Suriyeli üretecek Amerikalı giyecek

DEİK, Türkiye'deki Suriyeliler'in üreteceği tekstil ürünlerini ABD'ye gümrüksüz satmak için kolları sıvadı. DEİK Başkanı Vardan, Suriyeliler'in çalıştırılacağı özel bölgelerden ABD'ye gümrüksüz ihracat yapmayı teklif edecek

Kaynak : Sabah
Haber Giriş : 19 Mayıs 2016 07:20, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42
Suriyeli üretecek Amerikalı giyecek

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeli mültecilerin istihdam sorunu büyük oranda çözecek bir projeyi ABD'de gündeme getirmek için çalışmalara başladı. Projeyle, Türkiye'de bulunan 3 milyondan fazla Suriyeli'nin büyük kısmı istihdam edilirken ihracat da yapılabilecek. Dün ABD'ye uçan DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan, "Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılara başta tekstil olmak üzere emek yoğun sektörlerde iş vereceğiz. Onların ürettiği ürünleri gümrüksüz Amerika'ya satmak istiyoruz. Bu konuyu Türkiye-ABD Ekonomik ve Ticari Stratejik İşbirliği Çerçevesi (ETSİÇ) bünyesindeki işadamları ile görüşeceğiz. Fikir kabul görürse, hükümetlere tavsiye kararı niteliğinde sunacağız" dedi.

GÜMRÜK VERGİSİ ALINMASIN

Fikrin henüz fikir aşamasında olduğunun altını çizen Vardan, Suriyeliler'in özellikle tekstil alanında istihdam edilmeleri, hammaddenin de Amerika'dan getirilmesi şartıyla burada üretilen ürünlerin ülkeye gümrüksüz sokulmasının mümkün olup olmadığına baktıklarını anlattı. ABD ve Avrupa Birliği (AB) arasında imzalanacak Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) anlaşması görüşmelerinde Türkiye'nin yer alma isteği şimdilik sonuçsuz kaldığı için DEİK de Suriyeli mülteci istihdam edilmesi koşuluyla ABD'ye gümrüksüz mal satılmasının önünün açılmasını talep edecek. Vardan, "Yüzde 20 Suriyeli mülteci istihdam edilmesi koşuluyla Türkiye'de üretilen ürünlerin ABD'ye satışının gümrük vergisinden muaf tutulmasını önereceğiz" dedi.

PAMUĞU ONLARDAN ALACAĞIZ

Vardan, Suriyeliler için düşündükleri istihdam formülünü ETSİÇ toplantılarında gündeme getireceklerini anlattı. Vardan, şunları söyledi: "Bunu yaparsak mülteci sorununa nispeten bir çözüm üretilmiş olur. ABD'li işadamlarının olumlu yaklaşması halinde, tekstil hammaddesi pamuğu da ABD'den almayı önereceğiz. 'Gelin biz Suriyelileri çalıştıralım bunu yaparken de sizin pamuğunuzu kullanalım. Böylece siz de Suriyeliler de kazansın, biz de kazanalım' diyeceğiz."

YABANCILAR LOBİ YAPACAK

DEİKBaşkanı Vardan, martta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD'ye yaptığı ziyarette FORTUNE 100'deki şirketlerin hepsiyle irtibata geçtiklerini hatırlattı. Vardan, "CEO'lardan TTIP konusunda bize yardımcı olmalarını istedik. Çünkü onların da Türkiye'de yatırımları var. CEO'lar konunun bu kadar ciddi olduğunu bilmediklerini söyledi. Şimdi TTIP'le ilgili bir lobi kuruluyor" diye konuştu.

İBRAHİM ACAR

Bu Habere Tepkiniz

Sonraki Haber