'Bedeli kan bile olsa meydanlara özgürce çıkacağız'

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: "Bedeli kan bile olsa meydanlara özgürce çıkacağız. Hiç kimse endişe etmesin. Eğer bir bedel ödemek varsa, o bedeli önce ben ödeyeceğim. Halkım ve gençler için"

Kaynak : Anadolu Ajansı
Haber Giriş : 19 Mayıs 2016 21:21, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42
'Bedeli kan bile olsa meydanlara özgürce çıkacağız'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Biz demokrasimizi güçlendirmek ve derinleştirmek zorundayız. Demokratik mücadelenin bir uygarlık meselesi olduğunu herkese anlatmak zorundayız. Gençlerimize demokrasiyi, geleceği ve uygarlığı anlatmak zorundayız. Kendisine oy veren 23 milyon 600 bin kişinin oyunu dikkate almayıp bir kişinin tercihiyle başbakanlık koltuğunu bırakan birisi bu ülkeye demokrasiyi getiremez." dedi.

Kılıçdaroğlu, Yoğurtçu Parkı'nda 5 bin gencin partiye katılım töreninde yaptığı konuşmada, uygar bir geleceğin ancak ve ancak gençlerle mümkün olacağını söyledi.

19 Mayıs'ın anlam ve önemine işaret eden Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"4 Mayıs'ta saray darbesi yapıldı. Yüzde 49,5 oy alan bir partinin genel başkanı saraya davet edildi ve istifa dilekçesini verdi ve kapının önüne konuldu. Biz demokrasimizi güçlendirmek ve derinleştirmek zorundayız. Demokratik mücadelenin bir uygarlık meselesi olduğunu herkese anlatmak zorundayız. Gençlerimize demokrasiyi, geleceği ve uygarlığı anlatmak zorundayız. Kendisine oy veren 23 milyon 600 bin kişinin oyunu dikkate almayıp bir kişinin tercihiyle başbakanlık koltuğunu bırakan birisi bu ülkeye demokrasiyi getiremez. Şimdi yeni bir hamle yaptılar. Kendi aralarında oturdular ve önce şunu söylediler 'Düşük profilli bir adam lazım bize.' Yani aklı olamayan bir adam lazım. Sadece saraydan gelen telkinlerle ülkeyi yönetecek kişi aradılar. Düşük profilli. Arkasından dediler ki 'Düşük profilli yetmez bir de bıyıklı olmak lazım.' Evet, düşük profilli ve bıyıklı birisini seçtiler."

Kılıçdaroğlu, AK Parti'nin hiçbir zaman ülkeye demokrasi getiremeyeceğini öne sürerek, "Serveti ağır, profili düşük bir kişiyle karşı karşıyayız. Dolayısıyla ülkeyi ne kadar ve nasıl yönetecekler hep beraber göreceğiz. Asıl sorumluluğu üstlenen kişinin düşük profilli olması cumhuriyet tarihinde hiç rastlanmadı. Osmanlı'da da rastlanmadı." diye konuştu.

Geleneklerinde kan dökmek olmadığına vurgu yapan Kılıçdaroğlu, geleneklerinde özgürlük olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu, hukukun üstünlüğü ve kadın-erkek eşitliğinin geleneklerinde var olduğunu ifade ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Onların elleri kanlıdır. Onlar özgürlük isteyen insanları susturmak isterler. Hukukun üstünlüğünü savunmak isteyenleri susturmak isterler. Kanla ve gözyaşıyla susturmak isterler. Onun için söylüyorum. Bedeli kan bile olsa meydanlara özgürce çıkacağız. Hiç kimse endişe etmesin. Eğer bir bedel ödemek varsa, o bedeli önce ben ödeyeceğim. Halkım ve gençler için."

Sözlerinin devamında TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ı eleştiren Kılıçdaroğlu, laiklik konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Kılıçdaroğlu, insanların yaşam felsefesinin ve inancının kendilerinin başının üstünde olduğunu belirterek, sorunları ancak kendilerinin çözebileceğini kaydetti.

AK Parti'ye oy veren seçmenleri seslenen Kılıçdaroğlu, AK Parti Genel Başkan Adayı Binali Yıldırım'ı eleştirdi.

Kılıçdaroğlu, CHP iktidarında çıkaracakları ilk yasanın siyasi ahlak yasası olacağını aktararak, daha temiz bir Türkiye'yi beraberce inşa edeceklerini dile getirdi.

Etkinliğe CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat katıldı.

Konuşmaların ardından Kılıçdaroğlu, 5 bin genci temsilen 25 kişiye parti rozeti taktı.

Yoğurtçu Parkı'ndaki etkinlik daha sonra konserlerle devam etti.

Bu Habere Tepkiniz

Sonraki Haber