Yargıtay, küçük yaştaki sürücüye 10 yıl hapis cezasını onadı

MERSİN'de üniversite öğrencisi 22 yaşındaki Mehmet Deniz Sınar'a, otomobille çarparak ölümüne neden olan 16 yaşındaki sürücü D.A.'ye yerel mahkemenin 'Olası kastla adam öldürme' suçundan verdiği 10 yıl hapis cezası Yargıtay'ca onandı.

Kaynak : DHA
Haber Giriş : 19 Mayıs 2016 12:48, Son Güncelleme : 15 Ağustos 2021 19:01
Yargıtay, küçük yaştaki sürücüye 10 yıl hapis cezasını onadı

Sınar ailesinin avukatı Cemil Yeral, bir trafik kazasında çıkan bu kararın emsal olacağını söyledi.

Merkez Yenişehir İlçesi İsmet İnönü Bulvarı'nda 1 Ağustos 2014'te D.A. yönetimindeki JM 577 KKTC plakalı otomobil yolun karşısına geçmeye çalışan Mersin Üniversitesi öğrencisi Mehmet Deniz Sınar'a çarptı. 18 gün sonra hayatını kaybeden Sınar, 'Oğlumun asker eğlencesinde yakamadığım kınayı cenazesinde yakıyor' diyen annesi Muazzez Sınar tarafından davul zurna ile toprağa verildi. Mersin 5'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde tutuklu yargılanan küçük yaştaki D.A., 'Olası kastla adam öldürme' suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Temyiz edilen karar Yargıtay 2'nci Ceza Dairesi tarafından onandı.

İşleniş biçimi ve sanığın küçük yaşta olması göz önünde bulundurulduğunda kesinleşen cezanın emsal oluşturduğunu söyleyen ailenin avukatı Cemil Yeral, kararın caydırıcı olması dileğinde bulundu. Av. Yeral, "Trafik kazalarında bu kadar yüksek ceza verilmiyordu. Genelde bilinçli taksir veya taksir suçu olarak görülüp bu yönde hüküm kuruluyordu. Deniz Sınar davasında ise emsal karar çıktı. Yaşı küçük sanık hakkında, işlediği suçtan dolayı olası kast ile adam öldürme suçundan 10 yıl hapis cezasına hükmedildi. Bu şartlar altında, işlenişi bakımından emsali olmayan karardır. Verilen bu karar, küçük yaştaki çocukların trafiğe çıkması yönünde caydırıcı olacaktır. Genelde verilen birkaç yıllık cezalar karşısında, verilen 10 yıl ceza emsaldir ve umarım küçük yaştaki çocukların sorumsuz şekilde trafiğe çıkmaları anlamında caydırıcı niteliği olacaktır"dedi.

İbrahim MAŞE

Bu Habere Tepkiniz

Sonraki Haber