Lise KPSS adayı yanlışlıkla lisans için ücret yatırırsa

Lisans (4 yıllık) için KPSS başvuruları devam ediyor. KPSS başvurusu başladı haberlerinin yayılması, lise ve önlisans adaylarını da harekete geçirdi. Öyle ki para bile yatıran adaylarımız var

Kaynak : Memurlar.Net - Özel
Haber Giriş : 22 Mart 2016 12:09, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42
Lise KPSS adayı yanlışlıkla lisans için ücret yatırırsa

Lisans (4 yıllık) için KPSS başvuruları devam ediyor. KPSS başvurusu başladı haberlerinin yayılması, lise ve önlisans adaylarını da harekete geçirdi. Öyle ki para bile yatıran adaylarımız var.

Şuan sadece lisans başvuruları var

Lisans mezunları için KPSS temmuzda yapılacak ve bu sınavın başvuruları 16 Mart'ta başlamış olup, 31 Mart gecesi 23.59'da sona erecek.

Lisansa başvuranlar lise ve önlisansa başvuramaz

Kılavuzda da açıkça yazdığı üzere bir kişi aynı yıl içinde sadece tek düzeyden sınava girebilir. Yani şuan devam eden lisans KPSS'ye başvuranlar daha sonra 2016 KPSS için lise veya önlisans düzeyinde başvuramazlar. ÖSYM sistemi bu durumu engeller.

Bu hafta lisans için para yatıran liseliler bile var

Birkaç adayımızdan aynı konuda mesaj gelince konuyu habere taşıma gereği duyduk. Aldığımız haberlere göre aslında Eylül'deki lise veya önlisans düzeyindeki KPSSye girecek olan birkaç aday yanlışlıkla bu hafta lisans KPSS için sınav ücreti yatırmış. Haliyle de yatırdıktan sonra tereddüde düşerek araştırdıklarında şuanki başvuruların kendileri için olmadığını öğrenmişler.

Sınava başvuru yapmadıkça lise-önlisans başvuru hakkı düşmez

Sınav ücreti yatırmak başvuru yapıldığı anlamına gelmez. Yani bu adaylarımız Temmuz'da yine para yatırarak lise-önlisans KPSS'ye başvurabilirler. Ancak gerçekten ücret yatırmak kendi sınavları açısından engel oluştursaydı ne olacaktı? İşte bu sorunun cevabı mağduriyet olacaktı.

Lise ve önlisans adayları bilinçsizce hareket etmemeli

Lise ve önlisans mezunları, KPSS konusunda genel olarak bilinçsizce ve ezbere hareket etmektedir. Bunun sonucunda da mağduriyetler oluşmaktadır. Bu sınav 2 yılda bir yapıldığı için de olayın önemi daha da derinleşmektedir.

Bu Habere Tepkiniz