1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Firarı savcı Hristiyan bir ülkeye ışınlanmayı hayal etmiş

Kırmızı bültenle aranan firari eski savcı Mehmet Yüzgeç'in ByLock yazışmalarında, "Keşke başka bir ülkeye ışınlanabilsek hep birlikte. Hristiyan bir ülkede sıfırdan medeniyet kursan daha erken yol alırsın" ifadelerini kullandığı ortaya çıktı
14 Ocak 2018 12:45
Yazdır
Firarı savcı Hristiyan bir ülkeye ışınlanmayı hayal etmiş

FETÖ'nün darbe girişiminden sonra yargılanmasına Yargıtay 16. Ceza Dairesince devam edilen ve hakkında kırmızı bülten ile arama kararı bulunan firari savcı Mehmet Yüzgeç'in ByLock yazışmaları ortaya çıktı. FETÖ'nün 17-25 Aralık operasyonlarından sonra, örgüt üyeleri arasında gizli haberleşme amacıyla geliştirildiği belirtilen ByLock'u kullananlar arasında bulunan Yüzgeç'in, 2016'nın ilk aylarına kadar program üzerinden iletişime devam ettiği tespit edildi.

Yüzgeç'in bir örgüt üyesine attığı mesajda, FETÖ elebaşının radyoda yapacağı ve içeriğinde gizli talimatlar vereceği değerlendirilen konuşmayı haber verdiği belirlendi. Mesajda Yüzgeç, "Mehtap Radyo'da 01.00, Bamteli programı. Hocaefendinin çok önemli vaazları var." ifadelerini kullanıyor.

Firari Yüzgeç'in 4 Aralık 2015'teki konuşmaları ise FETÖ'nün nasıl köşeye sıkıştığını ve örgüt mensuplarının Türkiye'den kaçma planları yaptığını ortaya koyuyor. Mesajlarda "Hristiyan bir ülke" ve "zengin Afrika ülkesi" seçenekler arasında gösteriliyor. Yüzgeç'in ByLock yazışmaları şu şekilde: "Keşke başka bir ülkeye ışınlanabilsek hep birlikte. Hristiyan bir ülkede sıfırdan medeniyet kursan daha erken yol alırsın. Şirketin (FETÖ) tüm kadrosunu bir emirle dışarı çıkarabilseler, oradakilere de ne haliniz varsa görün deseler. Kadroları ve tüm maddi imkanları zengin Afrika ülkesine aktarsan sıfırdan medeniyet kurarsın. Bunu en az 6 ay, 1 yıl önceden söyledim etrafıma. Terk edelim bu ülkeyi, 'Sizin olsun.' diyelim. Geri kalan körleri de Ergenekon ham yapsın da akılları başlarına gelsin ama daha yeni jeton düşüyor bazılarında. Şimdi söylüyorlar, çok geç kalındı."

HAKKINDA KIRMIZI BÜLTEN ÇIKARILDI!

FETÖ'nün 17-25 Aralık kumpaslarında görev alan eski savcı Yüzgeç, Haziran 2014'te İstanbul'dan Kahramanmaraş'a atanmış, burada Zaman ve Taraf gazetelerinin kapatılmasını protesto edenlerle adliye önünde elinde Zaman gazetesiyle gösterilere katılmıştı. HSYK 2. Dairesi tarafından 12 Mayıs 2015'te meslekten ihracına karar verilen Yüzgeç hakkında 17-25 Aralık soruşturmasında usulsüzlükler yapmasına ilişkin iddianame hazırlanmış, daha sonra da Yüzgeç'in firar ettiği anlaşılmıştı.

Yargılanmasına Yargıtay 16. Ceza Dairesinde devam edilen firari sanık Yüzgeç hakkında, 27 Kasım 2017'de görülen duruşmada kırmızı bülten çıkarılmasına karar verilmişti. Yüzgeç'in, ''cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etme'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis ile ''silahlı terör örgütüne üye olmak'', ''görevi kötüye kullanma'', ''resmi evrakta sahtecilik'', ''haberleşmenin gizliliğini ihlal'', ''kişiler arasındaki konuşmaların dinlenilmesi ve kayda alınması'', ''özel hayatın gizliliğini ihlal'' ve ''kişi hürriyetinden yoksun kılma'' suçlarından 12,5 yıldan 38 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 4 5
Bu haber 11,312 defa okundu. 3 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
2018/2 KPSS'de yer alan kadro sayısından memnun musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam