Herkes bu soruyu soruyor: Binali Yıldırım nereli?

AK Parti'nin yeni Genel Başkan adayı Binali Yıldırım oldu. Binali Yıldırım'ın isminin açıklanmasının ardından vatandaşlar Binali Yıldırım'ın nereli olduğunu merak etti. 'Binali Yıldırım nerelidir?' Google'da en çok arananlar listesine girdi.

Kaynak : Memurlar.Net
Haber Giriş : 19 Mayıs 2016 15:45, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42
Herkes bu soruyu soruyor: Binali Yıldırım nereli?

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti'nin 22 Mayıs Pazar günü yapılacak 2'nci Olağanüstü Büyük Kongresi'nde genel başkan adayı gösterilecek ismin, İzmir Milletvekili Binali Yıldırım olduğunu duyurdu. Bu açıklamanın ardından "Binali Yıldırım nerelidir?" bugün yanıtı en çok merak edilen soru oldu. Binali Yıldırım 20 Aralık 1955 tarihinde Erzincan'ın Refahiye ilçesinde dünyaya geldi.

Binali Yıldırım'ın genel başkanlığa aday gösterileceğinin açıklanması, Erzincanlı hemşehrilerince coşkuyla karşılandı. Erzincanlılar belediyenin Mehter Takımı'nın çaldığı marşlarla büyük coşku yaşandı.

BİNALİ YILDIRIM'IN MEMLEKETİNDE BÜYÜK SEVİNÇ

AK Parti Genel Merkezinde Genel Başkan Yardımcısı ve Partisi Sözcüsü Ömer Çelik tarafından, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım'ın adının kongrede genel başkan adayı gösterileceğinin açıklanması memleketi Erzincan'da ve köyünde büyük sevince yol açtı

Yıldırım'ın doğup büyüdüğü Erzincan'ın Refahiye ilçesine bağlı Kayı köyü en büyük heyacanın yaşandığı yer oldu. Yıldırım'ın akraba ve köylüleri, AK Parti Genel Merkezi'nde adaylık açıklamasının yapıldığı basın toplantısını büyük bir dikkatle takip etti.

"İlkokulda sınıf birincisiydi"

Kayı köyünün en eski sakinlerinden 83 yaşındaki Yunus Karipardıç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yıldırım'ın oğluyla aynı sınıfta okuduğunu belirtti.

Bakan Yıldırım'ın derslerinde çok başarılı olduğunu ifade eden Karipardıç, şunları söyledi:

"Bir gün okula oğlumun dersini sormaya gittiğimde Binali Bey bana 'amca benim dersimi de sorar mısın, iki dersim kötü.' dedi. Ben de 'tamam' dedim. Öğretmenine Binali'nin dersini sorduğumda öğretmeni 'Binalı sınıfın birincisi sayılır ama gidip ona söyleme. O kötü olan derslerine çalışsın.' dedi. Ben de Binali'ye gidip kötü olan derslerine çalışmasını söyledim. Çok dürüst, efendi bir çocuktu. Kendi başına okudu, bu mertebeye ulaştı. Köylüleri olarak çok mutluyuz. Bizim için büyük bir gurur."

Bakan Yıldırım'ın amca oğlu Mehmet Şerif Yıldırım da Yıldırım'ın 5'inci sınıfta dedesi tarafından İstanbul'a götürüldüğünü anlattı.Eğitimini İstanbul'da sürdüren Yıldırım'ın köyünden hiçbir zaman kopmadığını dile getiren Yıldırım, "Köyümüzü çok seven ve buradan hiç kopamayan biridir. Devamlı buraya gelir. Heyecanlıyız, köyümüzden başbakan çıkması bizi gururlandırdı." dedi.

"Beraber kuzu gütmeye gittiğimizde o hep kitap okurdu"

Bakan Yıldırım'ın çocukluk arkadaşı Muhsine Haberdar ise kendisiyle çocukluk yıllarında birlikte koyun güttüklerini belirterek, "Biz kuzu güderken oynardık, o çanta boynunda kitap okurdu. Allah'ta nasip etti iyi yerlere geldi. Dinine

çok düşkündür, haram yemez. Köylüler olarak onu çok seviyoruz. Başbakan olacağı için çok mutlu olduk. Allah devletimizden milletimizden razı olsun." diye konuştu.

Refahiye ilçesinde şenlik düzenlendi

Yıldırım'ın Refahiye ilçesindeki hemşehrileri de basın toplantısını, ilçedeki kahvehanelerde takip etti.AK Parti Genel Başkan adayının Yıldırım olarak açıklanmasının ardından belediye hoparlörlerinden ilçe halkı, meydandaki kutlamalara davet edildi. İlçe meydanında bir araya gelerek sevinç gösterisinde bulunan Refahiyeliler, parti flamaları ve Türk bayraklarıyla davul zurna eşliğinde halay çekti.

Erzincan'da mehterli kutlama

Binali Yıldırım'ın adaylığı, Erzincan şehir merkezinde de büyük coşkuya yol açtı. Erzincan Belediyesi önünde toplanan vatandaşlar, dev ekrandan AK Parti'nin genel başkan adayının açıklanmasını heyecanla izledi. Yıldırım'ın adaylığının açıklanmasının ardından Erzincan Belediyesi Mehter Takımı'nın çaldığı marşlarla büyük coşku yaşandı. Erzincanlılar, hemşehrilerinin genel başkan adaylığını meşaleler yakarak ve konfetiler atarak kutladı.

Erzincan Belediye Başkan Vekili Dursun Hıra, Binali Yıldırım'ın AK Parti Genel Başkanı ve Başbakanlığa yürüyüşünü kutlamak için toplandıklarını belirterek, kararın herkse hayırlar getirmesini temenni etti. AK Parti İl Başkanı Orhan Bulut da yapılacak kongre ve yeni dönemin ülkeye hayırlar getirmesini dileyerek, Binali Yıldırım'ın isminin açıklanmasından çok mutlu olduklarını ifade etti.

İZMİR'DE DE SEVİNÇ

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın AK Parti'nin 2. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde genel başkan adayı gösterilmesi, milletvekili seçildiği İzmir'de de sevinçle karşılandı. AK Parti Genel Merkezi'nden yapılacak açıklama öncesi, partinin İzmir İl Başkanlığı Binası Türk ve parti bayraklarıyla süslendi. Binaya Binali Yıldırım'ın dev posteri asıldı. Partililerin açıklamaya yoğun katılım göstermesi ve binaya sığmamaları üzerine, bina önüne dev ekran kuruldu.

Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik tarafından yapılan açıklama, AK Parti İzmir İl Başkanlığında büyük bir heyecanla takip edildi. İzmir Milletvekili Yıldırım'ın AK Parti'nin Genel Başkan adayı olarak açıklanması alkışlarla karşılandı. Kalabalık "İzmir'in gururu Binali Yıldırım", "Başbakan Binali", "Binali sen bizim her şeyimizsin" sloganları attı. Duygulanan bazı kişilerin de gözyaşlarını tutamadığı görüldü

AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, gazetecilere yaptığı açıklamada, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nda kutlandığı günde AK Parti Genel Başkan adayının Binali Yıldırım olarak açıklanmasının mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, İzmir'in ve Türkiye'nin kaderinin bundan sonra çok daha güzel olacağını söyledi.

İzmir'in 60 yıl sonra yeniden bir Başbakan kazandığını aktaran Delican, "Biz İzmirliler, AK Parti'liler olarak bu kente elimizden gelen her türlü şeyi yaptık. İzmir için çabalarken bizim çok önemli bir ağabeyimiz, bakanımız vardı. Allah bugün bize öyle güzel bir şey kısmet etti ki bundan sonra Türkiye'nin Başbakanı olarak, bu güzel coğrafyada ülkemize hizmet edecek. Ama tabi o en başta bizim vekilimiz, bizim Başbakanımız, İzmirli bir Başbakan. Kendisini canı gönülden tebrik ediyoruz. Şimdi soruyorum 'İzmir'e gareziniz mi var', 'İzmir'i AK Parti cezalandırıyor', 'İzmir'e hükumet şaşı bakıyor' diyenler acaba ne düşünüyorlar? Biz İzmir'i çok önemsiyoruz, İzmir'den Başbakan çıkardık" dedi. Delican iki siyasi partinin genel başkanının İzmir milletvekili olduğunu anımsatarak, bunlardan birinin Başbakan olduğunu vurguladı.

Bu Habere Tepkiniz

Sonraki Haber