1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

OKS'nin yerini seviye tespit sınavları alıyor

09 Mart 2007 15:25
+Aa- Yazdır

Ortaöğretim Kurumları Sınavı (OKS) 2009'da kalkacak. Yeni sisteme göre seviye belirleme sınavı yüzde 70, yıl sonu başarı puanı yüzde 25 ve davranış puanı da yüzde 5 oranında etkili olacak.

OKS kalkıyor yerine üç aşamalı sınav sistemi geliyor. Milli Eğitim bakanı Hüseyin Çelik ortaöğretim kurumlarına girişte 6,7 ve 8'inci sınıfların sonunda yapılacak seviye belirleme sınavının yüzde 70, yıl sonu başarı puanının yüzde 25 ve yöneltme ve davranış puanının da yüzde 5 oranında etkili olacağını söyledi. 2008-2009 eğitim -öğretim yılında uygulanmaya başlanacak yeni ilköğretim müfredatıyla birlikte OKS'nin kaldırılacağını belirten Çelik, ?Yeni müfredat, sonucu değil süreci değerlendiren bir müfredattır ve OKS'nin bugünkü şekliyle devam etmesi mümkün değildir? dedi.

OKS mantığında öğrencinin okula değil, dershaneye bağlandığını ve bir an önce dershaneye gitmeye odaklandığını söyleyen Milli Eğitim Bakanı, mevcut sistemin yabancı dil, beden eğitimi ve müzik derslerini öğrenciler açısından ikinci plana ittiğine değinerek öğrencileri yeniden okula bağlayan bir sistem hazırladıklarını söyledi.

SEVİYE BELİRLEME SINAVLARI MÜFREDAT ODAKLI

6,7 ve 8'inci sınıfların sonlarında merkezi seviye belirleme sınavı yapılacak. İlk seviye belirleme sınavına önümüzdeki yıl 6 ve 7'nci sınıflar girecek. Seviye sınavları müfredat odaklı olacak ve öğrencilere yabancı dil soruları da yöneltilecek.

YIL SONU BAŞARI PUANI YÜZDE 25 ETKİLİ OLACAK

Üç yılın sınav ortalaması yüzde 70, derslerden alınan notların ortalaması yüzde 25, öğrencilerin davranışlarına ilişkin öğretmenlerin not ortalaması ise ?yöneltme ve davranış puanı? adı altında yüzde 5 etkili olacak.

Bakan Çelik yüzde 25 etki edecek yıl sonu başarı puanının okullar tarafından istismar edilmesine izin verilmeyeceğini söyledi

OKS BU SENE YAPILACAK

OKS'nin bu sene yapılacağını ve ilköğretim başarı puanının da yüzde 7 oranında etki edeceğini söyleyen Çelik,

?OKS' öğrencinin sadece ortaöğretime geçişinde değil yüksek öğrenime geçişinde de önemli bir adımdır. Türkiye, yabancı dil eğitiminde en başarısız ülkelerden biri. Bunda OKS ve ÖSS'nin önemli bir etkisi var, çünkü sınavda yabancı dil sorusu yok, öğrenci de sınavda çıkmayacak derse çalışmıyor, aynı şey bilişim dersleri için de geçerli? diyerek bütün bunların sınav sisteminin değiştirilmesi için önemli gerekçeler olduğunu vurguladı.

Sınava dahil edilecek ortaöğretim başarı puanının hesaplama biçimi OKS kılavuzunda olacağını belirten Bakan Çelik, hiperaktif çocuklara OKS'de farklı bir uygulama yapılmayacağının da altını çizdi.

Bakan Çelik yeni sistemin 10 Nisan'a kadar Milli Eğitim Bakanlığı'nın web sitesinde yayınlanacağını, eğitimcilerden görüş ve öneri beklediklerini, oksgorus@meb.gov.tr adresine gönderilecek görüşlerin bakanlık tarafından değerlendirileceğini sözlerine ekledi.

NTV
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
01:35 - Mülki İdare Amirleri Atama, Değerlendirme ve Yerdeğiştirme Yönetmeliğinde değişiklik01:30 - Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliğinde değişiklik01:22 - Fahrettin Altun'dan İYİ Parti'ye cevap00:04 - Tercihli emekli aylığı hangi halde mümkün?00:04 - Bakanlık Müşavirinin Mühendis olarak atanmasına mahkemeden onay00:00 - Şubeye gitmeden hemen başvurun!
00:00 - 9 Mart 2021'den önemli gündem başlıkları23:57 - Denetim yapan bekçiler ile tartışarak ortalığı birbirine kattı23:53 - 'Her yıl 40 bin kişi mezun oluyor, 15 bin kişi de emekli'23:48 - Vali açıkladı: İlçelerimizde vaka sayıları tekrar yükseliyor23:45 - 7/24 hizmet verecek 'Kargo ATM'si'23:36 - Taşınabilir karavan tipi yayla evlere ilgi arttı
23:34 - Polis memuru beylik tabancasıyla intihar etti23:32 - Cihangir İslam CHP'ye katılıyor23:27 - Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Rasim Öztekin için taziye mesajı23:21 - 100 kişiden 42'si günde en az bir defa mobil oyun oynuyor23:20 - Türk denizaltılarının 'kalpleri' tamamlandı
23:13 - Milli Savunma Bakanı Akar Romanya'ya gitti
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam