1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

İşçi ücretini ödemeyen madenciye destek yok

İşçilik maliyetlerindeki artış sebebiyle zor günler yaşayan maden işletmelerine bekledikleri müjde geldi.
10 Nisan 2016 09:21
Yazdır
İşçi ücretini ödemeyen madenciye destek yok

Ercan Baysal

Bakanlar Kurulu'nun Resmi Gazete'de yayınlanan kararına göre, linyit ve taş kömürü çıkarılan ve özel hukuk tüzel kişilerin ruhsat sahibi olarak işletilen yer altı maden işletmelerine, maliyet artışlarının karşılanması amacıyla destek verilecek. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, 1 Ocak gecesi Zonguldak'ta gerçekleştirdiği maden ziyaretinde rödovans ve özel sektöre yönelik maliyet artışlarını karşılayacak bir düzenleme müjdesi vermişti. Yeni düzenleme ile özel sektör ve rödovans madencilerinin maliyetlerinin karşılanması sağlanmış olacak. İşçi ücretlerinin işçilere ödenmemesi durumunda ödeme yapılıncaya kadar destek ödemesi yapılmayacağının yer aldığı yeni düzenlemede asgari ücretin işverene maliyetinin hesaplanmasında ilgili mevzuat hükümlerine göre verilen diğer destekler dikkate alınacak. Açık ve yer altı üretim yöntemi ile faaliyette bulunulan sahalarda, açık işletmelerden üretilen kömürün yer altı üretimi olarak beyan edilmesinin veya dışarıdan kömür alındığının tespiti halinde, fazla ödenen destek tutarının 10 katı ceza tahsilatı yapılacak.

MALİYET ARTIŞI

Yapılan düzenleme ile daha önce maliyet artışları karşılanan kamunun yanında, özel sektörün de maliyet artışları karşılanmış olacak. Bakanlar Kurulu kararında, destek süresinin 5 yıl olacağı da kaydedildi.

DESTEK MÜJDESİNİ BAKAN ALBAYRAK VERMİŞTİ

Enerji Bakan Albayrak, 1 Ocak'ta Zonguldak'ta, "İnşallah önümüzdeki dönemde özellikle özel sektör madenciliği noktasında, maliyetlerle ilgili bir çalışma yapıyoruz. İnşallah bu yasal düzenleme tüm kesimleri kapsayacak" diye müjdeyi vermişti.

Star Gazetesi
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 1
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
12:03 - Gün ortası döviz fiyatları12:02 - Sosyal medyadan polise hakarete gözaltı12:00 - HDP'li belediye caddeye terör suçlusunun adını verecek11:50 - Çavuşoğlu'ndan yaptırım yorumu: Çok da ciddiye almaya gerek yok!11:46 - Gayrisafi gelir tespiti yöntemine açıklık getirildi11:38 - Darbeciler durum tespiti için İHA uçurmuş11:37 - YDS/2 başvuru kılavuzu yayımlandı11:37 - Şule Çet'in ölümüyle ilgili davada bilirkişi incelemesi yapılacak11:22 - Darbeyi öven CHP'li serbest bırakıldı11:19 - Şehitler Köprüsündeki darbe yargılaması hükümleri onandı
11:17 - 1 kökte 15 soğan yetişti, sebebi stres ve sıkıntı11:15 - 'Türk sanayisinde dijital dönüşüm konusunda farkındalık yüksek'11:10 - POMEM'de, taban puanlar önlisans mezunları için düşecek mi?11:09 - Bu öğretmenlere Pilotluk Sertifikası verilecek11:07 - Böcek yemek kanserden koruyabilir11:03 - Dev yapı market zincirine konkordato kararı alındı11:00 - 70 milyonluk piyango talihlisi 7 ay sonra ortaya çıktı10:59 - Hava Kuvvetleri'nde FETÖ'den 48 kişiye gözaltı kararı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Bir acil durum halinde, mahallenizdeki toplanma alanlarının neresi olduğunu biliyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam