1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

AİHM Türkiye'nin tazminata itirazını kabul etmedi

İZMİR'in Dikili İlçesi'nde, şiddet gördüğü eşi tarafından sokak ortasında öldürülen Selma Civek'in yakınlarının başvurusunu değerlendiren Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 'vatandaşının yaşam hakkını sağlayamadığı için' geçen şubat ayında Türkiye'yi 53 bin euro tazminat ödemeye mahkum etti.
02 Kasım 2016 15:06
Yazdır
AİHM Türkiye'nin tazminata itirazını kabul etmedi

Türkiye adına yapılan itirazla davanın Büyük Daire'ye taşınmak istenmesi talebini AİHM kabul etmedi. Bu gelişme üzerine tazminatın, devlet tarafından aileye ödendiği belirlendi.

Dikili'de 14 Ocak 2011 tarihinde Selma Civek, şiddet gördüğü için birçok kez şikayet ettiği eşi Hüseyin Civek tarafından sokak ortasında 22 yerinden bıçaklanarak öldürüldü. Daha önce Ankara'da aile içi şiddet mağduru kadınların ağırlandığı merkezde kalan, olaydan bir süre önce Dikili'ye dönen Selma Civek, koruma kararı altında olmasına rağmen, kendisine şiddet uyguladığı için tutuklanan, ardından adli denetim altında tutulmak koşuluyla serbest bırakılan kocasının kurbanı oldu. Yargılama sonrasında Hüseyin Civek, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı, kararı Yargıtay da onadı.

ÇOCUKLARI MÜCADELE BAŞLATTI

Yerel mahkemenin kararından sonra Selma Civek'in çocukları Hayriye Pınar Civek, Rabia Merve Civek ve Yaşar Civek, şiddete karşı mücadeleyi bırakmadı. Üç kardeş, AİHM'e başvurdu. Ailenin yaptığı başvuruyu sonuçlandıran AİHM, Türkiye'nin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) yaşam hakkının garanti altına alınması ile ilgili 2'nci maddesini ihlal ettiğine hükmetti. Bu karar sonrasında, Türkiye'nin başvuru sahiplerine mahkeme masrafları da içinde olmak üzere 53 bin Euro tazminat ödemesi hükme bağlandı.

TÜRKİYE'NİN İTİRAZI KABUL EDİLMEDİ

Selma Civek'in yaşam hakkını koruyamadığı için cezalandırılan Türkiye adına karara itiraz edildi. Türkiye, kararın yeniden görüşülmesi için geçen temmuz ayında dosyanın AİHM Büyük Daire'ye gönderilmesini talep etti. Ancak tazminat ödenmesine karar veren mahkeme, Türkiye'nin bu yöndeki talebini kabul etmedi. Bunun sonrasında, verilen karar kesinleşmiş oldu. Türkiye'nin, bu gelişmeler sonrasında tazminat tutarını aile bireylerine ödediği öğrenildi.

'DEVLET AİHM'E GÖNDERMEMELİ, VATANDAŞIYLA UZLAŞMALI'

Aile adına davayı açan Avukat Bilge Civa, kesinleşen kararı değerlendirdi. Avukat Bilge Civa şöyle dedi:

"Ben ülkemizin bu anlamda tazminata mahkum edilmesi taraftarı değilim. Dosyanın AİHM'e gitmeden, vatandaşla uzlaşma yolunun tercih edilmesi lazım. AİHM'e gitmek ve dava kazanmış olmak bir avukat olarak beni gururlandırmıyor, aksine üzüntü içinde kalıyorum. Ülkemi başka bir ülkede kurulan mahkemede mahkum ettirmek beni üzüyor. Devletin mağdur olan kadınları, insanları kucaklaması, uzlaşmacı bir tutum sergilemesi gerekiyor. Uzlaştırma yönünün devlet adım atmalı, uzlaşmacı bir tutum sergilemeli."

Taylan YILDIRIM

DHA
Bu haberi oylayabilirsiniz 2 11
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
21:39 - Bakan Varank'tan iktidar ve muhalefet kulisine ziyaret21:34 - Kurumlar vergisi rekortmenlerinden 9'u enerji şirketi21:29 - Türkiye'nin 'rekortmen' kadınları21:24 - İsmail Hakkı Demirel son yolculuğuna uğurlandı21:19 - Gönüllü eğitim neferleri köy okullarını güzelleştiriyor21:14 - Asırlık çınar 'Hamdi Hoca'nın Öğretmenler Günü heyecanı21:09 - Erdoğan, Hereke Halı Fabrikası çalışanlarını kabul etti21:04 - Mehmet Ali Kulat, erken seçim için tarih verdi20:58 - Yaşar Büyükanıt'ın verdiği son röportaj ortaya çıktı20:53 - 'Doktora gideyim' dedim mart ayına randevu verdiler
20:48 - Bartholomeos'un evinde hırsızlık girişimi20:43 - Uzman erbaşlara yurt dışı izin hakkı verilecek20:38 - 18 bin öğretmenden aynı günde 75 bin aileye ziyaret20:33 - Eğitim dalışında şehit olan astsubay, toprağa verildi20:28 - EGM açıkladı: Bekçilerin kimlik sorma yetkisi var mı?20:23 - Okul müdürü hobi için dikti... Görünce şaşkına döndü20:18 - Eczanede şaşkınlık veren olay20:13 - MKE özelleştirilecek mi?
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Okullardaki ara tatil uygulaması hakkında ne düşünüyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam