2017 KPSS sınavına sadece iki meslek için girilmeli!

KPSS Sınav kılavuzunda yer alan bilgiye göre, 2017 KPSS sınav sonuçları sadece öğretmenlik alımları ile müfettiş ve uzman yardımcısı alımlarında kullanılacak

Kaynak : Memurlar.Net - Özel
Haber Giriş : 14 Mart 2017 00:01, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42
2017 KPSS sınavına sadece iki meslek için girilmeli!

2017 KPSS sınavı için başvuru süreci başladı.

Ancak, 2017 KPSS sınav sonuçları tüm personel alımlarında kullanılmayacak. 2017 KPSS sonuçları sadece öğretmenlik ve A grubu alımlarında kullanılacaktır.

İŞTE KILAVUZDA YER ALAN AÇIKLAMA

1.6 2017-KPSS sonuçları B Grubu Kadrolar için ÖSYM Başkanlığınca yapılacak merkezi yerleştirme işlemlerinde ya da merkezi yerleştirme kapsamında olmamakla birlikte ilk defa açıktan personel alımlarında KPSS sonuçlarını kullanma durumunda olan ve kamu personeli istihdam eden (Zabıt Katibi, İnfaz Koruma Memuru, 657 sayılı Kanunun 4/B maddesi çerçevesindeki alımlar, Milli Savunma Bakanlığı sivil memur alımları ve bazı üst kurullar gibi.) tüm kurumların yapacakları personel alımlarında kullanılamayacaktır. Bu nedenle; A Grubu Kadrolar ile Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Kadrolarına başvurmayacak adayların 2017-KPSS'ye girmeleri gerekmemektedir.

KİMLER, 2017 KPSS'YE GİRMELİ?

Yukarıdaki kılavuz hükmüne göre
1- Öğretmen olmak isteyenler,
2- KPSS-A grubu mesleklere girmek isteyenler (müfettiş, uzman, denetçi, kontrolör yardımcılıkları)
2017 KPSS sınavına girmelidir.

Diğer taraftan, ÖSYM kılavuza polis alımlarını yazmamış olsa da, Emniyet Genel Müdürlüğü, POMEM'lere alımlarda 2017 KPSS sonuçlarını kullanabilmektedir. Dolaysıyla polis olmayı düşünenler de sınava girebilir. Yine SYDV'nin sözleşmeli personel alımlarında da her yılın KPSS puanı kullanılabilmektedir.

Ama bu dört grup meslek dışında, 2017 KPSS alımları diğer memur, işçi ve sözleşmeli alımlarda kullanılamaz.

Bu Habere Tepkiniz

Sonraki Haber