1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Bazı STK'lar 'referandum' kararını açıkladı

Ankara'da faaliyet gösteren ve aralarında Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Kadın Platformları ile KADEM, İLKDER ve Birlik Vakfının da bulunduğu 21 kadın sivil toplum kuruluşunu bünyesinde barındıran "STK'larda Kadın Birliği Platformu" (KABİP), en önemli gündemlerinin cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine ilişkin halk oylaması olduğunu belirterek, tercihlerinin "evet" olduğunu açıkladı.
22 Mart 2017 13:54
Yazdır
Bazı STK'lar 'referandum' kararını açıkladı

İller Bankası Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen basın toplantısında KABİP adına Birlik Vakfı Kadın Platformu Başkanı Çiğdem Maviş bir konuşma yaptı.

Maviş, Türkiye'nin büyük bir değişim içerisinde olduğunu, siyasal istikrar ve güçlü bir ekonomiye sahip olması gerektiğini belirterek, "Biz KABİP olarak, ülkemizin antidemokratik uygulamalar ve darbelerle dolu siyasi tarihini çok iyi biliyoruz. Siyasi tarihimizde yaşanan bu uygulamaların en büyük mağduru olan kadınlar olarak bu sistem değişikliğinin önemini çok iyi idrak ediyoruz." dedi.

Vesayetçi sistemin 28 Şubat'tan bugüne milletin iradesine sahip çıkmasıyla gerilediğini, fakat Türkiye'nin önündeki barikatların aşılması için mevcut parlamenter sisteminin yetersiz kaldığına dikkati çeken Çiğdem Maviş, şöyle devam etti:

"28 Şubat'ta yaşanan antidemokratik yöntemlerle ötekileştirilen, önü kesilen ve zulme uğrayan bizlerdik ve hala o günlerin acısını yaşıyoruz. 15 Temmuz'la birlikte de bu ülkede darbelerin son bulmadığını, milletin iradesini hiçe sayanların fırsat kolladıklarını hep birlikte gördük, ülkemizde bir daha darbelerin yaşanmasını istemiyoruz. Koalisyonların, istikrarsızlıkların, zayıf hükümetlerin ürettiği yoksulluk ve yoksunluklardan en çok kadınların etkilendiğini biliyoruz. Yaşadığımız olumsuzlukları çocuklarımızın yaşamaması için, ülkemiz ve geleceğimiz için temsil ettiğimiz kadınlar adına bu sistem değişikliğinin önemine vurgu yapıyoruz."

Maviş, yargının tarafsızlığını sağlayacak, yasama ve yürütmenin net olarak ayrıldığı, halkın oyuyla belirlenecek sistemin istikrar getireceğine işaret ederek, "İktidarların muktedir olmalarının önüne geçen vesayet sisteminin son bulması için 28 Şubat, 367 krizi, 17-25 Aralık ve 15 Temmuz kaos planlarına imkan vermeyen bir Türkiye için 'evet' diyoruz." ifadelerini kullandı.

Çiğdem Maviş, şunları kaydetti:

"İnanç ve fikir özgürlüğünün teminat altına alındığı, 'ötekisi' olmayan Türkiye için, daha demokratik ve özgür bir Türkiye için 'evet' diyoruz. Eğitim hakkı elinden alınan kadınlar için, çalışma hayatından dışlanan kadınlar için, kendi vatanlarında ikinci sınıf vatandaş muamelesine maruz kalan her kesim için, geleceğe dönük sınırsız umutlarımızla kadın olarak, anne olarak ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak 16 Nisan halk oylamasında tercihimizin 'evet' olduğunu gururla dile getiriyoruz."

Ayşe Büşra Erkeç

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 22 5
4 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
20:21 - Kovid-19 savaşı 'Hastane İstanbul Korona' belgeselinde20:17 - Emniyet müdürü, sırtında çuval taşıyan adama yardım etti20:07 - Vaka sayısındaki artış süreklilik kazandı19:51 - Akıncı Üssü darbe girişimi davasına devam edildi19:48 - Bu ilde 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkması kısıtlandı19:41 - Erdoğan'dan Dilipak'a 'AKP'nin papatyaları' tepkisi
19:39 - CHP Milletvekili'nin koronavirüs testi pozitif çıktı19:34 - Uzman onbaşı trafik kazasında hayatını kaybetti19:32 - Meteorolojiden bazı illerimiz için sağanak uyarısı19:25 - Mansur Yavaş, ilk 200'de yer alanların dörtte üçünü elendi19:16 - 1,5 milyon dolara satmak isterken yakalandılar!19:14 - Takografta hile böyle yapılıyor
18:57 - Çin'in Brezilya'dan ithal ettiği donmuş gıdalarda virüs tespit edildi18:48 - Bakan Selçuk'tan eğitim için virüsle mücadele çağrısı18:42 - Erdoğan: Oruç Reis'e saldırırsanız bedelini ağır ödersiniz dedik18:33 - Cumhuriyet tarihinin en büyük tarihi eser kaçakçılığı operasyonu18:30 - Hapis cezası bulunan FETÖ üyesi Hatay'da yakalandı
18:28 - Borsa, günü düşüşle tamamladı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam