2016 KPSS'ye birden çok diploma ile başvurulabilir mi?

2016 Lisans KPSS başvuruları 16-31 Mart tarihleri arasında yapılacak. Birden fazla lisans diploması sahibi olan adayların başvuru durumunu inceleyelim.

Kaynak : Memurlar.Net - Özel
Haber Giriş : 19 Mart 2016 16:00, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42
2016 KPSS'ye birden çok diploma ile başvurulabilir mi?

Kısa bilgi

Memurlar.net devamlı vurguladığımız sorunlardan birisi de KPSS'desınava girdiği düzeyde birden çok diploması olan adayların sisteme sadece bir diploma tanıtabilmesiydi. Defalarca bu konuyu ele almamıza ve mağduriyetleri göstermemize rağmen ÖSYM bu konuyu görmezden gelmekteydi. Basit bir kod ile kolayca çözülebilecek olan bu konu 2014 KPSS döneminde çözülmüştü.

Nasıl bir sorun vardı?

Örneğin, hem çevre mühendisliği hem de orman mühendisi olan bir aday sisteme kendisini sadece bir diploma ile tanıtabilmekteydi. Bunun sonucunda da diğer bölümden alım olduğunda tercih yapabilmek için adaylar sistemdeki bölüm bilgisini değiştirmek zorunda kalmaktaydı. Bu değiştirme için dilekçe ücreti alınmaktaydı. Ayrıca belli tarihler arasında güncelleme imkanı verilmekte ve bu tarihler kaçırıldığında adayların tercih imkanı kalmamaktaydı.

Şimdi kılavuzda ne yazıyor?

2016 KPSS başvuru kılavuzunun 14. Lisans Eğitim Bilgisi başlıklı maddesinde "Adaylar, birden fazla lisans eğitim bilgisinin ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine kaydını sağlayabileceklerdir." ifadesine yer verilmiştir. Bu uygulama 2014 KPSS'den itibaren başlamıştır.

Uygulama nasıl işleyecek?

Adaylar artık lisans düzeyinde kaç diploması varsa onları başvuru sırasında sisteme tanıtabilecektir. Tercihler sırasında ise her iki bölümden de tercih yapabilecektir. Örneğin, hem işletme hem makine mühendisi olan bir kişi merkezi yerleştirmelerde 10 tercihini işletme ve 20 tercihini ise makine mühendisi mezunu aranan kadrolara tercih yapabilecektir.

Bir bölümden hala okuyanlar ne yapacak?

Bir aday bir lisans bölümünden mezun olmakla birlikte aynı zamanda başka bir bölümden okumaya hala deva ediyor olabilir. Bu durumda başvuru yaparken mezun olduğu bölümün diploma örneği ile hala devam ettiği bölüme ilişkin üniversiteden alacağı öğrenim belgesini yanında götürecektir.

Tek bölümden başvuranlar sonradan bölüm ekleyebilir mi?

Kılavuzda bu konuda detaylı ve açık bir hüküm yok. Ancak sınav sonrası tercih uygulamalarında belirlenecek tarihlerde veya ÖSYM'nin belirteceği şekilde bunun da mümkün olacağını düşünüyoruz. Ama yine de "ÖSYM güvenimiz olmadığı için" adayların her iki bölümü de ilk başvuru yaparken tanıtmaları yararlarına olacaktır.

Bu Habere Tepkiniz

Sonraki Haber