1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Doktor robota dev teşvik

Tedavi hizmetlerine ve engellilere hareket kazandırmaya yönelik üretilecek sistemlere, 3 milyon TL'ye kadar AR-GE teşviki verilecek. Bu sistemlerin yapay zekaya sahip olması gerekiyor
30 Aralık 2017 09:00
Yazdır
Doktor robota dev teşvik

Hükümetin ekonomi kurmaylarının sık sık dile getirdiği "AR-GE, inovasyon ve yüksek katma değerli teknolojiye daha fazla odaklanılacağı" konusu, fiiliyatta da karşılığını buluyor.

Bu kapsamda TÜBİTAK, AR-GE'ye desteği artıracak. Üst limiti 3 milyon lira olan desteği alabilmek için, robot sistemlerinde yapay zeka temelli tekniklerin kullanılması ve insan-çevre etkileşim kabiliyetine sahip olması gerekiyor. Tedavi hizmetlerine ve engellilere hareket kazandırmaya yönelik üretilecek olan bu sistemlerin, öğrenebilmesi ve karar verebilmesi de dikkate alınacak. Bunların yanı sıra güvenli sistemler olması da istenen bir diğer özellik... Buna göre AR-GE projelerinin; hastanın durumunu izleyebilen, tedavi programları uygulayabilen, engellilere hareketlilik sağlayabilen "akıllı yardımcı sistemler" olması bekleniyor. Destek kapsamında proje başvuruları, 12 Ocak tarihine kadar alınacak. Söz konusu çağrı kapsamında; özellikle "insansı" ve "akıllı" robot sistemleri konusunda yeni teknolojilerin geliştirilmesi ve ülke ekonomisine kazandırılması hedefleniyor.

Bu robotik sistemlerin yüksek katma değere sahip olması ve hayat kalitesini artırmaya katkı sunması öngörülüyor. Böylece yazılım ve donanım açısından yerli katkı oranı yüksek sistemlerin geliştirilmesi ve prototiplerinin üretilmesi amaçlanıyor.

Osman Çobanoğlu

Türkiye
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 6
Bu haber 2,939 defa okundu. 1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
2018/2 KPSS'de yer alan kadro sayısından memnun musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam