Advertisement
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Proje okullarındaki öğretmenler ve yöneticiler için süreç nasıl işleyecek?

Proje okulu olmasına karar verilen tüm okullarda, 8 yılını dolduranlar bu okullarda çalışamayacak. 8 yılını doldurmayanlar ise idare isterse görev süreleri uzatılabilecek. Aynı durum yöneticiler için de geçerlidir.
05 Haziran 2018 11:43
+Aa- Yazdır
Proje okullarındaki öğretmenler ve yöneticiler için süreç nasıl işleyecek?

17 Nisan 2018 tarihinde ele aldığımız yazıda sınavla öğrenci alacak okullarda görev yapan binlerce öğretmene rotasyon yolu göründüğünü belirtmiştik. Tıklayınız.

Çünkü bir okulun sınavla öğrenci alabilmesi için mevzuat gereği;

- Fen Lisesi

- Sosyal Bilimler Lisesi

- Proje Okulu

- Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin Teknik Alanı olması gerekiyor.

Sınavla öğrenci alacak okul sayılarına baktığımızda;

Sınavla Öğrenci Alacak Okul Sayıları

Okul Türü

Okul Sayısı

Fen Lisesi

309

Sosyal Bilimler Lisesi

89

Anadolu Lisesi

222

Anadolu İmam Hatip Lisesi

298

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

449

TOPLAM

1367

şeklinde olduğu görülmektedir.

Bakanlık sınavla öğrenci alan okulları Proje okulu ilan etmiş.

Bununla ilgili liste onay yayımlandı. https://www.memurlar.net/haber/753639/proje-okulu-ilan-edilen-569-lise.html

Listeye baktığımızda Fen ve Sosyal Bilimler Liselerinin bulunduğunu Anadolu İmam Hatip Liselerinin yer almadığını görüyoruz.

Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin sınavla öğrenci alması için proje Okulu yapılmasına gerek yok (teknik alan olsun yeter) ama bu proje okulu yapılamaz demek değil. Yapılırsa bu okullara da öğretmen proje okulu kapsamında atanır.

Fen ve Sosyal Bilimler Liselerini de aslında proje okulu yapmaya gerek yok çünkü yönetmeliğe göre onlar da sınavla öğrenci alabiliyor. https://www.memurlar.net/haber/728377/teog-un-yerine-gelecek-yeni-sistem-belli-oldu-iste-merkezi-sinavla-ogrenci-alacak-okullar.html

Öncelikle belirtelim Liste Ortaöğretim Genel Müdürlüğü (Fen, Sosyal Bilimler ve Anadolu Lisesi) listesi yani Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne Bağlı Anadolu İmam Hatip Liselerinin Listesi ayrıdır.

Bu üç okul türünü topladığımızda 309+89+222=620

Listeye baktığımızda ise 569 okul var. Bu fark bazı okulların daha önceden proje okulu yapılmış olmasından kaynaklanıyor. Örneğin İstanbul Lisesi, Kabataş Anadolu Lisesi...

Bu okullarda görev yapan öğretmenlerin durumu ne olacak:

Bu öğretmenler:

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Program Ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları Yönetmeliğine tabi olacaklar.

Yani 4 ya da 8 yılını dolduran öğretmenlerin görev süreleri sona erdi. 8 yılını dolduranlar bu okullarda çalışamayacak. 8 yılını doldurmayanlar ise idare isterse görev süreleri uzatılabilecek. Aynı durum yöneticiler için de geçerlidir.

İdare diyoruz ama burada siyaset, torpil, eş, dost, ahbap ilişkisi devreye girecek.

İşte bu sistem kabul edilebilir değil. Fakat MEB bu yanlışta ısrar etmeye devam ediyor. Bu okullara ilk kez atanacak öğretmenler için de aynı durum geçerli.

İl içi öğretmen yer değiştirmeleri oldu öğretmen okulunun proje okulu olup olmadığını, görevinin sona erip ermeyeceğini dahi bilmiyordu.

https://www.memurlar.net/haber/750658/meb-de-sorunlu-konular-cozulmeden-yer-degistirme-islemleri-basladi.html

Bu öğretmenlerimiz de mağdur olmuşlardır.

MEB ayrıca yargı kararları sınavla öğretmen alınması gerekir dediği halde Fen ve Sosyal Bilimler liselerini de proje okulu yaparak sınavsız keyfi atama kapsamına almıştır. Bu yapılanın kabul edilmesi mümkün değildir.

FETÖ darbe girişimi sonrası kamuda liyakat esas olacak, liyakat olmayınca bu tür girişimler yaşanıyor söylemleri maalesef unutulmuştur.

İslamiyetin emri olan işi ehline vermeyi dahi kamuda başaramayan bir yaklaşımla kamuda başarı gerçekleşemez.

Eğitimdeki manzaranın, kötü gidişin ve oluşun en önemli nedeni de budur.

Maksut BALMUK

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
16 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
19:24 - Gazlıgöl'de devre mülk sahibi işletmelere operasyon: 31 gözaltı19:12 - Bakanlar 'ölüm yolunu' inceledi19:08 - Vaka sayısı 6 binin altına indi19:02 - İçişlerinden 'kısıtlama' hatırlatması: Temel ihtiyaç malzemeleri temin edilebilir19:00 - Irak'ın kuzeyinde 3 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi18:57 - Koronavirüsü 1 dakikada öldüren burun spreyi geliştirildi
18:54 - FETÖ'den yargılanan 49 eski öğretmenden 25'ine hapis cezası18:48 - Erkek hemşire hasta yakınları tarafından darp edildi18:37 - Bu hafta borsa kazandırdı, altın ve döviz kaybettirdi18:26 - Borsa günü düşüşle tamamladı18:20 - Bahçeli: Türkiye'nin gündeminde erken seçim yoktur18:18 - FETÖ'den gözaltına alınan 6 muvazzaf asker Türkiye'ye getirildi
18:16 - İstinaf, Kavala'nın 'beraat' kararını bozdu18:06 - 155'i arayıp tablet isteyen iki kardeşe, polisten hediye tablet18:04 - MEB, özür tayinlerinde başvuruları açamadı17:58 - Marmaris'te sigara içme kısıtlaması uygulanan alanlar genişletildi17:50 - İçişleri Bakanı Soylu'ya, Gül'ün açıklaması soruldu
17:49 - İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı, Covid19'dan vefat etti
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Advertisement
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam