Edirne'de 407 öğrenciye bisiklet dağıtıldı

Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan "Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam Programı" kapsamında, Edirne'de 407 öğrenciye bisiklet dağıtımı gerçekleştirildi.

Kaynak : Anadolu Ajansı
Haber Giriş : 19 Mayıs 2016 17:51, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42
Edirne'de 407 öğrenciye bisiklet dağıtıldı

Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan ve illerde Halk Sağlığı Müdürlükleri tarafından yürütülen program kapsamında çocuk ve gençlere fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırmak amacıyla bisiklet dağıtım töreni düzenlendi.

Edirne Valisi Mehmet Tekinarslan, 80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi'nin bahçesinde düzenlenen törenin ardından bisiklet dağıtılan öğrencilerle sohbet etti. Bisiklet kullanmanın çeşitli kuralları olduğunu belirten Tekinarslan, "Şehrimizde birtakım bisiklet yolları var. İnşallah bunlar artacak. Sağlıklı bir hayat için bisiklet kullanmak önemlidir. Koşu bandında koşmak yerine doğayla iç içe, insanlarla iç içe olarak daha sağlıklı olacaksınız. Bisiklet sporunun sağlıkla bu kadar bütünleşmesine bu kadar çaba verdiği için Sağlık Bakanımıza da teşekkür ediyoruz. Allah kazalardan esirgesin her zaman güle güle kullanın çocuklar." diye konuştu.

Bir gazetecinin, "Bisiklete binmeyi seviyor musunuz?" sorusuna Tekinarslan, "Sevilmez olur mu bisiklet, severim. Çok da zaman bulamıyoruz ama her şehirde bisiklete binebilecek kadar yeterli alan yok. İnşallah bundan sonra buna daha ehemmiyet gösterilir. Burada coğrafya uygun inşallah alt yapısı da daha uygun hale gelir. Bir kişi de olsa, yani bir kamyonu bir otobüsü de bir kişi kullansa önemli olan aracın büyüklüğü değil, önemli olan içerisindeki kişidir. Dolayısıyla bisikleti kullanan kişi de bir otobüsü, kamyonu kullanan kişi kadar trafikte yer alma hakkına sahiptir." şeklinde yanıt verdi.

Edirne Halk Sağlığı Müdürü Bahattin İlter ise Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen 407 bisikleti öğrencilere dağıtacaklarını söyledi. Program kapsamında bir yıldır bin 767 bisikletin dağıtıldığını belirten İlter, "Sağlık Bakanlığı tüm Türkiye'de olduğu gibi Edirne'de de sağlık yatırımlarına büyük önem veriyor. Bisikletler çocuklarımızın hareket kültürü edinmeleri için teşvik amaçlıdır. Aşırı kilo ve hareketsizlik nesillerin önünde tehlike olarak durmaktadır." dedi.

İlter, öğrencilerin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutladı.

İl Sağlık Müdürü Muhsin Kişioğlu da sağlığın bedensel, ruhsal ve sosyal yönden tam bir iyilik hali olduğunu söyledi. Sağlıklı olmanın ilk şartının hareketli yaşam tarzının benimsenmesi olduğunu dile getiren Kişioğlu, obezitenin birçok kronik rahatsızlığın ana sebebi olduğunu vurguladı.

Kişioğlu, öğrencilerin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutladı.

İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan ise bisikletlerin sporun yaygınlaşmasını sağlayacağını söyledi. Edirne'deki birçok öğrenciye bisiklet dağıtıldığını aktaran Özcan, "Özellikle büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurtuluş Savaşını başlattığı ülkemizi temsil eden ve gençliğin bayramı olan bu anlamlı günde, bisiklet dağıtımını anlamlı buluyorum. Bizler gençlerimizin daha güçlü ve manevi anlamda huzurlu yetişmeleri için çabalıyoruz. Sağlıklı bir gelecek ve sağlıklı bir nesil için dağıttığımız bu bisikletler okullarımıza ve öğrencilerimize hayırlı olsun." diye konuştu.

Törenin ardından bisiklete binen öğrenciler okul bahçesinden Saraçlar Caddesi'nde bulunan Atatürk Anıtı önüne kadar bisiklet sürdü.

Bu Habere Tepkiniz

Sonraki Haber