1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Türkiye Akdeniz'in yat turizmi merkezlerinden biri olacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, Türkiye'nin yat turizminde Akdeniz'in en büyül uğrak merkezlerinden biri olması için önemli çalışmalar yapıldığını ifade etti
20 Mayıs 2018 13:24
Yazdır
Türkiye Akdeniz'in yat turizmi merkezlerinden biri olacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye'yi Akdeniz'in en önemli yat turizm merkezlerinden biri haline getirme amacıyla bürokrasinin neredeyse sıfıra indirildiğini belirterek, "Yatlara Yapılacak Sağlık İşlemlerinin Yürütülmesine İlişkin İşbirliği Protokolü ile yatların ülkemize girişlerinde 1-1,5 gün süren sağlık işlemlerini 5 dakikaya indirdik." dedi.

Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yat turizminde Akdeniz'in en uğrak merkezlerinden biri olması için önemli çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, Akdeniz çanağında 1 milyonun üzerinde yat bulunduğunu söyledi.

Yat turizminde aslan payını 1940'tan bu yana Fransa, İspanya ve İtalya'nın aldığını dile getiren Arslan, Türkiye'nin 2000'li yılların başına kadar yat limanlarına yönelik yatırımının çok sınırlı kalması sebebiyle yat turizminden aldığı payın çok düşük kaldığını ifade etti.

AK Parti hükümetinin göreve gelmesinden itibaren Türkiye'nin büyüklüğüne, denizci millet ve ülke kimliğine yakışacak yatırımlar yaptıklarını belirten Arslan, 15 yılda kıyı yapıları için 1 milyar 333 milyon lira harcadıklarını kaydetti.

2023'te hedef 30 bin yat kapasitesi

Türkiye'nin 10 binin altında olan yat bağlama kapasitesinin, 61 yat limanında 24 bin 728'e yükseltildiğini anlatan Arslan, yat ve çekek yerlerinin sayısını ve niteliğini artıracak yatırımları sürdürdüklerini bildirdi.

Arslan, yat turizmi master planı sonuçlarına göre, yeni yat limanı yerleri ve ilave kapasiteler göz önüne alınarak 2023'te yat bağlama kapasitesini 30 bine çıkarmayı planladıklarına işaret ederek, yat turizminin gelişmesine yönelik altyapı yatırımlarının yanı sıra birçok düzenleme de yaptıklarının altını çizdi.

Yatların Türkiye'ye girişinde kolaylık sağlayacak yasal düzenlemelerle bürokrasiyi 1-1,5 günden dakikalar seviyesine çektiklerini vurgulayan Arslan, son imzalanan Yatlara Yapılacak Sağlık İşlemlerinin Yürütülmesine İlişkin İşbirliği Protokolü ile yatların yurda girişlerinde sağlık işlemlerinde de kolaylık sağladıklarını ifade etti.

Bakan Arslan, söz konusu protokolle Elektronik Seyir İzin Belgesi Sistemine, Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğünün de entegre hale getirildiğini belirterek, 10 Nisan'dan itibaren sistemin kullanılmaya başlandığını aktardı. Arslan, bu çerçevede yurt dışından Türkiye'ye giriş yapan net 50 tondan küçük yatların sağlık işlemleri onayının artık elektronik ortamda 5 dakikada alınabileceğini bildirdi.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
22:48 - 'Ordumuz gittiği her yere barış götürmüştür'22:31 - Mavi vatanın bekçileri hayat kurtarıyor22:26 - Kahramanmaraş'ın sarımsaklı lezzeti 'eli böğründe'22:21 - Yüksek voltajın zararını elektrik dağıtım şirketi ödeyecek22:16 - Girlevik Şelalesi'nde sonbahar güzelliği22:11 - Tamamen yıkılan mahalleler yeniden ayağa kaldırıldı22:06 - Şehit Altunok son yolculuğuna uğurlandı22:01 - Göller Ekspresi yakında hizmete giriyor21:56 - 'Tek teker Mert' lakaplı maganda yine yakalandı21:50 - Marmaris, Thomos Cook iflasının yarasını sardı
21:43 - Rabia Naz komisyonu, ilk toplantısını yaptı21:37 - E-Kimlik'teki bilgiler nasıl korunacak?21:31 - Gümrük Kanunu teklifinin ilk 6 maddesi kabul edildi21:26 - Türkiye, 6 yılda oluşturulan haritayı 14 günde çöpe attı21:21 - Otobüste unutulan 45 bin TL'yi sahibine teslim etti21:16 - NBA'in en çok kazananı yine LeBron James21:11 - 'İstanbul Hanımefendisi' 'rekor' fiyata alıcı buldu21:06 - Yeni işçiler TTK'ya taze kan oldu
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Türkiye ile Rusya arasında varılan anlaşmayı nasıl buldunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam