İstanbul'da otoparkta dönme dolap dönemi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kuruluşu İSPARK, yetersiz park alanları için yeni bir uygulama başlattı

Kaynak : Habertürk
Haber Giriş : 19 Mayıs 2016 15:31, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42
İstanbul'da otoparkta dönme dolap dönemi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kuruluşu İSPARK, Mekanik ile Yarı Otomatik Otopark Sistemleri ve Dönme Dolap Park projesi ile otoparklarda kapasiteyi iki katına çıkaran yeni bir dönem başlattı.

Yeni sistem, kent genelinde araç yoğunluğunun fazla olduğu noktalarda vatandaşların otopark yeri bulma sıkıntısına çözüm sunuyor. Günlük araç girişleri ve parklanma verileri incelenerek otoparkların yetersiz olduğu yerleri tespit eden İSPARK, yetersiz park alanlarını bu sistemle genişletiyor.

İki araçlık alana sekiz, dört araçlık alana ise 24 araç bu sistemle park ediliyor. Teknolojik sistemlerle sürücüler, ortalama 2 dakikada aracını park ederken zaman kaybından ve trafik stresinden kurtuluyor.

Kent genelinde trafiğin yoğun olduğu yerlerde ve dar alanlarda yeni sistemler devreye alınacak. İSPARK sürücülerin yoğun olarak kullandığı merkezlerde teknolojik otopark sistemlerini yaygınlaştıracak. Bin araçlık alana 2 bin 500 aracın park edilebilmesi amacıyla otomatik, yarı otomatik ve dönme dolap park sistemleri hayata geçirilecek.

İSPARK, Mekanik ve Yarı Otomatik Otopark Sistemleri ile Dönme Dolap Park projelerini, Eminönü açık otoparkı, Cihangir katlı otoparkı, Eski Salı Pazarı otoparkı, Kadıköy İSKİ otoparkı, Kadıköy Faik Bey yol üstü otoparkı, Bezmialem açık otoparkı, Eminönü Mercan açık otoparkı, Maslak açık otoparkı, Darüşşafaka katlı otoparkı, Haznedar katlı otoparkı, Merter katlı otoparkı, Eminönü açık otoparkı, Hacıosman katlı otoparkı, Kartal açık otoparkı ve Cihangir katlı otoparkında hayata geçirdi. Otoparklara kurulan sistemler sayesinde kapasite artırılarak bin 200 aracın daha parklandırılması sağlandı.

Bu Habere Tepkiniz

Sonraki Haber