Karadenizlilerin tehlikeli ulaşım aracı 'ilkel teleferikler'

Doğu Karadeniz'de engebeli arazilerde vatandaşların yüklerini taşımada kullandıkları ilkel teleferikler, tarımsal ürünlerin taşınmasında büyük kolaylık sağlasa da insanların ulaşımında tehlikeyi beraberinde getiriyor

Kaynak : Anadolu Ajansı
Haber Giriş : 19 Mayıs 2016 11:27, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42
Karadenizlilerin tehlikeli ulaşım aracı 'ilkel teleferikler'

Doğu Karadeniz'de kullanılan ve tarımsal ürünlerin taşınmasında büyük kolaylık sağlayan ilkel teleferikler, insanların ulaşımında ise tehlikeyi beraberinde getiriyor.

Makine Mühendisleri Odası Rize Şube Başkanı Metin Bıçakçı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Doğu Karadeniz'de binlerce ilkel teleferik olduğunu söyledi.

Bıçakçı, bölgede yaklaşık 20 bin ilkel teleferik olduğunu belirterek, "Bu teleferiklerin yaklaşık 10 bin tanesi Rize'de, diğer 10 bin tanesi ise diğer illerde bulunmaktadır. Rize'de bulunan 10 bin teleferiğin 6 bin tanesine başvuru yapılarak hat alınmış. Diğerlerini ise vatandaş kendi imkanları ile çekmiş." dedi.

Gelişi güzel kurulan teleferiklerle tarımsal ürünlerin yanında insan ve hayvan taşımacılığı da yapıldığını ifade eden Bıçakçı, teleferiklerin standartlarının olmadığını kaydetti.

Teleferikleri insanların gelişi güzel kullandığını vurgulayan Bıçakçı, "Teleferiklerin herhangi bir kabini yok. Vatandaşlarımız maalesef ilkel teleferiklerle 'işimiz görülsün' diye düşünüyor. İlkel teleferiklerle insan ve hayvan taşınamaz. Teleferiklerle sadece yük taşınabilir. Yük taşınacağı zaman da belli bir ağırlığın altında yapılması lazım. Teleferiklerin mutlaka kapalı bir kabini olması gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Makine Mühendisleri Odası olarak 2006 yılından beri ilkel teleferikler ilgili çalışma yaptıklarını ifade eden Bıçakçı, "Bu teleferiklerin en azından asgari bir standardı olmalı. Her teleferiğin sorumlu birisi olması lazım. Kolay değil. 10 bine yakın ilkel teleferikten bahsediyoruz. Bunları bir standarda getirmek de kolay değil. Belki bir sosyal proje kapsamında olabilir. Teleferiklerin iyileştirilmesi önemli." diye konuştu.

- Tele bağlı hayatlar

Bıçakçı, uzun süre kullanılan ilkel teleferiklerin sırma tellerinin attığını ve çok tehlikeli olduğuna işaret ederek, tel kopmaları sonucunda vatandaşların tehlike ile karşılaşmalarının söz konusu olabileceğini belirtti. Bıçakçı, bölgede teleferik kazaları sonucunda ölümlü olayların da yaşandığını anımsattı.

- "İmkansızlıklar nedeniyle kullanıyoruz"

Rize ve çevre illerde yaş çay taşımacılığında ilkel teleferiklerin yoğun olarak kullanıldığını kaydeden Bıçakçı, şöyle devam etti:

"İlkel teleferikler Karadeniz halkı için neredeyse vazgeçilmez. Karadeniz arazisi engebeli bir arazi. Her yere ulaşma imkanımız yok. Bizim çaylıktan çayımızı insan gücüyle taşımamız çok zor. Bu teleferikler bizim olmazsa olmazımız. Teleferikleri kullanmamız lazım. Teleferiklere ihtiyacımız var ama uygun ve teknolojik şartlarda kullanmamız gerekiyor. Oda olarak inceleme yaptık. Teleferiklerin büyük bölümünde kabinler uygun değil. Ortada bir sorun var, bunu biliyoruz ama kullanmaya devam ediyoruz. İlkel teleferikleri imkansızlar nedeniyle kullanıyoruz."

Çay üreticisi Ziya Oktay (69), 30 yıldan beri ilkel teleferiği kullandığını belirterek, "Teleferikler sadece bizim yükümüzü taşır. Başka bir şey taşımaz. İnsanlarımız zaman zaman ilkel teleferiklere biniyor. Bu, çok tehlike bir durum. Bindiğimiz araba nasıl arıza yapıyorsa bunlar da arıza yapabiliyor. Bazen sırma telleri bile kopabiliyor." diye konuştu.

Bu Habere Tepkiniz

Sonraki Haber