1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

TBMM, neden, bilişim personeli alımında, KPSS puanı olmayanlara otomatik olarak 70 puan verdi?

Tüm bilişim personeli alım ilanlarında, KPSS puanı olmayanlara otomatik olarak 70 puan verilmektedir.
12 Ocak 2018 12:53
Yazdır
TBMM, neden, bilişim personeli alımında, KPSS puanı olmayanlara otomatik olarak 70 puan verdi?

CHP Grup Başkevekilinin "TBMM Başkanlığı, 22 bilişim personeli almak için ilana çıktı ancak "KPSS puanı olmayan adayların puanını otomatik olarak 70 diye değerlendiriyor. Yandaş başvuruları topluyorlar". dedi. Ancak bu tepki yanlış bir tepkidir. Zira bu işlemi TBMM değil tüm kamu kurumları yapmaktadır.

Nitelikli bilişim personeli, her kurumun en ciddi ihtiyaçlarından biridir.

Devlet, kamu kurumlarının büyük ağ sistemlerini yönetecek yazılım bilen bilişim personeli ihtiyacını karşılamak için, hem alınacak sözleşmeli personelin ücretlerini 5 katına kadar artırdı hem de 2008 yılında "Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Büyük Ölçekli Bilgi İşlem Birimlerinde Sözleşmeli Bilişim Personeli İstihdamına İlişkin Esas ve Usuller Hakkında Yönetmeliğini" yürürlüğe koydu.

Bu yönetmelik, tüm kamu kurumlarının alacağı sözleşmeli bilişim personelinin çerçeve yönetmeliği olup, yönetmeliğin 8/2 maddesinde şu hüküm yer almaktadır:

"KPSS puanı olmayan veya belge ibraz etmeyen adayın KPSS puanı (70) olarak dikkate alınır."

Yani, sadece TBMM değil tüm sözleşmeli bilişim personeli alım ilanlarında, KPSS puanı olmayanlara otomatik olarak 70 puan verilmektedir.

Bu nedenle, CHP Grup Başkevekilinin "TBMM Başkanlığı, 22 bilişim personeli almak için ilana çıktı ancak "KPSS puanı olmayan adayların puanını otomatik olarak 70 diye değerlendiriyor. Yandaş başvuruları topluyorlar". şeklindeki tepkisi doğru bir tepki değildir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 179 58
41 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Sizce, Ankara Büyükşehir Belediyesini, hangi aday kazanır?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam