1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Polis memuru için, açıktaki süreler, zorunlu şarkta sayılır mı?

Açığa alınan polis memurunun, açıkta geçen süreleri, zorunlu şark süresinden sayılır mı?
08 Ocak 2018 00:05
Yazdır
Polis memuru için, açıktaki süreler, zorunlu şarkta sayılır mı?

Açığa alınan polis memurunun, açıkta geçen süreleri, zorunlu şark süresinden sayılır mı?

SORU: Görevden uzakta geçirilen süreler zorunlu şarkta sayılır mı?

Açığa alınan ve geri görevine iade edilen polis memurlarının şark görevinde iken geçen süreleri ile alakalı olarak, hiçbir yerde ibare bulunmadığı halde EGM, geçen süreyi şark görevindin saymıyor.

CEVAP :

Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 42. ve 43. maddeleri aşağıdaki şekildedir.

"Bölgedeki Hizmet Süresinden Sayılacak Süreler"

Madde 42 - Yıllık izinler, mazeret izinleri ve yılda toplamı 30 günü geçmeyen sağlık izinleri ile görev nedeniyle yaralanma halinde tedavi ve istirahat süreleri, o bölgedeki hizmet süresinden sayılır.

Birinci bölgede görev yapmakta iken, ikinci bölgede bulunan il emniyet müdürlüklerinde görevlendirilerek buralarda kesintisiz olarak en az üç ay süreyle geçici görevle fiilen çalışan personelin çalıştığı süreler, 28 inci maddedeki usule göre personelin ikinci bölgedeki hizmet süresinden sayılır. "

"İkinci Bölgedeki Hizmet Süresinden Sayılmayacak Süreler"

Madde 43- Aşağıda belirtilen hallere ait süreler ikinci bölgedeki hizmet süresinden sayılmaz. a) Yurt içinde; öğrenim, kurs, staj ve geçici görevlendirme gibi nedenlerin birine veya birkaçına bağlı olarak toplamı 4 aydan fazla olan ve diğer bölgede geçen süreler,

b) Yurt dışında; kurs ve öğrenim, misyon koruma, barış gücü gibi görevlerde geçirilen sürelerin hiçbiri,

c) Görevden uzaklaştırılan, tutuklanan veya hüküm giyenlerin 3 ayı aşan süreleri,

d) 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre aylıksız izin almak suretiyle geçirilen süreler.

e) Sağlık sebebiyle 42 nci maddede belirtilen istisnası saklı kalmak şartı ile sağlık izinlerinin yılda 30 günü aşan süreler,"

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 137. maddesi aşağıdaki şekildedir.

"Görevden uzaklaştırma:"

Madde 137 - Görevden uzaklaştırma, Devlet kamu hizmetlerinin gerektirdiği hallerde, görevi başında kalmasında sakınca görülecek Devlet memurları hakkında alınan ihtiyati bir tedbirdir. Görevden uzaklaştırma tedbiri, soruşturmanın herhangi bir safhasında da alınabilir

SONUÇ VE DEĞERLENDİRME

Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 43. maddesinde görevden uzaklaştırmalarda 3 ayı aşan sürelerin ikinci bölgedeki hizmet süresinden sayılmayacağı açık bir şekilde düzenlenmiştir.

OHAL dönemindeki görevden uzaklaştırmalar için ayrıca bir düzenleme yapılması daha sağlıklı olabilir ancak mevcut mevzuat hükümlerine göre görevden uzaklaştırmada üç ayı aşan sürelerin ikinci bölge hizmetinden sayılması mümkün değildir.

OHAL döneminde olmayan, ceza soruşturması nedeniyle görevden uzaklaştırılan emniyet memurları da memuriyete engel bir ceza almadıklarında göreve dönebilmektedir. Eğer ortada bir mağduriyet var ise aynı şekilde söz konusu emniyet memurlarının da mağdur olduğu söylenebilir. İkinci bölge hizmeti mahiyeti itibariyle fiili çalışmayı gerektiren bir hizmet olarak düzenlenmiştir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 5 8
14 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
01:10 - KHK'yla ihraç olanlar, seçmen olamaz mı?01:03 - Bahçeli'nin 'oyumuz 18,81' sözleri trend oldu00:55 - Yeniçağ Gazetesi yazarı, Yavaş'ın başdanışmanı oldu00:35 - Jandarma personeli 500 TL seçim parası alacak00:32 - 2019 yılı rütbe terfi sözlü sınav sonuçları açıklandı00:29 - ATM'lere sahte para yatırıp bankaları dolandırmışlar00:00 - 21 Nisan 2019'dan önemli gündem başlıkları23:53 - 'Hazreti İsa olduğunu' iddia eden öğretmen soruşturma23:41 - Bakan Soylu'dan şehit ailesine taziye telefonu23:36 - Türkiye'den 150 ülkeye meyve suyu ihracatı
23:31 - Kiraz Güney Kore pazarına açılıyor23:25 - Bolu Dağı'nda kar etkili oldu23:19 - O telefonu kullananlar dikkat! Yolun sonuna geldi23:13 - Erdoğan, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'ndan ayrıldı23:07 - Van'da 3.5 büyüklüğünde deprem23:02 - Ddepreme dayanıklılık yönünden sorunlu lise yıkılıyor22:56 - Erzurum Havalimanı pisti yenileniyor22:50 - Eşekli kütüphanenin sandıkları 69 yıl sonra bulundu
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Çırağan Sarayı'ndaki, Kalyoncu ve Demirören ailelerinin yaptığı düğünü, nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam