1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Yeni döneme yeni iç tüzük

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin Cumhurbaşkanlığı sistemine uygun bir yapıya kavuşması için iç tüzük değişikliğine gidilecek. 2019'da başlayacak yeni dönem için 6 maddede önemli düzenleme yapılması gündemde
12 Haziran 2017 07:33
Yazdır
Yeni döneme yeni iç tüzük

  • ŞERİFE GÜZEL

Cumhurbaşkanlığı sistemiyle birlikte TBMM, yeni döneme hazırlık çerçevesinde iç tüzük değişikliği için mesai harcamaya başlayacak. TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın çağrısına diğer partilerden olumlu yanıt gelmemesi sebebiyle AK Parti'nin, ağırlıklı olarak kendi önerilerinin yer alacağı bir çalışmayı yapması bekleniyor. AK Parti kurmayları, bir yandan görüşmeleri uzatan 'grup önerisi' gibi uygulamalara sınırlama getirecek kısmi bir değişiklik; diğer yandan ise TBMM'nin 2019'da başlayacak Cumhurbaşkanlığı sistemine uygun bir yapıya kavuşması için tümüyle yeni bir iç tüzük hazırlanması seçeneği üzerinde duruyor.

İBARELER DEĞİŞECEK

Tümüyle bir değişiklik için iç tüzükteki 6 başlıkta önemli düzenlemeler yapılması gerekiyor. Düzenlemelerin başında, anayasa değişikliği sebebiyle 'Kanun Tasarısı' 'Hükümet', 'Bakanlar Kurulu" gibi ibarelerin metinden çıkarılması geliyor. Bunlar çıkartılarak, yerine gerektiğinde "Cumhurbaşkanı", "Cumhurbaşkanı Yardımcısı", "Bakan" gibi ibareler konulacak.

VETO EDİLEN YASA

Anayasa değişikliğiyle Cumhurbaşkanı'na verilen veto yetkisi de iç tüzükte düzenlenecek. Yeni anayasa maddesine göre, Cumhurbaşkanı'nın veto ettiği kanunun yeniden aynen kabul edilebilmesi için üye tamsayısının salt çoğunluğunun oyuna ihtiyaç olacak. Dolayısıyla 301 kabul oyu gerekecek, aksi takdirde metin reddedilmiş olacak. İç tüzük, bu sayıya uygun şekilde veto edilen yasanın tekrar görüşülmesi konusunu düzenleyecek.

DENETİM YETKİSİ

Yeni sistemde TBMM'nin denetim yetkisini nasıl kullanacağı da iç tüzükte tekrar düzenlenecek. Bugüne kadar var olan, ancak yeni sistemle birlikte ortadan kalkacak olan 'güvenoyu', 'gensoru', 'sözlü soru' gibi denetim araçları iç tüzükten ayıklanacak. Bunun yerine, 'yazılı soru', 'genel görüşme' ve 'TBMM araştırması' mekanizmaları yeniden tanımlanacak.

SORUŞTURMA İZNİ

TBMM soruşturması da yeni sisteme göre baştan sona değiştirilecek. Yürütme organında yapılan değişikliğe uygun olarak yeniden kurgulanacak olan TBMM soruşturmasına, Cumhurbaşkanının nasıl soruşturulacağına ilişkin detaylar konulacak. Mevcut anayasada Cumhurbaşkanı, 'vatana ihanet' dışında herhangi bir iddia ile suçlanamıyor. Ancak yeni sistemde 'cezai sorumluluk' getirildiği için Cumhurbaşkanı'na TBMM soruşturması açılabilecek.

OHAL DÜZENLEMESİ

Anayasa değişikliğiyle kaldırılan, 'sıkıyönetim' uygulamasının iç tüzükten de ayıklanırken, olağanüstü hal yönetim usulleri de tek başlık altında toplanacak. İç tüzükte buna uygun olarak, 'olağanüstü hal yönetimi' başlığı altında yeni düzenlemeler yapılacak.

ORANLAR BELİRLENECEK

Milletvekili sayısının 600'e çıkartılmasıyla birlikte TBMM'deki oylama ve yoklama oranları da yeniden belirlenecek. l

Star Gazetesi
Bu haberi oylayabilirsiniz 2 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
09:45 - Kamu hizmeti verecek demir yolu hatları belirlendi09:43 - Güne başlarken döviz fiyatları09:25 - TCDD Genel Müdürü Uygun'a uluslararası görev09:22 - FETÖ'nün TSK'daki 'izdivaç' yapılanmasına operasyon: 11 gözaltı09:20 - Akdeniz'de 4 büyüklüğünde deprem09:16 - TSK'da, OHAL sonrası, 2 bin 49 personel ihraç edildi09:06 - Öğrencinin kararına saygı duyun08:38 - 'Randevusuz aile hekimi SMS'i aile sağlık merkezlerini karıştırdı08:28 - Yeni Askerlik yürürlüğe girdi, 120 bin terhis bekleniyor08:26 - Van'da 2 terörist etkisiz hale getirildi
08:13 - Başpolis ve kıdemli başpolis sözlü sınav sonucu07:56 - Edirne'de göçmen faciası... 10 ölü, çok sayıda yaralı07:55 - Adana'da FETÖ operasyonu: 37 gözaltı kararı07:51 - Türkiye'den proaktif Kıbrıs hamlesi: Monaco modeli07:50 - Türkiye Maarif Vakfına 541 milyon lira aktarılacak07:35 - MİT'ten yeni hamle: Bayraktar TB2 envantere girdi07:31 - İstanbul'da FETÖ operasyonu: 11 gözaltı kararı07:26 - Kaymakamın 3 oğlu bıçaklı kavgada yaralandı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
23 Haziran 2019 İstanbul BBB seçim sonuçlarını nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam