Polislerin işlerdikleri suçlar için Kolluk gözetim komisyonu kuruluyor

Kolluk kuvveti personelinin işlediği suçların takibi için merkezi bir yapı kuruluyor

Kaynak : Memurlar.Net - Özel
Haber Giriş : 01 Haziran 2016 00:02, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42
Polislerin işlerdikleri suçlar için Kolluk gözetim komisyonu kuruluyor

Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı teşkilatında görevli kolluk personelinin işlediği iddia edilen suçlarla veya disiplin cezasını gerektiren eylem, tutum veya davranışlarıyla ilgili olarak yürüyen süreçler merkezi bir birim tarafından takip edilecek.

Kolluk Gözetim Komisyonu adlı bu komisyon tam 1 yıl sonra merkezi kayıtları tutmaya başlayacak Ancak askeri suçlar bu kapsamda olmayacak.

Kolluk Gözetim Komisyonu, İçişleri Bakanlığı bünyesinde sürekli kurul olarak görev yapacak. Komisyon; Müsteşarın başkanlığında, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı, Kurul Başkanı, Bakanlık I. Hukuk Müşaviri, Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürü, üniversitelerin ceza ve ceza usul hukuku ana bilim dallarında görevli öğretim üyeleri arasından Bakanın teklif edeceği üç aday ile baro başkanı seçilme yeterliğine sahip serbest avukatlar arasından Adalet Bakanının teklif edeceği üç aday arasından Bakanlar Kurulunca seçilecek birer üyeden oluşacak. Komisyona seçilecek üyelere dair detaylı özellikler kanunun 3. maddesinde gösterilmiştir. 3. madde için tıklayın.

Düzenleme 1 yıl sonra yürürlüğe girdiğinde, İçişleri Bakanlığı bünyesinde merkezi bir kayıt sistemi kurulacak. Kolluk görevlileri hakkında Komisyona ve/veya diğer idari mercilere yapılan her türlü ihbar ve şikayet, merkezi kayıt sisteminden bir numara verilerek kayıt altına alınacak, bu numara ihbar veya şikayette bulunan kişilere tebliğ edilecek. İdari merciler tarafından resen tespit edilen ve işlem yapılmasını gerektiren fiil ve haller için de merkezi kayıt sisteminden bir numara verilecek.

Bu Habere Tepkiniz

Sonraki Haber