1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Tarhana üretimiyle geçen 43 yıl

Uşak'ta 43 yıldır tarhana üreten 80 yaşındaki Mustafa Yeldanlı, çeşitli kentlerdeki fuarlara katılıp tanıttığı ürünü, sipariş üzerine yurt dışına da gönderiyor.
13 Ekim 2017 14:48
Yazdır
Tarhana üretimiyle geçen 43 yıl

Uşak'ta 43 yıldır tarhana üreten 80 yaşındaki Mustafa Yeldanlı, sipariş üzerine yurt dışına da gönderdiği ürünü, çeşitli kentlerde fuarlara katılarak tanıtıyor.

Yeldanlı, AA muhabirine, uzun yıllar boyunca otel işletmeciliği yaptığını, burada konuklarına kahve yerine tarhana çorbası ikram ettiğini söyledi.

Konuklarının çorbayı beğenmesi üzerine 1974'te küçük bir atölyede tarhana üretimine başladığını anlatan Yeldanlı, bir süre sonra halkın kendisine "Tarhana Baba" lakabını taktığını dile getirdi.

Uşak tarhanasında yeşil ve kırmızı biber, domates, soğan, nane, un ve yoğurt bulunduğunu belirten Yeldanlı, besleyici değeri yüksek bu ürünlerin karıştırıldıktan sonra en az 21 gün bekletildiğini ve fermante olduğunu kaydetti.

Ürünün daha sonra kurutularak pişirilmeye hazır hale getirildiğini ifade eden Yeldanlı, "Protein, kalsiyum, demir, A, B1 ve B2 vitaminleri bakımından çok zengin olan tarhana, insan sağlığı için en önemli besin kaynaklarından birisi." dedi.

Çocukların bol tarhana tüketmesi gerektiğini anlatan Yeldanlı, "Tarhananın içinde 18 doktor var. Çünkü tarhana bağışıklık sistemini güçlendiriyor, 18 hastalığa iyi geliyor. Sağlıklı nesiller yetiştirmek istiyorsak tarhana tüketimini artırmalıyız." ifadelerini kullandı.

Özellikle gurbetçilerin tarhanaya ilgi gösterdiğine dikkati çeken Yeldanlı, "Sipariş üzerine Avrupa ülkeleri başta olmak üzere ABD, Rusya, Kanada, Japonya gibi pek çok ülkeye tarhana gönderiyoruz. Ancak tarhanayı tanıtmak için benim çabalarım tek başına yeterli değil. THY, uçaklarda tarhana ikram edebilir. Bu sağlıklı ve lezzetli ürünü tüm dünya tanımalı." ifadelerini kullandı.

Soner Kılınç

Anadolu Ajansı
Bu haber 2,486 defa okundu. 1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
UBER'in trafikten men edilecek olmasını doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam