'Türkiye Cumhuriyeti'ni kuranlara vefa borcumu ödedim'

Prof. Dr. Sancar: "Bu madalyayı buraya vermekle, Atatürk'e ve Atatürk'ün silah arkadaşlarına, Türkiye Cumhuriyeti'ni kuranlara vefa borcumu ödedim ve bu fırsatı bana verdiği için Allah'a şükrediyorum"

Kaynak : Anadolu Ajansı
Haber Giriş : 19 Mayıs 2016 22:10, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42
'Türkiye Cumhuriyeti'ni kuranlara vefa borcumu ödedim'

Prof. Dr. Aziz Sancar, 2015 Yılı Nobel Kimya Ödülü'nün madalya ve sertifikasını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törenle, Anıtkabir Komutanlığına takdim etti.

Anıtkabir'de düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Prof. Dr. Sancar ve eşi Prof. Dr. Gwen Sancar ile ilgili yetkililer katıldı.

Törende Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sancar'a Anıtkabir'de dalgalanan Türk bayrağını hediye etti.

Aziz Sancar'ı Nobel Kimya Ödülü'nü almasından ötürü şahsı ve milleti adına kutladığını ifade eden Recep Tayyip Erdoğan, "Bu madalyanın Anıtkabir'de sergilenmesini, gençliğimizin için geleceğe yönelik bir işaret fişeği olarak görüyorum ve daha nice Nobel ödüllerini alma noktasında inanıyorum ki bu adeta bir yol haritasını belirleme olacaktır. Çok teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sancar'a, "geleceğinin aydınlık olması" temennisinde de bulundu.

- İngiliz ressamın tablosunu hediye etti

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar da Prof. Dr. Sancar'a, İngiliz ressam Ned Pamphilon tarafından 23 Nisan'da Anıtkabir'e ziyarete gelen çocuklarla yapılan "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir" konulu tabloyu hediye etti.

Aziz Sancar'ın dünya çapında çok önemli ve büyük bir iş başardığını belirten Hulusi Akar, "Bu gerçekten bizim için, dünya için, Türkiye için son derece anlamlı ve önemli bir başarı. Ancak, bizim için daha da önemlisi sizin bu madalyayı bu tarihte bize teslim etmeniz ve burada, Anıtkabir'de sergilemeniz ayrıca bir önem ve anlam arzetmektedir. Bundan dolayı da size teşekkürlerimi sunuyorum." dedi.

Bu başarının gençler için bir ilham ve iftihar kaynağı olduğuna işaret eden Akar, bu çalışmanın gençlerin var olan güçlerini daha da artırmada önemli bir etken olacağını vurguladı.

Orgeneral Akar, Sancar'ı hem başarısından hem de ödülünü Anıtkabir'de sergilemesinden ötürü tebrik etti.

- "Vefa borcumu ödedim"

Prof. Dr. Aziz Sancar ise çok mutlu olduğunu ifade etti.

"Bu madalyayı buraya vermekle, Atatürk'e ve Atatürk'ün silah arkadaşlarına, Türkiye Cumhuriyeti'ni kuranlara vefa borcumu ödedim ve bu fırsatı bana verdiği için Allah'a şükrediyorum." diyen Sancar, millete böyle bir sevinç yaşattığı ve özellikle gençlere bilim yapma ilhamı verdiği için çok mutlu olduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Sancar, törene katılanlara ve kendisine bu imkanı sunanlara da teşekkür etti.

Genelkurmay Genel Sekreteri Tümgeneral Muharrem Metin Özbek de konuşmasında, Anıtkabir'in tarihi günlerinden birini yaşadığını söyledi.

Prof. Dr. Sancar hakkında bilgi veren ve Sancar'ın Türkiye'ye bir gurur yaşattığını anlatan Özbek, "Türk Silahlı Kuvvetleri olarak, bilim alanındaki başarısının sembolü 2015 Nobel Kimya Ödülü'nü Ulu Önder Atatürk'ün manevi huzurunda Anıtkabir'e emanet ettiği için Prof. Dr. Aziz Sancar'a ve eşi Prof. Dr. Gwen Sancar Hanımefendiye şükranlarımızı sunuyoruz." ifadesini kullandı.

Tümgeneral Özbek, ödülün gelecek nesillere ilham kaynağı olacağını da ifade etti.

- "Mehmetçiğin Gözüyle Mehmetçik" sergisini açtılar

Konuşmaların ardından, ödüllerin sergileneceği vitrin ile Sergi Salonu'ndaki "Mehmetçiğin gözüyle Mehmetçik" adlı resim sergisinin açılışı da Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, Prof. Dr. Sancar ve eşi Gwen Sancar tarafından yapıldı ve sergi gezildi.

Sergide bir asker, kendisinin kara kalem metoduyla yaptığı resmi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye etti. Hediyeyi alan Erdoğan, askeri sarılarak kutladı. Recep Tayyip Erdoğan, askerle foto muhabirlerine poz da verdi.

Başka bir asker de yine kendi yaptığı resmi Prof. Dr. Aziz Sancar'a hediye etti.

Bu Habere Tepkiniz

Sonraki Haber