Gıdada taklit ve tağşiş yapana hapis cezası geliyor
 
Karizmatik kışlık kazak ve hırka seçimleri
 
Alkollü öğrenci durakta bekleyen yolculara çarptı: 3 ölü
 
Şırıngalı çikolatadan bir ölüm haberi daha
 
Ahmet Davutoğlu'nun partisinin ismi kesinleşti
 
Kuruluş Osman 5. Bölüm Fragmanı Video
 
İşte Abdülhamid Han'ın şahsi kılıcı ve kamçısı! Foto Galeri
 
Advertisement
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Rehber Öğretmenlerin geçici görevlendirme kriterleri genelgesi

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Rehberlik Hizmetleri için Genelge yayımladı
19 Şubat 2018 22:49
Yazdır
Rehber Öğretmenlerin geçici görevlendirme kriterleri genelgesi

T.C.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Sayı : 10096465-10.06.01-E.3296874 15.02.2018

Konu : Rehberlik Hizmetleri

GENELGE

2018/6

İlgi: a) 14/7/1965 kabul tarihli 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu.

b) 18/11/2012 tarihli ve 28471 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri Yönetmeliği.

e) 18/6/2014 tarihli ve 29034 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kurumların Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik.

ç) 10/11/2017 tarihli ve 30236 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği.

Kimsenin eğitim ve öğretim hakkından yoksun bırakılamayacağı Anayasamızda güvence altına alınmıştır. Bu güvence, ülkemizin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ve ilgili alt mevzuat düzenlemeleri ile hükme bağlanmıştır. Temel bir insan hakkı olan eğitim hizmeti, ayrım gözetmeksizin tüm bireylere açık olup bu hizmetlerden tüm bireylerin eşit düzeyde yararlanması esastır.

Türk Milli Eğitiminin genel amaçları çerçevesinde; kendini tanıyan, kendine sunulan eğitsel ve mesleki fırsatları değerlendirebilen ve sorumluluk alan bireyler yetiştirilmesini ve bireylerin toplum içinde sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürerek kendini gerçekleştirmelerini sağlamak amacıyla eğitimde rehberlik hizmetleri sunulmaktadır.

İlgi (ç) Yönetmelik hükümleri doğrultusunda Rehberlik Hizmetleri İl Danışma Komisyonu; il ve ilçelerde yürütülecek rehberlik hizmetlerine ilişkin ihtiyaçları belirlemek, değerlendirmek ve gerekli tedbirlerin alınmasına yönelik karar almakla yükümlüdür. Bu doğrultuda Rehberlik Hizmetleri İl Danışma Komisyonu tüm bireylerin rehberlik hizmetlerinden eşit bir şekilde yararlanmasını sağlamak amacıyla rehberlik öğretmeni olmayan eğitim kurumlarında rehberlik hizmetlerinin yürütülmesi için alınacak tedbirleri belirler.

İlgi (a) Kanunda devlet memurlarının görevlendirilebileceğine yönelik hüküm bulunmaktadır.

İlgi (b) Yönetmeliğin 14 üncü maddesinin (ı) bendi gereğince İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri, Rehberlik Hizmetleri İl Danışma Komisyonunun önerdiği tedbir kararlarını göz önünde bulundurarak okul/kurumlarda rehberlik servisi ile Rehberlik ve Araştırma Merkezleri aracılığıyla eğitim kurumlarındaki rehberlik hizmetlerinin etkin bir şekilde yürütülmesine ilişkin tedbirleri alır.

Bu kapsamda, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından;

1- İlgi (c) Yönetmeliğin "Rehberlik Alan Öğretmeni Norm Kadrosu" başlıklı 21 inci maddesinin 4 üncü fıkrasında "Özel eğitim kurumlan hariç olmak üzere bir yerleşim merkezindeki her eğitim kurumunda en az 1 rehberlik alan öğretmeni norm kadrosu

doldurulmadan ikinci ve müteakip norm kadrolara öğretmen atanamaz." hükmü yer almaktadır. Bu hüküm doğrultusunda İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri Rehberlik Hizmetleri İl Danışma Komisyonu tarafından önerilen karar da göz önünde bulundurularak rehberlik öğretmenlerinin okul ve kurumlara dengeli bir şekilde dağılımının gerçekleşmesi için gerekli tedbirler alınır.

2- Rehberlik öğretmeni görevlendirmelerinin normu olan; ancak rehberlik öğretmeni bulunmayan okul/kurumlara yapılması esastır.

3- İlgi (b) Yönetmelik hükümlerine göre rehberlik öğretmeni normu bulunmayan okul/kurumlarda, İlgi (ç) Yönetmelik hükümlerince Rehberlik ve Araştırma Merkezleri tarafından rehberlik hizmetlerine yönelik gerekli çalışmaların planlanması ve takibi sağlanır.

4- Okul/kurumlara görevlendirmeler yapılırken norm fazlası olan rehberlik öğretmenlerine öncelik verilecektir. Bu kapsamda, norm fazlası rehberlik öğretmenlerinin okul/kuruma görevlendirmeleri yapılırken aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir:

a) Norm fazlası olan rehberlik öğretmenleri kadrolarının bulunduğu okul/kurum dışında en fazla iki okul/kuruma görevlendirilebilecektir.

b) Norm fazlası olan rehberlik öğretmenlerinin iki okul /kuruma görevlendirilmesi halinde haftalık çalışma süreleri bir okulda üç iş gününü geçmeyecek şekilde planlanacaktır.

5- Norm fazlası olan rehberlik öğretmenlerinin ihtiyacı karşılayamaması durumunda öncelikle birden fazla rehberlik öğretmeni olan okullardan görevlendirme yapılması; bu durumdaki görevlendirmeler yapılırken istekli olan yoksa aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir:

a) Hizmet puanı düşük olan rehberlik öğretmeninden başlayarak görevlendirme yapılacaktır.

b) Rehberlik öğretmeni, kadrosunun bulunduğu okul/kurum dışında yalnızca bir okul/ kuruma görevlendirilebilecektir.

c) Okul rehberlik servislerine yapılacak olan görevlendirmeler haftada en fazla 2 gün olacak şekilde planlanacaktır.

6- Mahalli ve merkezi eğitimler alarak özel eğitim ve rehberlik hizmetleri alanlarında eğitici ve uygulayıcı sertifikası bulunan rehberlik öğretmenleri, ihtiyaç doğrultusunda haftada 5 güne kadar Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde görevlendirilebileceklerdir.

7- Rehberlik öğretmeni görevlendirmeleri, rehberlik faaliyetlerinin bütünlüğünün sağlanması amacıyla her ders dönemi başında planlanacaktır.

8- 3/9/2004 tarihli ve 2004/65 sayılı Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri ve 14/10/2005 tarihli ve 2005/95 sayılı Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetlerinin Geliştirilmesi konulu genelgeler yürürlükten kaldırılmıştır.

İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince Rehberlik Hizmetleri İl Danışma Komisyonunun önerisi dikkate alınarak rehberlik öğretmenlerinin okul ve kurumlara dengeli bir şekilde dağılımının gerçekleşmesi, öngörülen hedeflere ulaşılması için bu Genelge hükümleri doğrultusunda görevlendirme planlamalarının yapılması ve gerekli tedbirlerin alınması hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
7 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
12:05 - Eğitim Bir-Sen'in, 6. uluslararası kısa film yarışması başladı11:53 - Antalya için yapılan kırmızı kodlu uyarı, riskin kalmaması üzerine kaldırıldı11:53 - Davutoğlu'nun partisi için dilekçe veriliyor11:48 - Yargıtay eski Üyesi Zafer Turanlı'ya FETÖ'den beraat11:43 - MSB: 5 PKK/YPG'li terörist teslim oldu11:41 - Erdoğan'dan Çorum Valisi Çiftçi'ye 'geçmiş olsun' telefonu11:38 - Temizlik görevlisi bayanı öldürdü, üniversite çalışanını yaraladı11:25 - İstanbul'da 'siber dolandırıcılık' şüphelisi 6 kişi tutuklandı11:24 - Gıdada taklit ve tağşiş yapana hapis cezası geliyor11:24 - Teknoparklar milli teknoloji hamlesinin kalbi olacak
11:23 - 'Tedavi sonrası hastalığın seyrini takip edeceğiz'11:23 - Balıkesir merkezli FETÖ operasyonunda 3 şüpheli tutuklandı11:22 - Kargo teslimat süreleri rutine dönüyor11:22 - Çocuklar için yeni bir karakter doğuyor: Pakiki11:19 - Garanti BBVA alacaklarını sattı11:14 - Baklava üreticileri 'fıstık stokçularından' rahatsız11:03 - Öğretim elemanlarının kamu kurumlarına geçici görevlendirmeleri hakkında Sayıştay'dan önemli karar!10:59 - TBB Başkanı Feyzioğlu, Emine Bulut'un ailesinin avukatı olacak
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Milletvekillerinin, araçlarına çakar takmalarını doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam