Bulun bu sahtekarı: Haber yalan belge sahte

Kaynak : Yeni Şafak
Haber Giriş : 30 Nisan 2007 07:06, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42

Genelkurmay bildirisine giren, okul müdürlerinin Kutlu Doğum kutlamalarına katılmalarının emredildiğiyle ilgili haberlerin yalan olduğunun ispatlanmasına rağmen, dün gazetelere aynı konuyla ilgili sahte bir belge daha gönderildi

Genelkurmay'ı da yanıltan Cumhuriyet Gazetesi'nin ?Ankara'nın Altındağ ilçesinde 'Kutlu Doğum Şöleni'ne ilçedeki müdürlerin katılım emri verildiği? şeklindeki haberinin gerçek dışı olduğunun anlaşılması üzerine, dün belgenin üzerinde tahrifat yapılmış hali basına servis yapılmak istendi. Yeni Şafak'ın dün ?Kaynak Cumhuriyet, haber de yalan? başlığıyla duyurduğu haberde, sözkonusu Altındağ ilçesinde 'Kutlu Doğum Şöleni'ne ilçedeki müdürlere mutlaka katılım emri verildiği şeklindeki haberinde yalan ve yanlış ifadeleri ortaya konuldu.

'MUTLAKA' EKLENDİ

Ancak dün, Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün resmi kayıtlarında yer alan belgenin üzerinde tahrifat yapılmış ve Cumhuriyet'in haberini doğrulayacak ?mutlaka? kelimesi eklenmiş bir belge daha ortaya atıldı. Dün bazı gazetelere fakslanan belge, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü kayıtlarında bulunan orijinal belgeden açık farklarla ayrılıyor. Sahte belgede, yazıyı evrak kayıta geçiren memurların parafları bulunmuyor. Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü kayıtlarından çıkartılarak Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'e de sunulan belgede ?Kutlu Doğum Şöleni'ne okul müdürlerinin katılmaları hususunda, gereğini bilgilerinize rica ederim? denildi. Ancak belgenin gazetelere dün kaynak belirtilmeden servis yapılan halinde bu cümleye ?mutlaka? kelimesi eklendi. Resmi belgenin en altında, teslim alanları gösteren imzaların da yer almadığı görüldü. ?N. Ormanoğlu? ve ?B. Demir? şeklinde bölüm şefi ve müdürlerinin parafları da 16.4.2007 tarihi ile birlikte ikinci belgede eksik. Sonradan servis edilen belgede ayrıca ?günlü? yazısı eklendiği görüldü. Basına servis yapılan belge bilgi kirliliğinin nasıl ortaya çıkartıldığını ortaya koydu.

Müdürü bile tutmuyor

Genelkurmay Başkanlığı'nın 27 Nisan tarihli bildirisinde kaygıyla izlendiği ifade edilen, ?Ankara'nın Altındağ ilçesinde 'Kutlu Doğum Şöleni'ne ilçedeki müdürlerin katılım emri verildiği şeklindeki? haberin kaynağı olan, 17 Nisan tarihli Cumhuriyet Gazetesi'ndeki bilgilerin yanlış olduğu Yeni Şafak tarafından dün kamuoyuna duyuruldu.

Cumhuriyet'in haberinde Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürü'nün adı da yanlış verilmiş, müdürlükte şube müdürü olan Ali Özay müdür olarak gösterilmişti. Sözkonusu faaliyete sadece davet sahibi Hacı Bayram Anadolu İmam Hatip ve imam hatip lisesi okul müdürü katılırken, diğer okul müdürleri ve diğer okulların öğrencilerinin de katılımı olmadığı belirtildi.

Bu Habere Tepkiniz