1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Türkiye,Avrupa konseyi'nde 5 yeni sözleşmeyi onayladı

Türkiye toplam 220 adet olan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nden 117'sine taraf olarak, Avrupa Konseyi üyesi 47 ülke arasında 14'üncü sıraya yükseldi.
11 Temmuz 2016 16:16
Yazdır
Türkiye,Avrupa konseyi'nde 5 yeni sözleşmeyi onayladı

Avrupa Konseyi'nin demokrasi ve insan haklarının gelişimi açısından dünya çapında geçerliliğe sahip İnsan Hakları Sözleşmelerine (AİHS) Türkiye'nin onay süreci gelişiyor. Türkiye, Avrupa Konseyi'nde düzenlenen törenle, 5 yeni sözleşmeyi daha onayladı.

Avrupa Konseyi'nde düzenlenen imza törenine Türkiye adına Avrupa Konseyi Nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Erdoğan Şerif İşcan, Avrupa Konseyi adına ise Genel Sekreter Yardımcısı Gabriella Battaini-Dragoni, katıldı. Törende, Türkiye'nin onay verdiği 5 sözleşme Avrupa Konseyi'ne teslim edildi.

Türkiye toplamda 220 olan AİHS'den bugünkülerle beraber 117'sini onayladı ve taraf oldu. Bu sözleşmeler, 'Kişisel Verilerin Otomatik İşleme Tabi Tutulması Karşısında Bireylerin Korunması Sözleşmesine Ek Denetleyici Makamlar ve Sınıraşan Veri Akışına İlişkin Protokolü', 'Ceza İşlerinde Karşılıklı Adli Yardım Avrupa Sözleşmesine İkinci Ek Protokolü', 'Suçluların İadesine İlişkin Avrupa Sözleşmesi'ne Ek Protokolü', 'Suçluların İadesine İlişkin Avrupa Sözleşmesi'ne Üçüncü Ek Protokolü' ve 'Suçluların İadesine İlişkin Avrupa Sözleşmesi'ne Dördüncü Ek Protokolü' kapsıyor.

Tören sonrası AA muhabirine açıklamalarda bulunan Avrupa Konseyi Nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Erdoğan Şerif İşcan, "Türkiye iki ay öncesine kadar, 220 Avrupa Konseyi Sözleşmesi'nin 106'sına taraftı, yüzde 48 oranında taraf olma durumu vardı, son iki ayda 11 sözleşmeye taraf olduk, önceki ay 6, bugün de 5 sözleşmenin onay belgelerini Avrupa Konseyi sekreteryasına teslim ettim. Böylece 106, 117'ye ulaştı, Avrupa Konseyi Sözleşmeleri'ne taraf olma düzeyimiz yüzde 53 oldu. 47 ülke içinde 14'üncü sıradayız. Bunun iyi bir konum olduğunu öne sürebiliriz. Bundan sonra tabi iç hukukumuzun parçası olan bu sözleşmelerin, Türkiye'de etkin uygulanması izleyen dönemin öncelikli çabası olacaktır." diye konuştu.

Sözleşmelere taraf olmak ve bunu iç hukukun parçası haline getirmenin uygulamada ülke içinde demokrasi, hukuk ve insan hakları standartlarının yükselmesi açısından, demokratik güvenlik yoluyla barış, istikrar ve refahın gelişmesine katkıda bulunduğunu kaydeden İşcan, şunları söyledi:

"Türkiye'nin Avrupa Konseyi Sözleşmelerine taraf olması, kurucu üyesi olduğu Avrupa Konseyi'nin önemli üyesi olma konumunun bir sonucudur. Bu arada bazı dönemlerde bazı yan unsurlar hızlandırıcı etki yapabilirler. Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında varılan 18 mart mutabakatı da bu şekilde, bu amaçla değerlendirilebilir. Türkiye-AB mutabakatı da bazı sözleşmelerin onay sürecinin hızlanmasına katkıda bulunmuştur."

İşcan, Türkiye'nin imzalanan ve onay verilen sözleşmelerle beraber "Demokrasi, insan hakları ve terörizmle mücadele gibi konularda Avrupa Konseyi standartlarında ve bu bağlamda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) içtihadına uygun davranma konusunda ilerlemekte" olduğunu vurgulayarak, kalan eksikliklerini de giderme yolunda güçlü bir irade gösterdiğini bildirdi.

Bugünkü sözleşmelerle mart ayından bu yana onaylanan sözleşme sayısı 11'e çıktı. Toplam 220 sözleşmeden 117'sini onaylayarak taraf olan Türkiye, 35 sözleşmeye de imza koydu.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 2
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
21:04 - Mehmet Ali Kulat, erken seçim için tarih verdi20:58 - Yaşar Büyükanıt'ın verdiği son röportaj ortaya çıktı20:53 - 'Doktora gideyim' dedim mart ayına randevu verdiler20:48 - Bartholomeos'un evinde hırsızlık girişimi20:43 - Uzman erbaşlara yurt dışı izin hakkı verilecek20:38 - 18 bin öğretmenden aynı günde 75 bin aileye ziyaret20:33 - Eğitim dalışında şehit olan astsubay, toprağa verildi20:28 - EGM açıkladı: Bekçilerin kimlik sorma yetkisi var mı?20:23 - Okul müdürü hobi için dikti... Görünce şaşkına döndü20:18 - Eczanede şaşkınlık veren olay
20:13 - MKE özelleştirilecek mi?20:09 - Barış Pınarı'na destek vermişti... Sözleşmesi feshedildi20:05 - 'Kıdemli başçavuşların kıdem tazminat sorunu çözülecek'20:01 - Fed faiz indirimine neden olarak ticaret savaşını gösterdi19:57 - Moda sektörüne üniversiteli tasarımcılar yetişiyor19:53 - Sahil Güvenlik personeline madalya imkanı19:49 - Hayati Yazıcı: Güçlü olmanın yolu eğitimden geçiyor19:45 - Marmara'daki deprem araştırmasında ilk sonuçlar
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Okullardaki ara tatil uygulaması hakkında ne düşünüyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam