1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

RTÜK'ten 4 kanala para cezası

RTÜK, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eşi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ramazanoğlu'na ve HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'a yönelik hakaret içerikli yayınlar yapıldığı gerekçesiyle Halk TV, Akit TV, Fox TV ve Ulusal 1 TV'ye idari para cezası verdi
27 Nisan 2016 12:44
Yazdır
RTÜK'ten 4 kanala para cezası

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu'na, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a yönelik hakaret içerikli yayın yaptığı gerekçesiyle 4 kanala idari para cezası verildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, RTÜK bu ay içinde farklı televizyon kanallarıyla ilgili "hakaret", "iftira", "cinsel içerikli yayın" gibi çeşitli nedenlerle yapılan birçok şikayeti görüştü.

Üst Kurul, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ramazanoğlu ve HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'a yönelik hakaret içerikli yayınları da görüşerek, karara bağladı.

Üst Kurul'un 21 Nisan'da yaptığı toplantıda, Halk TV'de yayınlanan bir programda Erdoğan ile eşi hakkında hakarete varan ithamlarda bulunulduğu gerekçesiyle, kanala 6112 Sayılı Kanun'un 8. maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendinin ihlali nedeniyle idari para cezası verildi.

Yine aynı toplantıda, Akit TV'de yayınlanan haber bülteninde, Demirtaş'a yönelik hakaret içerikli yayın yapıldığı gerekçesiyle, aynı maddedeki hususların ihlali nedeniyle, yayın hakkında "idari para cezası" müeyyidesi uygulandı.

Üst Kurul, Fox TV'de yayınlanan "Murat Güloğlu ile Çalar Saat Hafta Sonu" haber programında, sunucunun Bakan Ramazanoğlu'nun Karaman'da yaşanan "çocuklara taciz" iddialarıyla ilgili açıklamasını çarpıttığı iddiasıyla ilgili hazırlanan uzman raporunu da değerlendirdi.

Söz konusu yayında sunucunun, "Bir kereden bir şey olmaz diyen aileden sorumlu belki bihaber, aileden bihaber, bakana da günaydınımızı gönderelim" ifadelerini kullandığı gerekçesiyle, yayın hakkında 6112 Sayılı Kanun'un 8. maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendinin ihlal edilmesi nedeniyle idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Ayrıca, Ulusal 1 TV'de yayınlanan "Nihat Genç'le Veryansın" isimli programda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, imam hatip okullarından mezun olanlar, başörtülüler, bürokratlar ve kurumlar hakkında hakarete varan ithamlarda bulunulması dolayısıyla da aynı kanunun 8. maddesinin birinci fıkrasındaki (ç) bendinin ihlal edilmesi nedeniyle idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

"İFTİRA VE KÜFÜRLER ASLA TOLORE EDİLEMEZ"

RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya yaptığı açıklamada, geçen haftaki toplantıda, liderlere yönelik iftira ve hakaret içerikli yayınlarla ilgili oy birliğiyle kararlar aldıklarını belirtti.

Program yapımcıları ve sunucuların, devlet büyükleri, genel başkanlara hakaret ve iftira etmelerine müsaade etmeyeceklerini dile getiren Yerlikaya, şunları kaydetti:

"RTÜK hangi kanalda olursa olsun, Cumhurbaşkanı, Başbakan, genel başkan ve bakanlara yönelik hakaret ve saldırıları affetmeyecektir. Daha önce de buna benzer şikayetlerde farklı kanallara çeşitli müeyyideler uygulanmıştır. Üst Kurul, bundan sonra da bu hassasiyetini sürdürecektir. Yayıncı ve programcıların eleştirileri tolere edilebilir ancak hakaret, iftira ve küfürler asla tolere edilemez."

Yerlikaya, 6112 Sayılı RTÜK Kanunu'nun 8. maddesinin (ç) bendindeki yayın hizmeti ilkesinin; "İnsan onuruna ve özel hayatın gizliliğine saygılı olma ilkesine aykırı olamaz, kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez" şeklinde ifade edildiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Aynı maddenin (ı) bendindeki yayın ilkesi de 'tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerini esas almak ve toplumda özgürce kanaat oluşumuna engel olmamak zorundadır. Soruşturulması basın meslek ilkeleri çerçevesinde mümkün olan haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğundan emin olunmaksızın yayınlanamaz. Haberin verilişinde abartılı ses ve görüntüye, doğal sesin dışında efekt ve müziğe yer verilemez. Görüntülerin arşiv veya canlandırma niteliği ile ajanslardan veya başka bir medya kaynağından alınan haberlerin kaynağının belirtilmesi zorunludur' şeklinde geçiyor."

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 1 1
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
18:24 - Borsa 18 haftanın rekorunu kırdı18:22 - Borçlunun yakınına SMS atan avukata ceza18:19 - Adana'da FETÖ'nün yargı imamına ceza istemi18:15 - Bayram alışverişinde 'sahte para'ya dikkat18:06 - Denizli'de mülteci sayısı 20 binin üzerinde17:50 - DHMİ güvenlik şefi FETÖ'cüleri kaçırmaya çalışırken yakalandı17:49 - Adnan Oktar suç örgütü iddianamesi kabul edildi17:45 - Benzinde 20 kuruş indirim... Pompaya 11 kuruş yansıyacak17:36 - Ticaret Bakanı Pekcan esnafın derdini dinledi17:30 - Eski Rektör Şimşek FETÖ'den hakim karşısında
17:29 - Gün sonu altın fiyatları17:23 - İBB iştirakleri Genel Müdürleri ortak açıklamayla istifa etti17:20 - Irak'ın kuzeyinde 2 terörist etkisiz hale getirildi17:17 - Dolar günü 5,64 TL'den tamamladı17:14 - İBB iştiraki Medya AŞ Genel Müdürü de istifa etti17:13 - Tutuklu Cumhuriyet gazetesi yazarlarından infazın durdurulması talebi17:11 - İmam 8 yaşındaki çocuğu dövdü, imam gözaltında17:08 - Ekonomiye dair Torba yasa Mükerrer Resmi Gazete'de yayımlandı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce, Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarılmalı mı?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam