'Tane tane ilaç satışı ağır sonuçlar doğurur'

"Taneyle ilaç verilirse hasta ambalajdaki bilgilerden yoksun kalacaktır. ABD'de her yıl 7 bin kişi ilaçları karıştırdığı için hayatını kaybediyor"

Kaynak : Türkiye
Haber Giriş : 14 Mart 2018 08:35, Son Güncelleme : 27 Mart 2018 00:42
'Tane tane ilaç satışı ağır sonuçlar doğurur'

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan'ın tane ile ilaç satışına "Olabilir, bu da israfı önler" açıklaması yeni bir tartışma başlattı.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan "Ambalaj ilacın güvenliği açısından en önemli unsurlardan biri. Taneyle ilaç verilirse hasta ambalajdaki bilgilerden yoksun kalacaktır, son kullanma tarihi geçip geçmediğini bilinmeyecektir. Şekil ve renk bakımından birbirlerine benzemesi sonucu ilaçların karıştırılması mümkün. ABD'de her yıl 7 bin kişi bu sebeple hayatını kaybediyor.

İlacın ambalajının bozulması ilaç üreticisinin hukuki sorumluluğunu kaldıracağından, doğacak tehlikeli sonuçlarda üretici firma sorumlu tutulamayacak. Eczaneden verilecek hiçbir bilgi prospektüsünün yerini alamayacaktır" dedi. Uygulamanın sahtecilere yarayacağını belirten Saydan, şöyle devam etti: İlacın orijinal ambalajında satılmaması, sahte veya kaçak ilaçların piyasaya sürülmesini kolaylaştıracak. Çocuklar için de tehlikeli bir durum. Ayrıca ambalaj için yapılan masraf yüzde 4,1'dir. Bu oran da hastalara yüzde 2,5 olarak yansıyor. Halbuki eczaneden taneyle verilecek ilaç için de bir ambalajlama gerekeceğinden bundan çok daha fazla bir bedelin eczaneye ödenmesi gerekecek.

Damla Peker

Bu Habere Tepkiniz

Sonraki Haber