1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Talim Terbiye Başkanı OKS'deki üçlü sınav hakkında sonuçtu

26 Mart 2007 11:17
Yazdır

Prof. Dr. Erdoğan: "Üç sınav getirmek çelişki yaratmaz"

Talim Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. İrfan Erdoğan, tek bir sınav olan Ortaöğretim Kurumları Sınavı'nın (OKS) kaldırılarak, yerine üç sınavın getirilmesinin bir çelişki yaratmayacağını belirterek, "Yeni uygulama, öğrencileri dershaneye gitmekten alıkoymayacaktır ama okulun, dershane karşısındaki gücünü ve itibarını artıracaktır" dedi.

OKS'nin kaldırılması ve uygulamaya konulması düşünülen yeni modelle ilgili olarak AA muhabirine değerlendirmede bulunan Erdoğan, ortaya konulan yeni modelle eğitim sisteminin, tek oturumda yapılan OKS'ye odaklı olmaktan kurtarılacağını belirterek, eğitim ve öğretimin sınav merkezli olmaktan çıkarak okul ve öğrencili merkezli olmasının sağılanacağına dikkat çekti. Erdoğan, "Öğrencilerin yaşadığı sınav stresi olması gereken düzeyde tutulacaktır" dedi.

Yeni getirilen modelle ilköğretim okulları hakkında da değerlendirme yapılabileceğini ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

"İlköğretim okulları hakkında OKS gibi sınavlara odaklı değil, okulda gerçekleştirilen eğitim ve öğretime odaklı bir değerlendirme yapabilmenin zemini hazırlanmış olacaktır. Hatta, yeni uygulamayla genel liselerin eğitim kaliteleri artırılmış olacak, mesleki eğitime yönelim artacak, uygulama ÖSS'yi de olumlu etkileyecektir" dedi.

İlköğretim başarı puanının liselere girişte yüzde 25 etkili olmasının sistemde haksızlıklara yol açabileceği konusundaki değerlendirmelere karşı Erdoğan, bu uygulamanın adaletsizliklere yol açmaması için bazı önlemler alacaklarını bildirdi. Erdoğan, "Bu bağlamda ilköğretim ve ortaöğretim kurumları sınav yönetmeliğinde bazı değişiklikler yapacağız. Ortaya koyacağımız esaslarla ölçme ve değerlendirmeye birtakım standartlar getirmeyi düşünmekteyiz" diye konuştu.

Erdoğan, Türkçe ve yabancı dilin okul başarı puanı hesaplamalarında daha ağırlıklı ele alınacağını belirti.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
23:37 - 30 bin kişi 4 yıl sonra doğum günü kutlamaya hazırlanıyor23:31 - Deprem korkusu yüzünden otların üzerinde yatıyor23:26 - Vali olmak istiyordu, hayali bir günlüğüne gerçek oldu23:21 - Torba teklifin 22 maddesi daha kabul edildi23:16 - Oğlunun saçıyla başladı, siparişlere yetişemiyor23:11 - Akılalmaz yöntem! 'Altın bulduk, beraber değerlendirelim'23:06 - Milli sporcular koronavirüs nedeniyle ülkeye geri döndü23:00 - 'Koronavirüsün korkusu gerçeğinden büyük'22:53 - Küçük Nilüfer matematikte dünya birincisi oldu22:48 - Suriye sınırına askeri araç sevkiyatı
22:43 - Galatasaray hisseleri kazandırmaya devam ediyor22:38 - Köprü ve otoyollardan 189 milyon lira gelir elde edildi22:33 - Rusya, Türkiye'den domates ithalat kotasını artırdı22:28 - Otokar, Iveco Bus otobüslerini Sakarya'da üretecek22:23 - Erdoğan'ı karşılama töreninde ilginç anlar!22:18 - Öğrenciler okul bahçesinde avokado fidanı yetiştiriyor22:13 - SGK İl Müdürü: Maaş kesintisi haberleri doğru değil22:08 - Hayatını kaybeden bekçi son yolculuğuna uğurlandı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
2002'den bu yana, en çok beğendiğiniz Milli Eğitim Bakanı kimdir?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam