1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Bütün yönleriyle ALES muafiyeti

Öğretim elemanı kadrolarına atanabilmek için genel şart olan ALES'ten kimler muaftır ? İşte bütün yönleriyle ALES muafiyeti...
18 Mart 2017 00:06
+Aa- Yazdır
Bütün yönleriyle ALES muafiyeti

Bilindiği gibi, "Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav İle Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik"in "Genel Şartlar" başlıklı 6 ncı maddesinin 1 inci fıkrasının (b) bendinde "Öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarına yapılacak atamalarda ALES'ten en az 70, Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen merkezi yabancı dil sınavından en az 50 puan veya eşdeğerliği kabul edilen bir sınavdan bu puan muadili bir puan almış olmak" hükmü yer almaktadır.

Bu hüküm doğrultusunda, mezkür yönetmeliğin kapsamında olan;

-Öğretim Görevlisi,

-Araştırma Görevlisi,

-Okutman,

-Uzman,

-Çevirici,

-Eğitim-Öğretim Planlamacısı,

Kadrolarına atanabilmek için merkezi sınav olan ALES'ten en az 70 puana sahip olmak olmazsa olmaz kuraldır.

Ancak, bu kuralın üç istisna durumu bulunmaktadır. Şimdi maddeler halinde detaylı olarak açıklayalım.

1- ÖĞRETİM ELEMANI OLARAK ÇALIŞAN/ÇALIŞMIŞ OLANLARIN MUAFİYETİ

"Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav İle Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik"in "MUAFİYET" başlıklı 14 üncü maddesinin 1 inci fıkrasında; "Doktora veya sanatta yeterlik eğitimini tamamlamış olanların, tıpta veya diş hekimliğinde uzmanlık eğitimini tamamlayanların, meslek yüksekokullarının Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen uzmanlık alanlarına atanacak öğretim görevlilerinin ve yükseköğretim kurumlarında öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarında çalışmış veya çalışmakta olanların bu Yönetmelik kapsamındaki öğretim elemanı kadrolarına başvurularında merkezi sınav şartı aranmaz." hükmü yer almaktadır.

Buna göre, yükseköğretim kurumlarında halen veya daha önce çalışmakta iken görevlerinden herhangi bir şekilde ayrılanlar, yeniden devlet veya vakıf üniversitesi ayrımı olmaksızın öğretim elemanı kadro ilanlarına başvurmaları halinde kendilerinden ALES puanı aranmaz.

Bu durumda olan kişilerin puanları, mezkür yönetmeliğin 6/1-b maddesinin son cümlesine göre ön değerlendirme ve değerlendirme aşamalarında 70 olarak belirlenmektedir.

Diğer taraftan, vakıf üniversitelerinde öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarında çalışan veya bir müddet çalıştıktan sonra ayrılanların, devlet üniversitelerinin kadro ilanlarına başvuru yapmaları halinde ALES puanları 70 olarak dikkate alınacaktır.

2- DOKTORA, SANATTA YETERLİK VE TIP/DİŞ HEKİMLİĞİNDE UZMAN OLANLARIN MUAFİYET DURUMU

Öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarına başvuru yapabilmek için zorunlu şart olan ALES'ten ikinci muafiyet durumu ise lisansüstü eğitimini tamamlayanlarla ilgilidir.

Söz konusu yönetmeliğe göre; doktora eğitimi, sanatta yeterlik ve tıp ile diş hekimliği uzmanı olanların, devlet veya vakıf üniversitelerinin öğretim elemanı kadrolarına başvurularda ALES puanı 70 olarak dikkate alınacaktır.

3- YÖK TARAFINDAN BELİRLENEN ALANLARA BAŞVURACAKLARIN MUAFİYETİ

78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanlarının Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 8 inci maddesinde; "Meslek yüksekokullarının Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenecek uzmanlık alanlarına açıktan ya da naklen atanacak öğretim görevlileri merkezi sınavdan muaftır. Bu statüde meslek yüksekokullarına atananlar, meslek yüksekokullarının uzmanlık alanları dışındaki üniversitelerin ya da yüksek teknoloji enstitülerinin bir birimine görevlendirilemez ve atanamazlar." ifadesi bulunmaktadır.

Bu hüküm çerçevesinde; Yükseköğretim Genel Kurulunun 11/07/2017 tarihli toplantısında alınan kararla 31 uzmanlık alanında alınacak öğretim görevlilerinin ALES'ten muaf tutulmaları gerekmektedir.

İLGİLİ YÖK KARARI İLE BELİRLENEN UZMANLIK ALANLARI

Yukarıda sıralanan uzmanlık alanlarında meslek yüksekokullarında ilan edilen öğretim görevlisi kadrolarına başvuracak adayların alanlarında asgari iki yıl deneyimi sahibi olmaları gerekmektedir. Ayrıca, meslek yüksekokulu kadrosu olduğu için YABANCI DİL şartı aranmamaktadır.

Son olarak, akademisyenliği düşünenler için şunu da ekleyelim. Her ne kadar ALES'ten muaf olmak önemli de olsa esas olan her zaman 70'ten daha yüksek puana sahip olmaktır.

Yavuz Selim KAPLAN

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 8 10
5 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
13:10 - İkna edilerek teslim olan terörist, HDP'deki konumunu anlattı12:59 - Dışişleri, saldırıya uğrayan AA ekibine geçmiş olsun dileğinde bulundu12:45 - MHP heyeti AK Parti, DSP, BBP, Saadet ve Yeniden Refah Partisi heyetleriyle bayramlaştı12:22 - İnternetten alışverişte tüketiciler 'mobil uygulamaları' tercih etti12:21 - Emlakçıyı darbettiği öne sürülen 3 şüpheli yakalandı12:20 - 'Cumhurbaşkanı Erdoğan, TMO alım fiyatlarını bayram sonunda açıklayacak'
12:18 - Arnavut yazar Bahiti: Filistin'in masum çocuklarını sadece Erdoğan koruyabilir12:16 - Takdir belgesi karşılığında öğrencilerini istismar etti12:07 - Ömer Çelik: Netanyahu hükümeti bir suç makinesidir12:05 - Samsun'da DEAŞ operasyonunda 3 şüpheli yakalandı11:49 - AK Parti heyeti, CHP ve MHP heyetleri ile video konferans aracılığıyla bayramlaştı11:49 - Adana'da babasını öldüren zanlı tutuklandı
11:48 - Ticarette engeller 'Engelsiz PttAVM.com Projesi' ile aşılıyor11:47 - Jandarmanın 'hassas burunları' Tunceli'de terörle mücadelede önemli görev üstleniyor11:47 - Afyonkarahisar'da polise mukavemet gösteren 4 şüpheli yakalandı11:44 - Mükellefler Kovid-19 sürecinde vergi işlemlerini elektronik ortamda gerçekleştirdi11:44 - 'Cep'ten internet abone sayısı 65 milyonu geçti
11:41 - Antalya'da otomobil evin bahçesine devrildi: 1 ölü, 2 yaralı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Koronavirüs konusunda ne kadar endişelisiniz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam