1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Üniversite hastanesinde çalışan sözleşmeli personel, Sağlık Bakanlığı alımına başvurabilecek mi?

Üniversite hastanelerinde çalışan sözleşmeli sağlık personeli, Sağlık Bakanlığının sözleşmeli alımına başvurabilecek mi?
03 Nisan 2018 09:33
Yazdır
Üniversite hastanesinde çalışan sözleşmeli personel, Sağlık Bakanlığı alımına başvurabilecek mi?

Sözleşmeli personel çalıştırılmasına ilişkin esasların ek 1. maddesinde "Sözleşmeli personelin, hizmet sözleşmesi esaslarına aykırı hareket etmesi nedeniyle kurumlarınca sözleşmesinin feshedilmesi veya sözleşme dönemi içinde sözleşmeyi tek taraflı feshetmesi halinde, fesih tarihinden itibaren bir yıl geçmedikçe kamu kurum ve kuruluşlarının sözleşmeli personel pozisyonlarında yeniden istihdam edilemez." hükmü yer almaktadır.

Bu hükme göre, sözleşmesini fesih eden bir 4/B'li sözleşmeli personel, bir yıl boyunca yeniden hiçbir yerde 4/B sözleşmelisi olarak görev alamaz. Üniversite hastanesinde çalışan bir sözleşmelinin, sözleşmesini fesih etmeden başka bir yere yeniden 4/B'li sözleşmeli olarak geçmesi mümkün değildir.

Bu hükmün 3 istisnası bulunmakta olup, bu istisnalardan birisi "Ek 4 üncü madde çerçevesinde unvan değişikliği yapanlar" şeklindedir.

Ek 4. maddede ise "Sözleşmeli personelin, unvan değişikliği suretiyle atamasının yapılacağı pozisyon için öngörülen ilk defa hizmete alınma prosedürüne riayet edilmesi kaydıyla, unvan değişikliği mümkündür" hükmü yer almaktadır.

Buna göre, eğer bir unvan değişikliği söz konusu ise hizmet sözleşmesini fesih eden kişi hakkında 1 yıl bekleme süresi uygulanmaz.

Unvan değişikliği ise şu şekilde anlaşılmalıdır. Eğer kişi üniversite hastanesinde sözleşmeli hemşire ise, başka bir kurumun 4/B'li sözleşmeli hemşire alımına başvuramaz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haber 33,588 defa okundu. 9 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ANKET
Erken seçimle ilgili açıklanan 24 Haziran 2018 tarihini nasıl buluyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam