Bakan Çelik gizlice Büyükanıt'la görüştü...

Kaynak : Hürriyet
Haber Giriş : 03 Mayıs 2007 09:55, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, önceki gün Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ı gizlice ziyaret ederek, Genelkurmay açıklamasında yeralan bakanlığıyla ilgili olaylar hakkında bilgi verdi.

Çelik, Hürriyet'in Genelkurmay açıklamasıyla ilgili sorularını yanıtladı. Çelik, Genelkurmay Başkanlığı'nın yaptığı açıklama sonrasında Büyükanıt'tan randevu istediğini söyledi. Önceki gün saat 14.00'te gittiği Genelkurmay karargahında iki saat kaldığını belirten Çelik, görüşmeyi şöyle anlattı: "Bakanlığımızla ilgili olayların da yer aldığı Genelkurmay açıklamasından sonra randevu istemiştim. Bu görüşmede Sayın Büyükanıt'a hem açıklamada sözü edilen konularla ilgili hem de bakanlığımızın faaliyetleri ile ilgili genel bilgiler verdim."

BİLDİRİDE SÖYLENEN

Bildiride, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yapılan uygulamalarla ilgili eleştiriler, özetle şu şekilde yer almıştı: "22 Nisan 2007 tarihinde Şanlıurfa'da; Mardin, Gaziantep ve Diyarbakır illerinden gelen bazı grupların da katılımı ile, o saatte yataklarında olması gereken ve yaşları ile uygun olmayan çağ dışı kıyafetler giydirilmiş küçük kız çocuklarından oluşan bir koroya ilahiler okutulmuş, bu sırada Atatürk resimleri ve Türk bayraklarının indirilmesine teşebbüs edilerek geceyi tertipleyenlerin gerçek amaç ve niyetleri açıkça ortaya konulmuştur.

DİNİ VAAZLAR

Ankara'nın Altındağ İlçesi'nde, "Kutlu Doğum Şöleni" için ilçede bulunan tüm okul müdürlerine katılım emri verildiği, Denizli'de İl Müftülüğü ile bir siyasi partinin ortaklaşa düzenlediği etkinlikte ilköğretim okulu öğrencilerinin başları kapalı olarak ilahiler söylediği, Denizli 'nin Tavas ilçesine bağlı Nikfer Beldesi'nde dört cami bulunmasına rağmen, Atatürk İlköğretim Okulunda kadınlara yönelik vaaz ve dini söyleşi yapıldığı yolunda haberler de kaygıyla izlenmiştir. Okullarda kutlanacak etkinlikler, Milli Eğitim Bakanlığı'nın ilgili yönergelerinde belirtilmiştir. Ancak, bu tür kutlamaların yönerge dışı talimatlarla yerine getirildiği tespit edilmiş ve Genelkurmay Başkanlığınca yetkili kurumlar bilgilendirilmesine rağmen herhangi bir önleyici tedbir alınmadığı gözlenmiştir."

Bu Habere Tepkiniz