1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Trabzon Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Kemalettin Göktaş, memurlara ve diğer kamu görevlilerine disiplin affı getiren kanun teklifini Meclis Başkanlığına sundu.

24 Nisan 2003 09:24
Yazdır

Trabzon Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Kemalettin Göktaş, memurlara ve diğer kamu görevlilerine disiplin affı getiren kanun teklifini Meclis Başkanlığına sundu.

AK Parti Trabzon Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Kemalettin Göktaş, memurlara ve diğer kamu görevlilerine disiplin affı getiren bir kanun teklifini Meclis Başkanlığı'na sundu. Kemalettin Göktaş ve 11 milletvekilinin imzasıyla sunulan kanun teklifi, kurumla sürekli olarak ilişik kesilmesi sonucunu doğuran disiplin suçlarının dışında, memurlar, kamu görevlileri ile bu görevlerde bulunmuş olanlar hakkında verilen disiplin cezalarının bütün sonuçlarıyla affedilmesini düzenliyor. Teklifte, devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlar, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyet kırıcı suçlar, kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma suçları sebebiyle kurumla sürekli olarak ilişik kesilmesi sonucunu doğuran disiplin cezaları, Hakimler ve Savcılar Kanunu'nun bazı maddelerine göre verilmiş yer değiştirme veya meslekten çıkarma cezaları ise kapsam dışı bırakıldı.

Cezanın sonuçları da ortadan kalkıyor
Kanunun yayım tarihinden önce işlenen ve af kapsamına giren disiplin cezalarının verilmesini gerektiren fiillerden dolayı, ilgililer hakkında disiplin soruşturma ve kovuşturması yapılamayacağı düzenlenen teklifte, "Devam etmekte olan disiplin soruşturma ve kovuşturmaları işlemden kaldırılır, kesinleşmiş olan disiplin cezaları infaz edilmez. Disiplin cezaları affedilenlerin sicil dosyalarındaki bu disiplin cezalarına dair kayıtlar ilgililerin müracaatı aranmaksızın hükümsüz kalır ve dosyalarından çıkarılır" denildi.

Kanun teklifinin gerekçesinde, Türkiye'de zaman zaman çıkarılan af kanunlarından cinayet işleyenlerin bile yararlandığı belirtilerek, "Teklifimizle memurlar ve diğer kamu görevlilerinin disiplin cezaları affedilerek, bunlara ilişkin kayıtların dosyalarından çıkarılması öngörülmektedir" denildi.
Yenişafak

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
12:03 - Gün ortası döviz fiyatları12:02 - Sosyal medyadan polise hakarete gözaltı12:00 - HDP'li belediye caddeye terör suçlusunun adını verecek11:59 - TCMB'nin 'dijital para' çalışmaları merakla bekleniyor11:59 - Darbeler tarihine ışık tutan müze: Hafıza 15 Temmuz11:50 - Çavuşoğlu'ndan yaptırım yorumu: Çok da ciddiye almaya gerek yok!11:46 - Gayrisafi gelir tespiti yöntemine açıklık getirildi11:38 - Darbeciler durum tespiti için İHA uçurmuş11:37 - YDS/2 başvuru kılavuzu yayımlandı11:37 - Şule Çet'in ölümüyle ilgili davada bilirkişi incelemesi yapılacak
11:22 - Darbeyi öven CHP'li serbest bırakıldı11:19 - Şehitler Köprüsündeki darbe yargılaması hükümleri onandı11:17 - 1 kökte 15 soğan yetişti, sebebi stres ve sıkıntı11:15 - 'Türk sanayisinde dijital dönüşüm konusunda farkındalık yüksek'11:10 - POMEM'de, taban puanlar önlisans mezunları için düşecek mi?11:09 - Bu öğretmenlere Pilotluk Sertifikası verilecek11:07 - Böcek yemek kanserden koruyabilir11:03 - Dev yapı market zincirine konkordato kararı alındı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Bir acil durum halinde, mahallenizdeki toplanma alanlarının neresi olduğunu biliyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam