1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Fitch: Türkiye, en kırılgan 3 ülkeden biri

Yükselen ABD Doları'nın gelişmekte olan piyasa kırılganlıklarını test edeceğini belirten Fitch, Tükiye'yi Ukrayna ve Arjantin'le birlikte en kırılgan 3 ülkeden biri olarak gösterdi
17 Mayıs 2018 18:25
Yazdır
Fitch: Türkiye, en kırılgan 3 ülkeden biri

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, ABD dolarının gelişen piyasaların kırılganlığını test edeceğini belirterek Ukrayna, Türkiye ve Arjantin'in dolardaki yükselişe karşı en hassas ülkeler olduğunu bildirdi.

Kurum bugün yayımladığı raporda gelişen ülke piyasalarının büyümesini 2017'de destekleyen zayıf dolar ve artan emtia fiyatları hikayesinin azalmaya başladığını bildirdi.

Bu durum ve Merkez Bankaları'nın daha az genişlemeci politikalarının gelişen ülke piyasalarının ekonomik ve finansal koşullarında güçlüklere neden olacağı ifade edildi.

Fitch Kredi Piyasası Araştırma Direktörü Monica Insoll, "eğer finansal koşullar beklenenden daha hızlı sıkılaşırsa gelişen ülke borçları da baskı altında olacak" ifadesini kullandı.

MERKEZ BANKASI HANGİ KARARI ALIRSA DOLAR NE OLUR?

Türk Lirası'ndaki baskıya da dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi; "Fed'in Aralık 2015'te başladığı faiz artışı döngüsünden sonra dolar şaşırtıcı biçimde zayıf kaldı. Ancak ABD tahvil faizleri nisan ayının sonunda yüzde 3'e yükseldi.

Aralarında Arjantin, Türkiye ve Brezilya'nın da olduğu ülkelerin para birimlerinde baskı arttı. Ukrayna, Türkiye ve Arjantin en kırılgan ülkeler, ancak BAE, Katar, Peru ve Kazakistan'ın da dış borç menkul kıymetlerine bağımlılıkları yüksek"

NTV
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
4 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam