Öğretmenler öğrencileri için 'rol' yapıyorlar

Öğrencileri için 'rol' yapıyorlar Iğdır'da görev yapan 16öğretmen kurdukları 'ABC Tiyatro Topluluğu' ile sekiz yıldır köy okullarına yardım için sahneye çıkıyor. Halk Eğitim Merkezi Müdürü Gül, "Iğdır'da sekiz yıldır sürdürülen tiyatro oyunları sayesinde birçok köy okuluna kütüphane kuruldu" dedi.

Kaynak : Anadolu Ajansı
Haber Giriş : 19 Mayıs 2016 15:51, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42
Öğretmenler öğrencileri için 'rol' yapıyorlar

Iğdır'da sekiz yıl önce öğretmenlerin kurduğu 'ABC Tiyatro Topluluğu'nun sergilediği oyunlardan elde edilen gelir ile köy okullarının birçok ihtiyacı karşılandı. Iğdır il merkezi ve köylerde görevli öğretmenler, İl Halk Eğitim Merkezi'nde sekiz yıl önce düzenlenen tiyatro eğitimine katılarak 'ABC' adını verdikleri tiyatro topluluğu kurdu. İlk günden beri köy okulları için sahneye çıkan topluluk, öğretmen-öğrenci ilişkileri ile günlük hayatta karşılaşılan olayları konu alan yazdıkları oyunlardan elde ettikleri gelir ile birçok okula kütüphane kurulmasını sağladı.

Topluluğun kurulmasına öncülük eden ve oyun yazarlığı görevini üstlenen İl Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Gül, 'ABC Tiyatro Topluluğu'nun tamamıyla öğrencilere yardım amacıyla bir araya gelen öğretmenler tarafından oluşturulduğunu ve sekiz yıldır köy çocukları için sahne aldığını belirtti. ABC tiyatro ekibinin 2007 yılında müdürlükte açılan tiyatro eğitimi ile kurulduğunu ve 16 öğretmenin yer aldığını bildiren Gül, topluluğun sekiz yıldır faaliyetlerini devam ettirdiğini söyledi. Gül, şöyle devam etti:

"Iğdır'da sekiz yıldır sürdürülen tiyatro oyunları sayesinde birçok köy okuluna kütüphane kuruldu. Bizler oyunlarda daha çok toplumsal olayları ele almaya çalıştık. Toplumsal olayları mizahla yoğurarak yeni oyunlar ortaya çıkarmış olduk. İzleyicinin tepkisini kahkahalarından fark ettik. Yediden yetmişe katılan herkes hem sergilenen oyundan hem de oyun sonunda gerçekleştirilecek yardım çalışmasından dolayı ekibimizi tebrik etti. Bize katkıda bulunan herkese geldikleri için çok teşekkür ederiz."

"Her şey köy okulları için" �

Topluluk üyelerinden Iğdır Şehit Öğretmen Şevki Akgün Ortaokulu Müdürü Erkan Çiğdem de bu yıl sergiledikleri ve yönetmenliğini üstlendiği oyun için beş aya yakın bir süre çalıştıklarını aktardı. Erkan Çiğdem, "Umarız seyircilerimiz beğenmiştir. Hepimiz öğretmeniz, hiçbirimizin maddi anlamda bir beklentisi yok. Iğdır'da sekiz yıldır oynadığımız her oyunla eğitim amaçlı faaliyetlerde bulunduk. Çeşitli kampanyalara bağışlarda bulunduk, köy okullarımıza kütüphaneler kurduk. Bu yıl da oyunumuzun geliriyle öğretmen arkadaşlarımızın önce kendi bulundukları köylerdeki öğrencilere kitap yardımında bulunarak kitap okuma alışkanlığı kazandırmak adına böyle bir çalışma yaptık" diye konuştu.

Bu Habere Tepkiniz

Sonraki Haber