Göz tansiyonunun tedavisinde 'sinir koruyucu ilaç' başarısı

Halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen ve körlükle sonuçlanabilen "glokom"un ilerlemesinin sinir hücrelerini koruyan ilaçlar sayesinde engellendiği, böylece hastalarda görme kaybı yaşanmadığı belirlendi.

Kaynak : Anadolu Ajansı
Haber Giriş : 19 Mayıs 2016 22:38, Son Güncelleme : 15 Ağustos 2021 18:57
Göz tansiyonunun tedavisinde 'sinir koruyucu ilaç' başarısı

YEŞİM SERT KARAASLAN

Göz hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Ahmet Temel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, glokomun, sinsi, ilerleyen, görme kaybına yol açan ve kişinin sosyal yaşamını etkileyen ciddi bir sağlık sorunu olduğunu bildirdi.

Hastalığın dünyada yaklaşık 67 milyon kişiyi etkilediğini belirten Temel, "Türkiye'de de yaklaşık 700 bin kişi kör olma riskiyle yaşıyor. Göz tansiyonu kontrol altında tutulsa bile nöron (sinir hücresi) koruyucu tedavi kullanılmayan hastalarda göz sinir hücreleri görme kaybına neden oluyor çünkü bilinenin aksine glokom sadece göz tansiyonunun yüksekliği değil." dedi.

Temel, yapılan çalışmalara göre göz tansiyonu düşürülerek hastanın görme kaybının yüzde 60 oranında durdurulduğunu ancak yüzde 40 hastada göz tansiyonunun kontrol edilmesine rağmen hastalığın seyrinin ilerleyerek körlük ile sonuçlanabildiğini vurguladı.

Göz tansiyonunda, hastanın görme sinirlerinin öldüğünü anlatan Temel, şunları kaydetti:

"Göz tansiyonunu düşürdüğümüz zaman her şeyin dört dörtlük olacağını sanıyorduk fakat son zamanlarda yapılan çalışmalar gösterdi ki göz tansiyonu düşmesine rağmen birçok hastada görme kaybı devam ediyor. Glokom, aslında görme sinirinin bir hastalığıdır. Bu nedenle büyük klinik çalışmaların sonucunda göz tansiyonunu kontrol altında tutmanın tek başına yeterli olmadığı, aynı zamanda göz sinir hücrelerinin de korunması gerektiği tespit edildi."

"Yöntem glokom tedavisi için de yerini aldı"

ABD'de yapılan Low Tension Glaucoma Treatment Study araştırmasına değinen Temel, bu araştırmada glokomda hücre sağ kalımı için nöroproteksiyon ilaçların hastalar üzerinde uygulandığını ve sonuçların değerlendirildiğini söyledi.

Temel, "Glokom hastalık karakteri ve genotip gibi birçok özelliği aynı olan hastalarda, nöroproteksiyon etkisi olan ve olmayan göz damlalar uygulandı. Uygulamadan 4 yıl sonra nöroproteksiyon etkisi olan ilaçları kullanan hastaların, diğerlerine göre daha iyi görme düzeyleri olduğu tespit edildi." diye konuştu.

Bu Habere Tepkiniz

Sonraki Haber