1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

MEB, mülakattaki adaletesizlik algısını gidermek için neler yapmalıdır?

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, mülakatı kaldırmayacaklarını ancak objektif kıstaslar getireceğini söyledi. En uygun yöntem kaldı-geçti uygulamasıdır.
13 Temmuz 2017 13:35
Yazdır
MEB, mülakattaki adaletesizlik algısını gidermek için neler yapmalıdır?

2 sorudan ve 5 dakikadan oluşan mülakatın yarattığı adaletsiz dalgası sadece Milli Eğitim Bakanlığını değil, İsmet Yılmaz'ın bir bakanı olduğu Ak Parti iktidarını da yıpratmaktadır.

Zaten kamuoyundaki yoğun adaletsizlik algısını en fazla besleyen uygulama da mülakattır..

Diğer taraftan, Ramazan bayramı sırasında, sanki Bakanlığın mülakatı kaldıracağı şeklinde bir algı kamuoyuna yansımış, ancak Bakan İsmet Yılmaz'ın açıklamasıyla ortaya atılan haberlerin doğru olmadığı görülmüştür.

Öte yandan, Bakanlığın, kamuoyu hassasiyetlerini dikkate alarak mülakata bir çeki düzen vermesi gerekmektedir. Zira, son mülakat sırasında, illerdeki komisyonlara +-5 puandan fazla vermeyin şeklindeki Bakanlık talimatına rağmen bu talimata uymayan iller olmuştur.

Tüm bu yaşananlar, mülakatın yaratmış olduğu sıkıntıların çözülmesi gerektiğini göstermektedir.

Bu bağlamda, mülakatın objektif kriterler ışığında yeniden ele alınması sırasında mülakatın kaldı-geçti düzenlenmesi yönündeki öneri de hayata geçirilmelidir.

Buna göre mülakat komisyonları kaldı- geçti şeklinde puanlama vermeli ancak geçti puanı adaylar KPSS puan üstünlüğüne göre atanmalıdır.

Komisyonlar, verdikleri puanlarla sıralamayı değiştirmediklerini gördüklerinde ortaya dahil adil bir mülakat uygulaması ortaya çıkacaktır. Diğer taraftan kaldı-geçti uygulamasındaki mülakat sınavı da idari yargı yerlerince denetime tabi tutulabilecek şekilde kayıt altına alınmalıdır. Tüm bunların ötesinde, bir öğretmenin hayatını tümden etkileyecek 5 dakikalık bir mülakat sistemi kesinlikle olmamalıdır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 72 72
Bu haber 62,442 defa okundu. 84 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Sizce Ankara'da yapımı devam eden Ankapark projesine devam mı edilmeli?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam