1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

DPB'den, 2018 EKPSS'ye girecek adaylar için 4 maddelik uyarı

Devlet Personel Başkanlığı, 2018 EKPSS sınavına girecek adaylara 4 maddelik bir hatırlatma yaptı
06 Şubat 2018 16:34
Yazdır
DPB'den, 2018 EKPSS'ye girecek adaylar için 4 maddelik uyarı

Devlet Personel Başkanlığı, 2018 EKPSS sınavı için 4 maddelik bir açıklama yaptı. Başkanlığın yaptığı açıklamada, her adayın, mezun olduğu en üst öğrenim düzeyinden mezun olması gerektiği hususu hatırlatıldı. Başkanlık ayrıca, okumakta olan adayların, mezun oldukları veya mezun olacakları öğrenimden sınava girmelerinin mümkün olduğunu ancak bunlardan birinin tercih edileceğine dikkat çekti.

İŞTE DEVLET PERSONEL BAŞKANLIĞININ YAPTIĞI AÇIKLAMA

Bilindiği üzere "Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik" uyarınca 22 Nisan 2018 tarihinde yapılacak olan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) için başvurular, 6-21 Şubat 2018 tarihleri arasında, kuraya katılacaklar için başvurular ise 2-16 Mayıs 2018 tarihileri arasında yapılacaktır.

Sınava ilişkin başvuru, başvuru koşulları, sınav, değerlendirme, yerleştirme ve kuraya başvuracaklar ile ilgili kurallar ve işlemler, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının internet sitesinde (www.osym.gov.tr) yayımlanan 2018-EKPSS Kılavuzunda yer almaktadır. Tıklayınız.

Engelli vatandaşlarımızca sınav ve kura başvuru süreci ile ilgili olarak Başkanlığımıza yapılan başvurularla ilgili olarak aşağıdaki hususların açıklanması gerekli görülmüştür:

EN ÜST ÖĞRENİM DÜZEYİNDEN BAŞVURU YAPILMASI ZORUNLU

1- Adayların mezun oldukları en üst öğrenim düzeyi (Lise, önlisans veya lisans) hangisi ise EKPSS'ye o öğrenim düzeyinden başvuru yapmaları esastır.

HALEN OKUYANLAR MEZUN OLDUKLARI ÖĞRENİMDEN VEYA MEZUN OLACAKLARI ÖĞRENİMDEN BAŞVURU YAPABİLİR

2- Halen eğitimi devam eden adaylar,

- mezunu oldukları öğrenim seviyesinden başvuru yapabilecekleri gibi

- eğitimleri devam eden ve mezun olabilecekleri üst öğrenim seviyesinden de başvuru yapabileceklerdir.

AYNI ANDA İKİ ÖĞRENİMDEN BİRDEN BAŞVURMAK MÜMKÜN DEĞİL

3- Adayların aynı anda hem mezun oldukları, hem de eğitimine devam edip mezun olabilecekleri üst öğrenimden başvuru yapmaları mümkün bulunmadığından, bu iki öğrenim düzeyinden birini tercih etmeleri gerekmektedir.

ÖRNEK:

Lise mezunu olup aynı zamanda lisans eğitimine devam eden bir aday, EKPSS'ye lise düzeyinden başvuru yapabileceği gibi, lisans düzeyinden de başvuru yapabilecektir. Ancak bu durumdaki adayların 4 numaralı açıklamayı dikkatle okumaları gerekmektedir.

TERCİHLER SIRASINDA, ADAY SINSVA GİRDİĞİ ÖĞRENİM DÜZEYİNDEN MEZUN DEĞİLSE BAŞVURU YAPAMAYACAK

4- Adayların sınav sonuçlarının geçerlilik süreci içinde yapılacak yerleştirme işlemlerinde ilan edilen kadrolara tercihte bulunabilmeleri için, her bir yerleştirme işlemine son başvuru tarihi itibarıyla EKPSS'ye başvuru yaptığı öğrenim seviyesinden mezun olmuş olmaları gerekmektedir.

Bu itibarla, adayların yapılacak yerleştirme işlemlerine başvurabilmeleri için, mezun olamayacakları bir öğrenim düzeyinden EKPSS'ye başvurmamaları önem arz etmektedir.

ÖRNEK:

2015 yılında ortaokuldan mezun olan ve lise son sınıf öğrencisi olan bir aday ile ilgili olarak aşağıdaki durumlar sözkonusu olabilecektir;

- Bu aday, hem ortaokul mezunu olduğu için kuraya, hem de lise öğrencisi olduğu için mezun olabilme ihtimali bulunan lise düzeyinden EKPSS'ye başvurabilecektir.

- Bu adayın 2018 yılında EKPSS başvurusu yapması halinde, daha sonraki dönemde yapılacak engelli memur alımlarında Kura ile alım yapılan kadrolara tercihte bulunması mümkün olmayacaktır.

- Adayın lise düzeyinden EKPSS'ye başvuruda bulunması, ancak yapılan yerleştirmelere son başvuru tarihi itibarıyla o liseden mezun olamaması halinde ise EKPSS puanı ile yerleştirilse bile atanması imkanı bulunmamaktadır.

- Bu sebeple adayların ancak mezun olabilecek durumda oldukları öğrenim düzeyinden EKPSS'ye müracaat etmeleri önem taşımaktadır.

Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
18:07 - Altın fiyatları 2 ayın en düşük seviyesine geriledi18:04 - İstanbul'da toplu taşıma araçlarına 'ayakta yolcu' sınırlaması18:00 - CHP'li Özgür Ceylan: Astım hastalarına Covid-19 bulaşmıyor mu?17:59 - GS Başkanı Mustafa Cengiz taburcu edildi17:56 - Uzmanı yanıtladı.. Eski krediler yapılandırılacak mı?17:45 - İYİ Partili Türkkan'ın çiftliğinde 15 kaçak yapı tespit edildi17:32 - Aydın BB personeli, belediyede esrar yetiştirirken yakalandı17:27 - Adana'da bölge idare mahkemesi kuruldu17:27 - Sözleşmeli il sağlık müdürlerinin görev süresi uzatıldı17:22 - Kilosu 100 TL olunca gram gram satılmaya başlandı
17:14 - Çocuk doktoru, babasının mezarında intihar etti17:12 - Dolar ve avroda gün sonu fiyatları17:05 - Çorum'da 3,9 büyüklüğünde deprem16:59 - Oyuncu Gamze Topuz'un köpeklerine çivili kemik attılar16:58 - Kazada 1 kişinin ölümüne sebep olan ambulans şoförü tutuklandı16:46 - Trafik uygulamasında polise rüşvet teklif etti16:43 - Isparta Valisi, kentteki koronavirüs vaka durumunu açıkladı16:39 - Milli YHT'yi TÜRASAŞ üretecek
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam