TRT'deki geçici işçiler de kadro istiyor

Kaynak : Memurlar.Net
Haber Giriş : 07 Aralık 2006 09:41, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42

Haber-Sen Genel Sekreteri Mehmet Demir, TRT'de geçici personel olarak çalıştırılan 511 kişinin kadroya alınmasını talep eden 2 bin 300 imzalı dilekçeyi, TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı Yahya Akman'a sundu.

Demir, dilekçeyi vermeden önce yaptığı konuşmada, TRT'de ''işçi sayılmayan geçici personel'' kadrosunda çalışanların kadroya geçirilmelerini talep

ettiklerini bildirerek, bu kadrolarda yıllardır çalışanların ciddi sıkıntılar çektiklerini söyledi.

Geçici kadrolarda 10-15 yıldır çalışan ve yayınlarda ciddi görevler alan personelin iş güvencesi olmadığını ve ücretlerinin düşük tutulduğunu anlatan

Demir, ''Hükümetin, geçici işçilerin kadroya alınmasıyla ilgili bir çalışma yaptığını biliyoruz. Buna, TRT'de çalışanların da dahil edilmesini istiyoruz''

dedi.

Komisyon Başkanı Yahya Akman da Türkiye'de personel rejimi konusunda ciddi bir karmaşa yaşandığını ifade ederek, yeni bir personel rejimi oluşturulması için yasal çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Geçici işçilerin kadroya alınması yönündeki çalışmaların da sürdüğünü bildiren Akman, çalışmaların tamamlanmasından sonra tasarının TBMM'ye geleceğini hatırlattı.

Akman, TRT'de geçici olarak çalışanların 3 ayrı kadroda hizmet verdiğini ve bu kadrolara 3 ayrı ücret ödendiğini belirterek, ''Kurumlar, devlet kadrolarının şişirilmemesi için bazı işleri geçici kadrolu insanlara yaptırmışlar, ancak geçici olanlar sürekli çalıştırılır hale gelmişler'' diye konuştu.

Hükümetin, hazırlayacağı yeni tasarıyla geçici işçilerin mağduriyetini gidereceğini belirten Akman, 2 bin 300 imzalı dilekçeyi, Başbakanlık ve ilgili bakanlığa ileteceklerini söyledi.

Bu Habere Tepkiniz

Sonraki Haber