler.

3- Bir lisans programında okuyor olup, 31 Mart 2016 tarihinden sonra mezun olacak adayların ise, sınava lisans düzeyinden girme zorunluluğu bulunmuyor. Bu adaylar, sınava lisans düzeyinden girebilecekleri gibi, bir alt öğrenimleri olan lise veya önlisans düzeyinden de sınava girebilir.

4- Öte yandan bir adayın hem lisans hem de önlisans/lise sınavına girmesi mümkün değildir. KPSS Lisansa başvuran adayın, 2016 KPSS Önlisans ve Lise'ye başvurması ÖSYM sistemi üzerinden önlenecektir.

5- Bir diğer önemli husus da şudur. Sınava lisans düzeyinden girmek isteyen adaylardan, lise veya önlisans düzeyinde bir teknik veya sağlık bölümü bitirmiş olanlar, kadroların yer aldığı tercihler sırasında alt öğrenimden tercih yapabilmeleri mümkündür. Detaylı bilgi için, Kılavuzun "14. Öğrenim Durumu Bilgileri" başlığına bakılabilir.

2016 KPSS Lisans Kılavuzu için tıklayınız.

Bu Habere Tepkiniz

Sonraki Haber