1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Polis adaylarının yaş düzeltme taleplerine olumsuz yanıt!

Polis adaylarının, 22. dönem POMEM'e 10 bin polis alımında yaş düzeltmesi yapılması yönündeki taleplerinin karşılanamayacağı belirtildi.
08 Mart 2018 20:00
Yazdır
Polis adaylarının yaş düzeltme taleplerine olumsuz yanıt!

Polis adaylarının, 22. dönem POMEM'e 10 bin polis alımında yaş düzeltmesi yapılması yönündeki taleplerinin karşılanamayacağı belirtildi.

22. dönem POMEM'e 10 bin polis adayı alınacak. Tıklayınız.

İLANDA YER ALAN DÜZENLEME

İlan metninde başvuru şartı olarak yaş için şu düzenleme yer almıştır:

"18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak (31 Aralık 1989 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak),"

İlan sonrasında bir çok aday sosyal medya ve BİMER üzerinden yaş şartının 1 Ocak tarihi esas alınarak düzeltilmesini istemiştir.

KANUNDA YER ALAN DÜZENLEME

Ancak, memurlar.net olarak edindiğimiz bilgiye göre, bu tür bir talep ilan metninin değiştirilmesiyle mümkün olamamaktadır. Zira ilanın dayanağı olan 3201 sayılı Kanunun ek 24. maddesinde POMEM'lere giriş şartı olarak şu hükme yer verilmiştir:

"Lisans mezunlarından Kamu Personeli Seçme Sınavında Bakanlıkça belirlenecek taban puanı almış olanlar arasından sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibarıyla otuz yaşından gün almayan erkek ve kadın adaylar arasından yönetmelikle belirlenecek şartları taşıyanlar ve sınavda başarılı olanlar polis meslek eğitim merkezlerine alınırlar. Toplam kontenjanın %20'sini aşmamak kaydıyla Bakanlıkça belirlenecek sayıda önlisans mezunu da bu fıkrada belirtilen usule uygun olarak polis meslek eğitim merkezlerine alınabilir."

KANUN DEĞİŞMEDEN İLAN DEĞİŞEMEZ

Yaş düzenlemesi, kanunda yer aldığı için, ilan metninin değiştirilmesinin mümkün olmadığı ifade edilmektedir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
Bu haber 35,918 defa okundu. 29 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
2018/2 KPSS'de yer alan kadro sayısından memnun musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam