Branş sıralamaları neden değişir? İşte cevabı

KPSS Lisans branş sıralamalarındaki değişikliğin cevabı

Kaynak : Memurlar.Net - Özel
Haber Giriş : 14 Aralık 2016 00:03, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42
Branş sıralamaları neden değişir? İşte cevabı

ÖSYM, 2016 KPSS Lisans sınavında, branş sıralamalarını 11 Ağustos'ta açıklamıştı. Tıklayınız.

Ancak, ÖSYM 13 aralık tarihi itibariyle, KPSS Lisans'ta branş sıralamalarını güncellediğini duyurdu. Bu duyuru sonrasında ise çok sayıda aday sıralamasının değiştiğini gördü ve değişikliğe tepki gösterdi.

Branş sıralamalarındaki güncellemeler neredeyse her sınav döneminde olmaktadır.

ÖSYM daha önceki yıllarda, bir çok kez, branş sıralamalarının neden değiştiği yönünde açıklamalar yapmıştı. Buna göre, branş sıralamaları, çift anadal veya açık öğretim dolaysıyla ikinci bir lisans eğitimini bitiren adayların ÖSYM sisteminde yer alan eğitim bilgilerini güncellemesinden kaynaklanmaktadır. ÖSYM 2015 yılında yaptığı açıklamada, sadece bu kapsamda 5 bin kişinin eğitim bilgilerini güncellediğini duyurmuştu. Tıklayınız. Dolaysıyla, sıralamaların güncellenmesi bir sonra yeniden tekrarlanabilir.

Özetle sıralamalar, eğitim bilgilerinin güncellenmesinden kaynaklı olup, kimsenin puanında bir değişme olmamaktadır.

İŞTE ÖSYM'NİN 2015 YILINDA YAPTIĞI AÇIKLAMA

(27 Mayıs 2015)

2014-KPSS Lisans: Branş Bazında Sıralamalar

2014-KPSS branş bazında sıralamalar ile ilgili olarak Merkezimize yapılan başvurular nedeniyle aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

2014-KPSS Lisans sınavına giren adayların sınav sonuçlarına göre branş bazında sıralamaları, 11 Ağustos 2014 tarihinde ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine yansıtılarak adaylar bilgilendirilmiştir.

Branş bazında sıralamalar, adayların Aday İşlemleri Sisteminde yer alan lisans alanlarına göre belirlendiğinden Aday İşlemleri Sistemindeki eğitim bilgilerinde yapılan ekleme/güncelleme işlemleri, adayların branş bazında sıralamalarını değiştirebilmektedir.

2015-KPSS başvuruları sırasında 2014-KPSS'ye de giren yaklaşık 5.000 aday, başvuru merkezlerine yeni belgeleri ile başvurarak sistem üzerinde bulunan lisans eğitim bilgilerini güncellemişlerdir. Bu bilgiler, çift ana dalda ve özellikle açık öğretim olmak üzere ikinci bir lisans programında öğrenimine devam eden/öğrenimini tamamlayan adaylar tarafından yapılan yeni bildirimler sonucu güncellenmiştir. Bu bildirimler sonucu oluşan branş bazındaki sıralamalar, 2015-KPSS başvuruları tamamlandıktan sonra 22 Mayıs 2015 tarihinde, Aday İşlemleri Sistemine güncel hali ile yansıtılmıştır.

Öğrenim bilgilerindeki yeni bildirimlerin, branş bazında sıralamaları değiştirmesi sınav sonucu oluşan puanlarını etkilemediğinden 2014-KPSS değerlendirme işlemleri tamamlandıktan sonra adaylara duyurulan sınav puanlarında hiçbir aday için herhangi bir değişiklik söz konusu değildir.

Branş bazında sıralamalar, adayları bilgilendirme amacıyla oluşturulmuş; kendileri ile aynı alanda sınava giren diğer adaylar arasında kendi başarı durumlarını daha gerçekçi ve güncel bilgiler ışığında değerlendirmelerine imkan veren bir hizmettir. Yerleştirme/atama süreçlerinde ilgili alanda sınava giren tüm adayların değil sadece mezun olanların puanlarının dikkate alındığı göz önünde bulundurulmalıdır.

Adaylara duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

Bu Habere Tepkiniz

Sonraki Haber